Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
04-01-2014 - 09:03:01
Много е 41кВт, максимум 32-35кВт, да не кажа че и 25 е достатъчно
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
04-01-2014 - 11:00:41
Здравей колега, четита нова година и на тебе първо.

Относно твоята къща-това си е сериозна квадратура, и ако ползваш котле на ДЕФРО, ти трябва 50кВ. По принцип те са с автоматично регулиране на мощността, и реално е от 10,5-53 кВ, и го дават за отопление на 425 м2. Не се подвеждай по малки мощности, защото котелът ще гори винаги на на-високата, и разхода ще е голям.
Относно разхода, повярвай, че никой не може да ти даде предварително колко ще е, защото това е строго индивидуално. Основно зависи от това каква темп. искаш да поддържаш, дали ще отопляваш цялата площ, какво е отоплението (радиатори, подово, конвектори), дали примерно една стая се ползва цял ден (вратата и прозореца се отварят и затварят), и т.н.
Аз все още не съм направил пълни тестове, че сега почиваме, а и имам малко да преработя инсталацията.
Предполагам, че другата седмица до края ще съм готов, и пак ще пробвам разхода. Но мисля, че ще карам на въглища, защото тези пелети горят здраво, по-скъпи са, а калоричността им е доста по-малка.
Като има резултат, пак ще пиша.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
04-01-2014 - 18:01:40
Quote
rosen71
Не се подвеждай по малки мощности, защото котелът ще гори винаги на на-високата, и разхода ще е голям.
Не пишете смешки бе хора, като още не сте пробвали за какво става дума! Ако имате 2 котела единия 30кВт, другия 60кВт и двата работят на 30кВт - кой ще харчи повече, по-малкия ли? Не, еднакво ще харчат - по 7кг/час, само че малкия ще работи в по-оптимален режим, ще има по-добро КПД и ще дава повече топлина към радиаторите. Аз съм сигурен, че в БГ няма човек, който може да си позволи котелът му да работи на 30кВт. Това прави 1800-2000лв на месец - има ли мераклии?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2014-01-04 19:54 от LazarG.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
05-01-2014 - 08:36:00
Здравейте пак, благодаря за съветите. Все ми се върти в главата, че ако инвестирам в електроника - визирам да направя оптимална систма с датчици, контролери и прочие (поправете ме ако греша), по всички помещения и кръзове на отопления. Разбира се ако тенологията го позволява, максимално да оптимизирам работата на системата. Естествено, всичко ще трябва да се програмира, налучка, оптимизира или прогнозира или да се вземе предвид ползването на помещенията, слънце (имам голяма фасада на юг), големи прозорци ( което хем добре за слънце, хем зле за загуба на топло), затопляне на къщата и др. За мощноста на котлите не знам как ще стигна до консенсус. Ако взема по - малко мощен, да не се окаже в последствие недостатъчен. Ако взема голям...... Едната фирма ползва софтуер на Daikin за определяне на kW. Някои да сподели как се опредя с приблизителна точност kW? Поздрави
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
05-01-2014 - 10:35:25
Тук малко можем да спорим, но няма смисъл. Аз имах в предвид котлите с автоматично управление на мощността. Ако малкия котел не ти достига, няма как да го засилиш повече. Но големия може да се намали.
То е същото и с пелетите. Горих хубави пелети, и после въглища, не ми казвай, че с пелетите е по-изгодно. Разхода е един и същ при горене, но времето за достигане на желаната температура е по-кратко (заради калоричността), и съответно времето, в което котела не гори, е по-голямо.
Апоред мен тук е място за мнения и споделяне на опит, а не за спорове.
Както казах, до 1 месец ще имам реални резултати от моя опит, и ще ги споделя.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
05-01-2014 - 13:24:50
Калоричността на въглищата варира в много широки граници, като най-калоричните са малко по-калорични от пелетите, но повечето са сходни или по-ниско калорични.
Малкия котел не можеш да го увеличиш повече, както и големия не можеш да му свалиш мощността до минималната, която постигаш с малкия. Странно ми е хем да се търсят всячески икономии, хем да се избира мощен котел, който винаги дава преразход
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
06-01-2014 - 16:34:12
Здравейте и от мен,
От две седмици съм собственик на Defro Agro Uni 15.Параметрите на къщата ви са много подобни на моите - 200 кв.м. ,тухли Поротерм , 10 см.изолация и 4-камерна дограма. От няколко дена се мъча с настройките на котела и търся оптималния вариант.Виждам, че вече сте минали по този път и затова исках да Ви питам относно параметрите които сте заложили. Дали са фабрични някакви или са вследствие на ваши наблюдения.? И какъв разход на пелети имате при вече отоплена сграда? В момента аз съм на пелети, времето за подване - 15 сек, време за пауза - 60 сек. и скорост на вентилатора - 40%. Температурата на отпление - 50 гр. БГВ съм я изключил,тъй като още не съм се нанесъл.Разхода ми е приблизително 3 торби или 45 кг./24ч.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2014-01-06 16:50 от iminchev.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
08-01-2014 - 05:04:06
Колега, нека не спорим с физиката. Донецките въглища, които са масовите в БГ, са далеч над пелетите по калоричност.

Гориво (енергия) Калоричност в kcal/kg Калоричност в kWh Цена в лева за kWh
Донецки-марка"АШ" 5759.9 kcal/kg 6.70 kWh 0.05

Дървесни пелети 4207 kcal/kg 4,88 kWh 0.086
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
08-01-2014 - 08:36:51
Пробвай и ще видиш. Във Варна мога да твърдя, че донбаски въглища няма, всичко е менте. На цена са по-скъпи, КПД е по-ниско, като ти ги дадат мокри се чудиш какво да ги правиш, имаш 20% брак от пепел, калибровани да намериш е абсурд, за миризмата и мръсотията не говорим - това си е физика*yes*
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
09-01-2014 - 19:12:00
Аз не съм от Варна, и си намирам. Донбаски - 290 лв./тон, фракция 6-20мм, без пепел. На чували по 25 кг излиза 325 лв./тон. Да, мокри са, но аз вземам от баща ми на село, дето са от предната година, и са почти напълно сухи.
И както казах, сега пробвам.
Естествено, че искам на пелети, но цената си е цена, и не ми пречи да се оцапам малко. Доколкото знам, всеки производител си хвали пелетите, но един ги дава за 300 лв, другия за 500, и двамата твърдят, че неговите са най-хубавите. Горих по 2 чувала от вид-никаква разлика не усетих.
Имам малко проблем с моят "ТЕЦ", докато го наглася, и после пак ще пробвам.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход