Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Строители, дайте съвет

Публикувано от Стефан 
Стефан
Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 11:39:51
Излях основите и предстои плочата на мазето. Но преди това трябва да се изпълни обратен насип. Детайлът е стандартния при изпълнението на вана: на дъното на изкопа положиха скална маса 15 см. върху пласмасово фолио с пъпки, после наляха подложен бетон 10 см. леко армиран и изпълниха върху него ивичните основи, със заложена хидроизолация под тях която ще се задигне до плочата над основите (пода на мазето)и ще се съедини с положената там.
Въпросът ми е какъв материал да използвам за обратен насип? Строителят предлага скална маса, но гледах оня ден една къща, че засипват с обикновена почва. Има ли смисъл да се набутвам за скална маса (чакъл) като пръст имам на обекта, от изкопа, пък и не виждам смисъл от чакъла - той се сипва практически в една бетонна кутия, там няма нито вода, която да се дренира, нито някаква друга роля, освен може би за якост...
А няма ли да е по-добре почвата - тя е по-добър топлоизолатор от камъка...
Какво ще кажете? Каква е вашата практика?
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 12:14:00
Ако не те притеснява, че ще ти се напука армираната настилка в мазето - можеш да засипеш с почва.
Stefan
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 13:16:11
4овек, мерси за съвета, но защо да се напука, защото почвата ще слегне, вероятно, така ли? А каманака ще подпира плочата... Да де, ама аз няма да я товаря с нещо супер тежко...
Или имаш предвид армирания подложен бетон - е, аз него няма да го виждам
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 15:23:30
ДА може да слегне. Даже по-скоро ще слегне, а ако е от чакъл и го трамбоваш на слоеве по 20см. има вероятност да не слегне.
Къщата си е твоя и ако не те притеснява, че ще скегне можеш да си използваш каквото си искаш. Даже строителят ще се израдва, че дори да се напука армираната настилка не носи никаква отговорностsmiling smiley
Stefan
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 16:29:32
Добре, какво да искам да направят, кое е най-подходящото решение, с други думи, как трябва да се направи, аз това и питам? Те ми казаха - ти си прецени...
Чакъл, пясък, скална маса, мешано?
Разбрах че ще се трамбова, но ме е страх да не счупят тръ/ите отболу (канализациата)...
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 16:48:19
Няма страшно за тръбите не е такава силата на виброплочата. Трябва да се направи с баластра, която се уплътнява на пластове по 20см., като се достига плътност 1,8 т на куб.м. Така пише в учебниците.
Как се прави от свестните строители - балстара , уплътнява се, без да се доказва колко е добре.
Как се прави по принцип - слага се какво му падне на строителя и след време има деформации на настилката. Ама като е мазе на никой не му прави впечатление.
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 16:55:00
А пък най-добре е обратното засипване да е сведено до минимум. Ама като и проктантите са се разпасали - изобщо не им пука, че има и по-икономични решения.
Stefan
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 16:56:33
E, razbrah merci mnogo za saveta. Te parvo chte vdigat tri ot stenite, che mai chte vali i dosega treperihme da ne se srine izkopa, a posle chte se zanimavame s palneja i plochata.
Yavno chte ima izvajdane za balastra... No pochti kandisah da ne slagam toploizolacia na suterennite strani, ta ot tam chte razvarja malko - toi XPS-a sachto ne e stotinki, taka che chte investiram v kamenyak...
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 17:03:03
Има и един друг вариант, ама трябва да питаш конструктора. ДА се изчисли като плоча с греди, които стъпватна твръда основа. Така и така правиш 10см. бетон, слагаш армировка, може да излезе по -евтино да засипеш с каквото ти падне, а настликата да работи като плоча кат о увеличиш армировката.
Ама завикси от конкретния случай дали става и дали е по-икономично.
Stefan
Re: Строители, дайте съвет
03-05-2006 - 18:14:00
Ама аз точно затова отначало писах, че на мен ми се вижда супер глупаво да слагам камъни в тези своеобразни "кутии", които се получават - подложката отдолу, рандбалките(основите )отстрани и плочата отгоре. Общо взето разстоянията между основите, т.е. страните на така образувалите се правоъгълници са по 3-4 метра, тоест питам се, защо плоча 3х4 например да провисне... Ще погледна конструкцията как е армирана всъщност, защото май може да се окаже, че би било по-евтино да купя камънак, отколкото желязо...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход