Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 21:22:17
Добре де Боби, като човек ползваш термопомпа защо не дадеш малко повече информация, като: отопляема/ охлаждаща площ, температура и разход на месец в студен месец и горещо лято?

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 21:44:19
Нещо не ми стана ясно...каква е цената САМО на подовото водно отопление, примерно на Рехау, с подложките му, до готовия колектор за включване на източника на топлина?
И после, една камина, която да е вързана с буферен съд, и слънчеви колектори, каква цена са? Камината е към 1500 лева, буферния съд 1000 лева, слънчевите колектори да кажем 3 броя вакуумни по 800 лева правят 2500 грубо. Значи дотук без подовото 5К лева.
И после? Излиза далеч под 12К лева за термопомпа Тошиба Естиа....
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 22:14:40
Тошибата е скъпа, има български термопомпи на половината пари и по-малко. А отзиви ще дам в края на зимата, аз отскоро съм новодомец. А лятото не ползвам, имам само подово, не става за охлаждане а и няма нужда, изолацията ми е достатъчна през лятото Имам приятел с къща, около 160 м2 отопляема площ, термопомпа 10 кВ топлинна мощност, 10 см изолация на стени, 30 см на таван, подово навсякъде, поддържат се вътре 21-22 градуса постоянно, топла вода в бойлер със серпентина, около 1000 лв му излизал отоплителния сезон.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
19-10-2010 - 02:36:42
avatar
Quote
Geto
Асет, това с термопомпите вероятно е блага работа, но първоначалната инвестиция е неоправдано голяма. Добре де, нека направим едно просто сравнение. Ето имаме къща 270 кв.м. РЗП, като на Бул. Грубо пресметнато колко ще идат за изграждане на отоплителна инсталация с котле на пелети (средна хубост) и колко ще струва една инсталация с термопомпа? Защото това убаво, онова модерно ама е важно като теглим чертата да видим кое как е. Защото това колко ще спестиш в бъдеще си е несигурна работа.

Котела, от чешките, ОРОР 30KW- 7500 лв + необходимите - арматури, разширителни съдове, помпи, вентили, медни тръби и др. - около 1200 лв, общо 8700 лв. Най- малката термопомпа на TOSHIBA 8KW - около 9000лв.
Най-важното в случая с подовото отопление, е да изчислиш колко точно енергия ти трябва за да поддържаш, например 21-22 градуса за период от 24 часа. После търсиш решение как да произведеш и доставиш въпросната енергия. Да допуснем, че за къщата на БУЛ - РЗП 270м2, от които, предполагам чиста отопляема площ - около 230м2 са необходими 140 kwh енергия за период от 24 часа за да поддържа 22 градуса, за въпросните 140kwh енергия са необходими около 35 кг пелети- 4Kw/kg, при пелетния котел или около 35 kwh ел.енергия при термопомпата
1кг качествени пелети струва около 0,32 лв доставен на място, 1Kwh ел енергия - около 0,17лв

HouseBook.bg



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-19 02:39 от asseteng.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
21-10-2010 - 20:09:26
Благодаря Асет, доста си изчерпателен. А този агрегат колко години е предвидено да остиска, защото съм чувал за десетина години?

Като слушам за проблемите с качеството на пелетите си мисля дали няма да е по-далновидно да си сложа един пиролизен котел на дърва и да не си късам нервите с разни измушени доставчици. Николов с неговото намерение да си спретне една задруга за самозадоволяване с пелети е интересна и в неговия случай може да работи, но аз това не го намирам за добро решение. Тук колегите са прави, че с една такава суровина в бъдеше предстоят проблеми и извиване на ръце. Вярно с дървата има хамалогия, но ако си го превърна в хоби или нещо като упражнение за подържане на форма:ami: може и да е приятно. Ами аз сега с моята баламска работа охота за ядене не ми идва, а това с балтията ще иска и червено*drink1* И пепелта е добра за градината. На село ще си направя една естественна сушилня, а на София ще зареждам сезонно с добре изсушен материалец. Тук гледам машини за цепене на дърва, може да се намери за $500 на бензин, че и под наем ще я давамwinking smiley
Хайде със здраве*drunk*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-10-2010 - 00:20:29
Как мислиш да я правиш тази естествена сушилня?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-10-2010 - 03:42:55
Ха, как? По стария дедов разбира се! Дървата вече нарязани и нацепени ги редя до дувара или в някое кюше, като ги задигам двайсетина см. над земята. Покривам ги с нещо от горе и нека си се ветреят цяла година. Виж на София в къщата ще си направя една както селските сушилни за царевица. Ще я задигна 1/2 метра от земята, а на горе ще е с кокетно покривче и дъсчени стени (май трябваше да кажа "сайдинг"winking smiley )с 5 см. растояние м/у дъските за проветряване и покривче с петел и ветропоказател най-отгоре. Там ще си направя и кокошарника, няма как картината ще е пълна*pardon* В мазето на къщата, там където смятах да инсталирам палетния котел ше е вътрешен склад с дърва за ежедневна употреба.
Бул, като къщата ти е на село защо ти трябва да се набутваш с тез измислени пелетни истории, ама карай ти си знаеш.

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-10-2010 - 06:51:48
Първо на първо къщата ми не е на село. Троян е град *angel*:]:} И не съм казвал, че ще слагам пелети, защото няма производители при нас.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-10-2010 - 15:28:46
И ти ли Бул! *drunk*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-10-2010 - 17:49:52
Братя, имам хубав италиянски котел с нафтова горелка от 12години, ама не го ползвм по понятни причини ( новичък е горкият) . Подочух , че може да му се монтира пелетна горелка. Да ми каже някой към кого да се обърна или коя е фирмата, която може да направи "гимнстикта"



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-23 18:18 от stoickov.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход