Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Двоен зид - куриоз

Публикувано от bulhomes 
Re: Двоен зид - куриоз
30-09-2009 - 19:34:05
Ще си позволя да цитирам какво написах по този въпрос в една друга тема. Едно време и аз бях фен на трислойната зидария (стена сандвич), но сега съм и върл противник. Какви роли би трябвало да изпълнява външният зид (12 см.):
1. Топлоизолира, но всъщност може да бъде заместен с 1.5 см ЕПС, ако въобще го няма, или с използване на стандартен вътрешен зид (25 см).
2. Също така се води, че акумулира топлина от слънцето през деня, за да я отдаде през нощта. Предвид че се намира отвъд топлоизолацията (която е по средата), това почти не помага на климата в стаята. Имало е значение, когато още не са слагали топлоизолация. Освен това у нас времето е еднакво студено или еднакво горещо през цялото денонощие през поне 6 месеца.
3. Звукоизолацията е по-добра. Но доколкото съм чел по-голямо значение има наличието на мек ресор (използването на минерална вата вместо EPS/XPS) заедно със съществуващия твърд екран (вътрешната зидария), отколкото добавянето на втори твърд екран. Отделно повечето шум от улицата всъщност идва през прозорците.
4. Пази топлоизолацията от удари, влага и слънчеви лъчи по-добре от мазилката, но всъщност точно колкото един добър сайдинг/облицовка.
5. Изнася точката за замръзване извън меката изолация към външния зид. Т.Е. при външна изолация (както се строи масово у нас) влагата замръзва и руши EPS-а на мястото, където температурата е нула градуса, ако в стаята е 20, а отвън -10. Не знам дали това е реална опасност, но приемам че е. Обаче първо при екстремни температури, ако в стаята е 18, а отвън -15, точката на замръзване пак е в изолацията, дори ако отвън е защитена от зид. Второ, минералните вати не се рушат от замръзване или влага.
Лоши страни:
1. Съществува термомост от външния зид към долната плоча, а може би и звуков мост. Ако външния зид се крепи чрез превръзка от тухли, това прави още 1-2 термомоста.
2. Може да падне напред, както се вижда на снимката, а нормите за зидани конструкции срещу земетръс изискват ужасно укрепяне - с фуги, меки метални връзки към бетона, и пяна. Да не забравяме, че външният зид виси с 4-5 см във въздуха, защото излиза пред плочата върху изолацията на бетона.
3. Реално струва пари (за труд и укрепяне със скоби).
---
Другият извод, до който достигам, е че 25 см зидария е излишно много, ако имаш качествена изолация, облицовка и др. Реално могат да се ползват (и произвеждат) 15 - 20 см тухли/блокове, което би облекчило и конструкцията.
Re: Двоен зид - куриоз
30-09-2009 - 19:54:36
mooner,
Отдавна имам едно усещане, че тия зидове (единични, двойни-тройни) служат само да носят себе си, изолацията, евентуално нещо друго (леко) и да тежат. Колкото по-дебели, толкова последното им качество става основно. smiling smiley
Re: Двоен зид - куриоз
30-09-2009 - 20:01:34
mooner Написал:
-------------------------------------------------------
> метални връзки към бетона, и пяна. Да не
> забравяме, че външният зид виси с 4-5 см във
> въздуха, защото излиза пред плочата върху
> изолацията на бетона.

За това се бях замислил и че не добре, но мисля, че няма да е проблем ако първия ред тухли се сложат лгнали (и да стърчат 5 см върху фибрана около плочата) и следващите редове да се редят прави. Случайно открих (докато търсех връзките) една фирма вносител на тънки и голям формат (50х70см) тухли - точно за двоен зид.
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 07:41:40
моонер, струва ми се че според теб стената трябва да е - сайдинг, яко изолация, гипскартон. Така ли е?
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 08:52:00
Те май американските къщи са някак така.
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 12:09:15
Магията на двойната тухлена стена е да се направи от фасадни тухли и да се остави неизмазана.Ако ще се слагат мазилки...двойния зид се обезсмисля.
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 12:35:21
.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:18 от ArturDent.
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 14:14:44
Bulhomes: ако сложиш първия ред легнали, то създаваш още по-голям термомост. Това се случва и със всяка "превръзка" - тухла, която ляга и върху двата слоя зидария. Аз ти казвам че повече губиш отколкото печелиш от наличието на външен зид.
"Американската" стена освен изолация, гипсокартон и облицовка, има дървени рамки и слой шперплат. Има предимството да е лека, евтина, може да се монтира върху дървена конструкция, и всъщност върши работа на десетки милиони хора от средната класа в САЩ. Лошото е, че е поддатлива на стареене, гризачи, пожар, торнадо.
Масивната зидана външна стена трябва: да носи изолацията, дограмата, евентуално сайдинг, да издържа на вятър и да формира плътен екран за шумоизолация. Разположен отвътре на помещението, зидът регулира и климата (температура и влага). 12 см зид може да бъде достатъчен (при качествени тухли и разтвор), 15 см тухли всъщност май няма (видях на изложение 19 см унгарски, но нямам линк), 25 см вече е излишно.
Стигам и до вътрешните преградни стени. Тяхната най-важна роля е да спират звуците от съседните помещения. В някои индивидуални къщи и офис сгради наистина ги правят от гипсокартон и вата, и твърдят, че звукоизолират по-добре, и са леки и преместваеми. Нямам черно на бяло съпоставка на звукоизолацията спрямо 12 см тухли и Ytong. Идеалното решение е двуслойна зидария от много тънки тухли (хиспаплано предлагат от 4 до 8 см) с вата по средата, стегнати със скоби или болтове.
Чувал съм и оплаквания от проникващи през преградните стени миризми, но нищо не знам по въпроса.
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 15:09:29
Toчно на Хисплано пратих снощи архитектурния проект да си кажат думата. При техните тухли ако ще си го правиш сам ще трябва да си купиш и някои инструменти. Артуре, Иво беше отворил една тема за тухли от олекотен бетон, преди това имаше и друга подобна (в нея се откри системата Фло) и там някои съждения ме накараха да избера това. Накратко ще припомня защо. Разхода на тухли и труд е еднакъв, а изолацията е надеждно скрита от външни влияния (има доста предположения, че EPS-а след време ... нещо ставало с него). EPS-a на сегашната вила е само на 3 години и вече се личат отвън квадратите (едва ли ще е от мазилката, защото е от най-скъпите - силиконова на Баумит). Сега ще ми кажат много хора да го направя с каменна вата отвън, но какво ще спечеля?

А иначе темата я отворих заради комичната снимка, но мисля че се получава полезна дискусия.
Re: Двоен зид - куриоз
01-10-2009 - 16:00:09
mooner ..вътрешната стена от гипскартон не просто изолира,ами изолира перфектно.Едни познати така навремето правиха някаква заседателна зала в офиса на гръцка фирма.Най-големия разход там е за вата.Ама и гърците не си играят-всичко приемат след изпитване.След като всичко беше готово,измазано,монтирани врати (вратата беше двойна на залата),дойдоха с апаратура и мериха.Набримчиха един касетофон вътре в залата и отвън с микрофони по стената гледаха колко е затихването и дали им покрива нормите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход