Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
15-02-2012 - 21:29:54
за помпата са ми казали, че градусите й трябва да са с 10*С под тези, зададени на котела.
и малко се страхувам дали тоя стар котел, в който 15 години са бумтели въглища ще издържи тия градуси, ама... ще видим, то ще си покаже.smiling smiley
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
15-02-2012 - 22:11:55
Виж сега тук нещата са различни - катослоиш котелния термостат на 80 не означава, че ще работи на толкова, просто задаваш таван
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 17:52:57
техника, дето ми монтира горелката и се ангажира с поддръжката й ми обясни, че проблема ми е в загубите.
и дори да сложа термостат в стаята, която искам, котела ще бумка яко, докато достигне зададената температура (ако изобщо я достигне), защото преди това ще мине през големи тръби в стаи със стара дограма, откъдето са ми големите загуби.
предложи ми втория вариант - с термоглавите и слагане на изолация на тръбите в стаите със стара дограма... и нещата отиват към пролетта...
но все пак ви благодаря за отзивчивостта!smiling smiley
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 20:29:52
Баси тръбите...дай да ги сметнем тия тръби бре...колко големи загуби могат да имат:
[www.engineeringtoolbox.com]
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 21:22:45
бая смятане ще падне*xxx*
от котела излизат дебелите, минават през кухнята, която е голяма, със стара дограма и с 2 спрени радиатора . най-големите загуби според майстора са там.
оттам едни тръби отиват нагоре към стая 18 кв, със стара дограма, 2 радиатора, единия е спрян, другите минават под прозорец, под врата и отиват в хола - 16 кв, нова дограма и намален радиатор, оттам се качват нагоре към стая 16 кв с нова дограма, 1 голям радиатор, работи на МАХ, след което минават през тавана и се връщат обратно през една друга стая 16 кв. -стара дограма и спрян радиатор, слиза към радиатор в долното антре (също спрян), отиват в банята, в която радиатора е намален и отново в кухнята... и в котела....
май кръга е такъв, без да си залагам главата във верността на казаното :]
изобщо - парна инсталация, която почти не се ползва....
ако някой ми предложи оптимално решение за отопление на тая къща - ще го черпя *yes*
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 21:22:53
Quote
liskobobo
а подмяната на широките тръби с по-тесни няма ли да допринесе за евентуална икономия?

Ако подмениш горивопровода на автомобила си (маркуча от резервоара до двигателя) с по-малък или по-голям ще падне ли разхода на автомобила?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 21:25:25
Quote
чаро
Quote
liskobobo
а подмяната на широките тръби с по-тесни няма ли да допринесе за евентуална икономия?

Ако подмениш горивопровода на автомобила си (маркуча от резервоара до двигателя) с по-малък или по-голям ще падне ли разхода на автомобила?

когато търсех възможно решение на парното на въглища, почти се бях решила на смяна на котела с електрически.
момчето, което дойде да прави оглед предложи смяна на дебелите тръби именно с оглед намаляване на разходите.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 21:35:32
Въпрос? Мога ли на пиролизно котле да монтирам пелетна горелка?
котлето е LING 25D чешко ,по късно Ерато почна да го произвежда тук.
Отоплявам около 150 кв.м. без бойлер .До момента за сезон изразходвам около 13 до 16 кубика дърва (не винаги добре изсушени уви)
не очаквам по евтино ,а по леко обслужване.Ще дам още инфо. за останалите условия.
Котлето е 15 годишно и макло ми е омръзнало да го поддържам , подухва от тук от там , но положението е временно и за сега не си заслужава сериозна инвестиция за нещо по-ново и модерно.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 21:56:05
Quote
liskobobo

когато търсех възможно решение на парното на въглища, почти се бях решила на смяна на котела с електрически.
момчето, което дойде да прави оглед предложи смяна на дебелите тръби именно с оглед намаляване на разходите.
Я кажи реално колко радиатора отопляваш, че аз ги отброих 2?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-02-2012 - 22:30:52
реално 3... но повече не са нужни, повярвай ми
парното отопление е излишно разточителство, с това съм наясно... но вече инвестирах в горелката, а и имам налична инсталация, която общо взето е яко направена.
salvador ми е пратил формула, която няма как да използвам... откъде да знам какво количество топлина минава за единица време през единица дължина на тръбата и т.н..
аз ако бях в състояние да сметна всичко това, нямаше да питам тук, а да седна и аз на вас да давам съвети....smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход