Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-01-2010 - 14:47:16
Абе колеги за да се пелетира суровината трябва да е между 8-10% макс. а при самия процес на пелетиране влагата пада още до 3-5% ето затова калоричноста на пелетите е по голяма ,тъй като при процеса на горене определена енергия(калоричност) отива за отнемане на влагата затова и сухите дърва които са с 10-12 % влага горят по добре и са за предпочитане в пиролизните котли. ето ви и една сравнителна таблица:[www.technowood.bg]
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-01-2010 - 20:40:45
Въпросът при нашите производители май опира до това КАКВО се пелетира,а не КАК.
Имам тайните подозрения,че у нас всичката биомаса е под един знаменател и се пелетира всичко наред,в това число треволяци,слънчогледови стебла,листа и какви ли не растителни отпадъци.При такива разлики,дето давате за пример,не ми изглежда да е само във влагата проблема.По-скоро се влагат по-нискокалорични продукти,не само отпадъци на класическото дървообработване.Тия бързогорящи неща са по-скоро в категорията на брикетите.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 11:50:50
Интересно някой дали знае при каква влажност тютюнопроизводителите
предават балите си, защото всички знаем как ги сушат.
Според мен процеса на сушене на пелетите е крайъгълния камък за ефективността
и себестойност. Струва си да поразнищим именно този процес, който е важен
най-вече при собственото производство и да включим вятъра и слънцето да помагат!
За суровината и машинките въпроса е по-лесен!
Аз, до колкото знам, при самото пресиране дървесината отделя някакви вещества във
вид на течност, които пък слепват частиците и самото пелетче стои здраво, без да се използват
други смоли или слепващи лепила.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 12:12:30
Лигнин е веществото което слепва частиците.
[en.wikipedia.org]
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 12:26:11
avatar
Quote
partzalev
...Според мен процеса на сушене на пелетите е крайъгълния камък за ефективността
и себестойност. Струва си да поразнищим именно този процес, който е важен
най-вече при собственото производство и да включим вятъра и слънцето да помагат!

Ц! Няма да стане!

Quote
partzalev
Аз, до колкото знам, при самото пресиране дървесината отделя някакви вещества във
вид на течност, които пък слепват частиците и самото пелетче стои здраво, без да се използват
други смоли или слепващи лепила.

Ц! Процеса е предимно физически, отколкото химически. Високото налягане, температура и лигнина правят пелетите това, кето са.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 13:40:49
Ясно! Тогава вятъра да го духа, а слънцето да си върви по пътя.
Имам познат, който се занимава с озеляване в София и всичко свързано с това.
Когато кастрят дървета по улици или горски масиви бая материал
събират. Принудиха се да купят някаква мелница за груба обработка, за да
могат по-плътно да пълнят камионите. Най-жалкото е, че се чудят къде да изхвърлят
този "отпаден" за тях материал. Не искат да инвестират в производство на пелети,
защото "суровината" не е регулярна. По-груби сметки за един сезон кастрене се събира
материал, който би стигнал за 2-3 отоплями сезона за еднофамилна къща вкл. БГВ,
ако няйкой си произведе пелетки от материала им. Става дума за чиста дървесина!
Та затова и аз се интересувам най-вече за сушенето. Например: какъв е разхода
на ел. енергия за сушене на материал за 100 кг. пелети?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 14:27:35
avatar
Quote
partzalev
... Принудиха се да купят някаква мелница за груба обработка, за да
могат по-плътно да пълнят камионите. ..

Викат й дробилка - [www.ekoeffect.com]

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 14:51:25
Според по горе дадената таблица енергията от килограм е между 4,7 и 5,4 kWh/kg

според тази обява килограма е 0,25 лв. Цена на киловат от дървени пелети при 80% ефективност на котела идва 0,06 лв.
Дневния ток е 0,14, нощния е 0,8. Пелетите са по-ефективни ел. котел но са на кантар с една въздушна термопомпа. Ако е земно свързана термопомпата е по-ефективна. Ще се опитам да изровя конкретни данни за COP при различните температури, да се види, при каква околна температура термопомпата става по неефективна от пелетите.

Ползването на биомаса според мен има бъдеще в промишлени инсталации, където ще се ползва в "по-суров" вид и в съчетание с ко-генерация. Така за самостоятелна къща не мисля че е ефективно.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-01-2010 - 16:06:31
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
01-02-2010 - 16:01:26
Quote
wiwawi
Моля някой който има такава камина или котел да сподели какъв е разхода на пелети на сезон?

Ами само мога да ти кажа да не вярваш на приказки от рода "3 тона за 200 кв. за цяла зима"smiling smiley

Със сигурност е малко по-евтино от токаsmiling smiley ...е, с около 6%...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход