Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
14-10-2010 - 10:58:05
Съгласен съм. Тогава кое е оптималното за водно подово на 2 етажна къща, мисля си за обикновена камина+слънчеви колектори и голям комбиниран бойлер....
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
14-10-2010 - 12:05:08
avatar
Quote
kalin72
Съгласен съм. Тогава кое е оптималното за водно подово на 2 етажна къща, мисля си за обикновена камина+слънчеви колектори и голям комбиниран бойлер....

Ако добавиш към твоята конфигурация и един буферен съд, който да акумулира енергията от горящата камина и след това да отделя постепенно през подовото отопление и при условие, че има кой да се грижи за камината - доставка на дърва, складиране,зареждане, почистване - това ще да оптималното в случая.
А иначе, ако търсиш решение без да се грижиш за нищо друго - термо помпа "въздух-вода" - има същата /а в някои случаи по-добра/ ефективност от пелетния котел, пък и можеш да я използваш за охлаждане през летния сезон. Разликата в бюджетите им е в рамките на1000 - 2000 лв.

HouseBook.bg
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
14-10-2010 - 12:11:41
Да, под комбиниран бойлер имах в предвид такъв буферен съд и бойлер за БГВ в едно, от сорта на тези:
KVS1
Инак за термопомпи...какво би препоръчал като модел? Гледах тези:
[www.daricclima.com]
Каква цена би излязла цялостната система на подово + термопомпата - слънчевите колектори?
И коя фирма би го направила качествено(инсталирането)??
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
16-10-2010 - 11:49:26
avatar
[www.clima.bg]
Това е термопомпата , за да работи подовото ти трябват минимум 5 лм тръба на м2 чиста отопляема площ, един отопляем кръг - максимум 70 лм. Това са много груби сметки, но изпитани на практика.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 05:05:19
Асет, това с термопомпите вероятно е блага работа, но първоначалната инвестиция е неоправдано голяма. Добре де, нека направим едно просто сравнение. Ето имаме къща 270 кв.м. РЗП, като на Бул. Грубо пресметнато колко ще идат за изграждане на отоплителна инсталация с котле на пелети (средна хубост) и колко ще струва една инсталация с термопомпа? Защото това убаво, онова модерно ама е важно като теглим чертата да видим кое как е. Защото това колко ще спестиш в бъдеще си е несигурна работа.

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 07:08:33
Поне за 5 път ще пиша моето мнение за термопомпите. Много бях запален и набирах информация, докато открих човек, който има такава. Изпълнена беше перфектно (беше от реклама на фирма, поставяща термопомпи). Човека каза че се е набутал яко. 20 000 инвестиция и по 500 лв ток на месец за къща от 300 кв.м. от които се ползва 1 стая.
Иначе избора ми за отопление щеше да бъде с пелети, но в моя край няма фирма която да ги предлага.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 07:11:05
За да топлиш една стая и с духалка ще ти излезе по-малко от 500 лв. Нещо крещящо не е наред в постановката.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 08:40:36
Не съм казал, че топли само една стая. Топли цялата къща, но се ползва само една стая - сина му живее сам там.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 10:27:40
Така нещата са си едно към гьотере. Тези 20 000 какво включват? Ако е цялата отоплителна инсталация, можеш да си сигурен че същата на газ би била близка стойност. На мен 20 000 ми излезе цялата система от подово, разводки, колектори, термостати и прочие, без самата термопомпа. Тя беше 6400. Едно котле на твърдо гориво дали е много по-евтино от това? Разликата в инвестицията не е толкова голяма колкото изглежда. А 500 лв какво са - целия ток? За кой месец? Каква изолация има и каква температура се поддържа? Нещата не са толкова прости колкото изглеждат.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
18-10-2010 - 20:56:16
Хора.....вие усещате ли се за какви числа става дума...20-30 хиляди...само в отопление...За това подовото вече излиза от употреба-защото въпреки комфорта,който осигурява,инвестицията в него е безбожно висока спрямо чисто енергийната му ефективност.Зради това и прословутите термопомпи са като цяло обречена кауза...тя само цената на сондажа покрива цената на обикновен котел.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход