Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 10:19:39
Наско,
В момента експериментирам с една печка на твърдо гориво и ще споделя наблюденията ми.
Преди това искам да ти кажа, че изводите ми относно пелетите са положителни, но само
ако се използват за котле в мазето и голям резервоар, който да стигне за цялата зима с едно зареждане.
Това решение наистина осигурява комфорт, защото всичко е автоматично!
Та. Помещенията, които в момента отоплявам, са две стаи,кухничка,коридорче и баня около 50 кв.м.
Печката е от т.н. "турско чудо". Кръгла с диаметър 40 см. и висока 70 см. В нея се поставя една плътна кофа
с отвор за въздух в долния край, който товор се поставя срещу отвора за въздух в самия корпус на печката.
Самата кофа стъпва на три крачета вътре в корпуса, т.е. стои повдигната от дъното на корпуса.
Печката ( 100 лв.) е с горно горене и се регулира от три места - от долу, от горе (на плочата) и клапан за комина.
Експериментирал съм с дърва, въглища и смесено. При дървата финната настройка е трудна. Ако се отворят
клапите малко повече те изгарят бързо, ако се затворят повече само тлеят и пада температурата.
Решението при дървата е да се повоиши температурата вечер преди лягане и да се затвори за през нощта.
При въглищата настройката е по точна, защото при "тлеенето" те отдават повече топлина, но в началото трябва
хубаво да се разпалят. При комбинирания начин слагам вертикално една "цепеница" в средата на кофата, а около
нея въглища. По този начин се осигурява добро горене за не по-малко от 9 часа.
Печката се продава с две кофи, но аз си купих още две по 7 лв. едната. По време на горенето може да се добавят
както дърва, така и въглища. Както споменха по-горе за 9 часа ми отиват около 6 кг. въглища и една цепеница.
По мои груби изчисления, разходите за печка на пелети се равняват на минимум 7 сезона отопление по горния начин!
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 12:59:31
Mersi g-n Parcalew.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 17:28:19
Е да г-н Парцалев но нали отиваме на запад а не се връщаме на исток от където сме дошли та в тоя ред на мисли адаша е взел правилно решение.За което го моля да сподели некоя идея ако има, защото и аз мисля да си реша проблема с отоплението като сложа пелетна камина или котел. Та въпросът ми е какъв модел да избера с макс. топлоотдаване и нисък разход? Някой ако е ползвал или ползва такова нещо моля нека сподели с нас.
Ето на каква съм се спрял : [www.kaminits.com]
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 18:33:56
Движението на запад като потребител е опасно, особено, ако си дошъл от иСток.....!
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 22:31:09
Всяко от тези горива си има своето място.Газ-за готварските печки и топла вода в кухнята примерно,въглища-за котлето с радиаторите,дървата-за камината.

За пелети май имаше и по-стара тема...няма да го бъде това.Щом производството им не е 100% автоматизиран процес и може да се работи с българско качество...забравете ги тия пелети.Харесва ми като технология,но докато не се изработи единен стандарт що е това "пелети" и какви качества трябва да има,че да започнат и нашенци да го спазват,просто няма да го бъде.Прекалено скъпи са за експерименти.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 23:34:12
Quote
vivic
Иво, има ли някакви ограничения при поставянето на термопомпа? на всеки терен и на всяка къща ли може да се сложи?

Ако е земно свързана зависиш от сондажите или ти трябва свободна площ за заравяне на серпентина. Ако си с въздушна не зависиш от нищо. Слагаш и свързваш.

Quote
koxx

ето линк да видите как изглежда [www.hargassner.be]

цената му за 35кв мисля е около 18к лв.
Офертите които получих на панаира за Италиански котли Marina 30 беше за около 12к лв но на външен вид доста е близко до наще котли на ЕРАТО.
[www.woodpellet-boilers.ie]

Трета оферта която взех на немски котли HERZ които на външен вид изглеждаха мн добре бе6е за 16 000 лв за 30 кв 21,800 за 45 кв и 23 000 за 60 кв.

ето линк с тях и ценова листа за Полша мисля в злоти е цената.

[www.herz.com.pl]

Какви са тея цени *xxx*??? Кажи каква е цената на kW добит от изгорени пелети, да видим има ли някаква икономическа рентабилност.
Въздушна термопомпа 40 kW е 14 000~16 000 лв. Заема 2 м2 на покрива или двора. Решава ти проблема и с охлаждането, няма хамалуване и чистене, 2 пъти в годината дай 50 лв на някой да и мерне налаганията. Трябват и 15 кВ мощност от енергото, което може да е проблем на някои места. Евентуално и безплатна топла вода през лятото. Конвектор 3kW е 300-400лв, колкото и средните радиатори.

Има и варианти с VRF, които излизат близко до водна система. Пак безплатна топла вода, няма нищо за обслужване, освен външното тяло. И то едно обслужване, компресорите са херметични, има един вентилатор на перката и ти остава да миеш топлообменника от прахуляка.

Комфорта на радиаторите явно е въпрос на навик. Никога не съм бил на водно отопление с радиатори, но приятел, отопляващ се на газов котел, се оплаква от сухия въздух. Мен на климатици ми е добре, вися си по потник...
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-01-2010 - 23:56:11
"Всяко от тези горива си има своето място.Газ-за готварските печки и топла вода в кухнята примерно,въглища-за котлето с радиаторите,дървата-за камината."

Според мен salvador уцели десятката!
По неговата концепция смятам, че не би трябвало да има коментари!
С Газ-та се решават проблемите в кухнята, с въглищата се решава отоплението за 4-5 месеца от годината,
а дръвцата в камината ги палваш само когато ти е кеф, дори и през май месец.......!
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
21-01-2010 - 00:27:23
Иначе заприличваме на американската армия,която разработва дизелови мотоциклети,понеже до нам си коя година трябва да се постигне еднородност на доставките и цялата сухопътна техника да е само на нафта...
На другия край на света руснаците и японците разработват двигател,който да може да работи с поне 4-5 различни горива-дизел,газьол,керосин,нафта...каквото има в склада...Поне по тая точка руско-японският подход повече ми допада.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-21 00:31 от salvador.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
21-01-2010 - 00:37:31
Ами нали и аз това казвам - вземете една кофа въглища и ги запалете насред двора......!
Напрвете същото и с една кофа дърва, може и с една кофа пелети, може и с каквото ви хрумне!
Преди години имаше един виц, за който се смяташе, че характеризира българина:
" Надпис върху пейка в парка: "Пази се от боята"! Българина пипа с пръстче върху пейката и казва:
- Да, мамка му, боядисана е!"
При съвременните атаки на "водещи" технологии, според мен, е по-добре да пострада само едно "пръстче"!
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
21-01-2010 - 01:10:35
Може би трябваше да споделя, че в моя случай не търся максималния ефект на печката като отоплително тяло, а по-скоро като допълнение към интериора на мазето, което ще служи за "вечеринки". Мазето не е студено, а и доста червено вино се изпива.*drink1*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход