Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
10-01-2014 - 10:01:49
здравейте колеги
само за инфо :ползвам пелети от Скравена котелът ми с горелка за която съм писал много съм доволен
по една седмица даже не отварям вратата на котела а миналата направих рекорд 10дни без никакво чистене само допълвам пелети и пепелта беше малко повече от един пепелник като котелът работи непрекъснато
Горелката ми българска със вътрешнен шнек и работи перфектно
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
12-01-2014 - 12:53:34
Quote
iminchev
Здравейте и от мен,
От две седмици съм собственик на Defro Agro Uni 15.Параметрите на къщата ви са много подобни на моите - 200 кв.м. ,тухли Поротерм , 10 см.изолация и 4-камерна дограма. От няколко дена се мъча с настройките на котела и търся оптималния вариант.Виждам, че вече сте минали по този път и затова исках да Ви питам относно параметрите които сте заложили. Дали са фабрични някакви или са вследствие на ваши наблюдения.? И какъв разход на пелети имате при вече отоплена сграда? В момента аз съм на пелети, времето за подване - 15 сек, време за пауза - 60 сек. и скорост на вентилатора - 40%. Температурата на отпление - 50 гр. БГВ съм я изключил,тъй като още не съм се нанесъл.Разхода ми е приблизително 3 торби или 45 кг./24ч.


Аз съм с 25 кВ. И съм с водно подово, което отнема малко повече време да загрее системата, тъй като имам около 400-450 л вода в нея.
При мен настройките са 20 подава, 40 пауза, 60% скорост на вентилатора. Много зависи от пелетите. На пелети не очаквай кой знае каква икономия.
И аз имах една нагласа преди, сега стана друга smiling smiley. Сега карам на дребни въглища в авт. режим, и усещам разлика.
Настройките ще ти отнемат няколко дни, докато ги уцелиш за твоята инсталация, пелети и къща. За да се усети реалната разлика в настройките, ти трябват около 30 мин. Това го пише и в инструкциите.
Имаш ли 4-пътен вентил? Тя икономията на ДЕФРО идва главно оттам.
Иначе сега е по-топло, и изкара 24 часа с около 30 кг въглища.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-01-2014 - 23:39:14
Quote
rosen71
Колега, нека не спорим с физиката. Донецките въглища, които са масовите в БГ, са далеч над пелетите по калоричност.

Гориво (енергия) Калоричност в kcal/kg Калоричност в kWh Цена в лева за kWh
Донецки-марка"АШ" 5759.9 kcal/kg 6.70 kWh 0.05

Дървесни пелети 4207 kcal/kg 4,88 kWh 0.086


Благодаря Ви, отворихте ми очите!
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
19-01-2014 - 17:51:22
Не бях влизал отдавна във форумът, но виждам, че всеки си дава мнението по темата. Вече след 2 годишно използване на моята MCZ EGO HYDRO 12,5 kw за отопление на тристаен апартамент 80 кв. ново строителство във Варна мога да кажа, че съм много доволен. Зададената температура е 25 градуса, бойлерът ми е 80 литров. Нека кажа и за разходите - 15 до 20 чувала пелети на месец. Един чувал ми струваше 7 лева лятото на 2012 , сега са по 8 в баумакс. Имайте в предвид, че съм безработен и седя повече време в нас, а ако се ходи на работа ще се отоплява, и по-малко време smiling smiley Моето мнение е, че който иска да икономисва, що се отнася до апартамент, нека да стои на климатик, но живият огън и топлината от парното са несравними с климатиците.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
07-03-2014 - 16:15:20
Привет и от мен!Аз също се отоплявам на пелети вече пети зимен сезон и като чета какви глупости се пишат тук чак ми става смешно....200кв/м къща ще се топли по евтино на ток от колкото на пелети...може само ако си крадеш тока или сам си го произвеждаш.
Вярно е че качеството и калоричноста на пелетите са основен фактор но за толкова години вече се появиха и читави производители в БГ.
Тази година ползвам пелети от Ракитово на италианския производител и честно казано съм очарован от разхода си и от пепелта след изгарянето.
Отоплявам 100кв/м апартамент с много добра изолация и дограма + 120л. бойлер и разхода ми за денонощие е между 9 и 12 кг
Бил съм и на дърва....бил съм и на ток, но от както съм с пелетна камина се родих
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
12-03-2014 - 13:57:30
Здравейте и аз да си кажа опита - от две години съм на пелети. Първата година взех едни, които правеха мноооого пепел и имаха голям разход, трябваше на 2-3 дни да чистя... Тази зима взех от Бяла и съм много по-доволен. По принцип чистя на 1 седмица, но издържа и две. Жената я настройва на 28-30 градуса и в студените дни сме с по 2 чувалчета разход. Иначе горим по около 1 чувалче на ден. Топлим апартамент със стара дограма без изолация. Който още се чуди ще му кажа, че от пелетите по-хубаво няма, разбира се трябва да си вземеш качествени.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
12-03-2014 - 18:38:39
georgi__704, това 28-30 градуса на водата ли са? Много малко бе човек, ще изпортиш котела (камината)
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
13-03-2014 - 10:38:01
Стайна температура - женичката обича да й е топло...не питай на мен как ми е *xxx*
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-03-2014 - 20:31:16
Дайте производител на качествени пелети. Аз пробвах ниско качество, пробвах и едни от 480лв. Разликата беше минимална. Ама се стопли, че не успях да правя много тестове. Обще взето, 50-60 кг на денонощие. Не бих казал, че е много икономично. 230м2 и 300 л. бойлер.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
17-03-2014 - 19:27:05
Май не е от пелетите
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход