Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 10:27:23
Здравейте!
В България по-голямата част от жилищните сгради са стари, енергийните им характеристики не покриват дори 40% от заложените характеристики в наредбата от 2005 година, фасадите са в лошо състояние, често са предпоставка за нелепи инциденти... Въпросът ми е, как би реагирал обикновеният собственик на апартамент, ако отида при него и неговите съседи и им предложа за моя сметка да им санирам сградата, тя да покрие съвременните норми за енергийна ефективност и да се осигури един добър топлинен комфорт през отоплителния сезон, като направената от мен инвестиция ще се изплаща на база реализираните енергийни икономии в рамките на 6-9 години, в зависимост от конкретните особености на сградата. Как мислите? Дали е приложим този модел при нас и не е ли това начина да освежим старите жилища и да им дадем още някое десетилетие живот?!




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-12 10:32 от milen_k.
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 14:00:04
Дай една примерна хипотетична оферта де smiling smiley

Българина е недоверчив човек..... *stop*
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 14:15:08
Как точно ще се определят вноските, с които направената инвестиция ще се изплаща "на база реализираните енергийни икономии в рамките на 6-9 години"? На мен ЕСКО моделът нищо не ми говори *pardon*

На мен лично, този модел ми изглежда по-реалистичен.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-12 14:23 от Zrfv.
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 14:25:37
Прави се първо цялостно енергийно обследване на сградата и се определят нейните енергийни характеристики, взима се отчет на разходите на енергия (всякакъв вид) в kW/h, поне за една година назад. Така се определя действителния текущ разход на енергия за момента. Сградата се моделира в специализиран софтуер в който се въвеждат енергоспестяващите мерки /ЕСМ/ и се изчислява намаляването на разхода на енергия. Остойностяват се нужните мерки и се изчислява за колко години се избиват.
Крайният потребител (клиент), всеки месец или на тримесечие, запалаща разликата в изразходената енергия след ЕСМ.
Или най-общо казано, преди санирането си плащал зимата 200 лева ток... след ЕСМ действителния ти ток е 100 лева.. но 100 лева даваш за изплащане на санирането. И след 6-9 години вече имаш напълно изплатено саниране, без да се е налагало да заделяш от семейния бюджет. Финансовият риск е изцяло за фирмата изпълнител.
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 14:33:15
До: Zrfv

Да, в Пловдив вече има изпълнени няколко сгради по този модел.. фирмата получава "въздух" в замяна.. но имай предвид, че хич не е за предпочитане да се натоварва конструкцията на стара сграда с допълнителен етаж. Вярно е, че вече контрола е по-засилен върху проектирането и надзора, но пак оставам леко скептичен за ползата от надстрояване.. пък и се замисли, че комшийте може да ти дойдат в повечко с допълнителен етаж smiling smiley
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 15:00:55
Специално за кооперацията, в която живея, вариантът 'въздух срещу саниране' е по-реалистичен smiling smiley
Иначе дали е или не е възможно да се надстроява може да се провери предварително. При този ЕСКО метод просто не виждам как ще успееш да увериш възрастните обитатели, че точно толкова е икономията на енергия, респективно - на пари smiling smiley Ясно, че резултатите ще са на база енергийно обследване на сградата, но иди го обясни това на 110 годишната баба smiling smiley Друг неясен момент ми е как се определя каква част от досегашните разходите за ток отиват конкретно за отопление, че да се пресмятат икономиите. Например при мен почти 50% от сметката за ток ми е реално 'топла вода' (няма да се впускам в подробности защо е така, но е факт smiling smiley) Санирането по никакъв начин няма да ми намали консумацията на топла вода. Как ще се отчете това? *huh*
затова казвам, че вариантът 'въздух' е по-реалистичен, защото е далеч по-лесносмилаем и няма толкова неясноти
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 15:14:01
Пак до: Zrfv

Имаш много основателен въпрос, и сега осъзнавам, че явно трябва да внеса повече яснота по темата smiling smiley
Енергоспестяващите мерки /ЕСМ/ са не само саниране. Те се определят според нуждите на конкретната сграда.
Ако в една сграда топлата вода е чрез бойлери на ток, в /ЕСМ/ ще бъдат включени и слънчеви колектори, които са наистина високоефективен метод за намаляване на потреблението на ток.
Всяка една сграда е индивидуална интегрирана система. Затова винаги се подхожда според резултатите от обследването, което е много детайлно. Под /ЕСМ/ не разбирайте само саниране. Тук става дума и за внедряване на възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/. Колектори, термопомпи, фотоволтаици, модернизация на абонатни станции модернизация на осветление.. и много други. Но при всяка сграда подхода е различен, според условията и капацитета на икономиите.
Но за всичко има решение. smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-12 15:16 от milen_k.
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 16:38:39
Е, то това пояснение пък е значително по-лесно да се обясни на БГ бабата, пък и на сина й.
Тук нещо куца, за съжаление.
Много стават рисковете дето ще останат за фирмата, което едва ли ще е така.
Получава се по същесто - вземи кредит за нещо дето може и да не го искаш, но ще си на далавера.
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 16:52:03
Аз лично симпатизирам на такива идеи, но практиката показва (а и опитът ми със съкооператорите), че в нашите условия е неприложимо почти. Не виждам как може да се получи съгласието на всички съкооператори. Ако така лесно можеше да се налее акъл в главите им, то тогава санирането по Програмата за Енергийна Ефективност и ползването на данъчните облекчения щяха да са масова практика в страната. Но винаги се намира поне по един екземпляр в дадена кооперация, който да сложи прът в колелата на прогреса smiling smiley
Re: Възможен ли е ЕСКО моделът в България
12-05-2009 - 16:52:21
Понеже въпросната баба едва ли чете форума, поясненията ги давам като за нормални и интелигентни хора smiling smiley
Като се видя с бабата, ще ви кажа как е минало grinning smiley
Майтапът на страна, рискове винаги има... и нашите строители, дето тънеха допреди година в пари, сега им е малко друго положението. Рискът си е риск, той влиза в сметките. До 5% неизрядни платци не е проблем. Ще търся обекти с до 5% криви баби smiling smiley
Исках просто да проверя трезвомислещите хора как приемат идеята, това да бъде направено за тях като потребители winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход