Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дървен сайдинг - как?

Публикувано от bulhomes 
Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 10:56:01
Хайде и аз да се включа,макар и с нищожни познания в областта.Тук съм се нагледала доста на дървен сайдинг и дървен декинг под,дефакто почти всички балкони на хората,разполагащи с парички са направени имено с тях.Това ме накара да се разровя по сайтовете,защото чисто естетически ми харесват.Само да кажа, че се делят на меки и твърди-в зависимост от вида на дървесината.Относно характеристиките-издържат от -20 до +60 градуса,издържат и на сняг.НО има и неща написани с ситни буквички, като например че трябва един, два пъти годишно да се обработват с някакво си масло,за да се избегне избеляване и също има вероятност за поява на мухъл.Специално за сайдинга не съм се интерсувала толкова на каква клик система е,но подовете са така конструирани,че като се поставят да се получат отвори между тях,от където именно дървото диша.Не диша ли-мухлясва.
Сайдинга,който е на полу-естествена основа да кажем,т.е не е изцяло изкуствен, избелява на слънце.Наблюдавах една сграда до нас-наоколо 4 години е и от западна страна цвета на сайдинга вече няма нищо общо с този на северна,доста е поизбелял.
Незнам ти какво ще предпочетеш, bulhomes,но аз лично се отказах от имитациите.Според мен ФЛО е прав.Още повече ,че и единия вариант и другия,все изискват грижи,така че аз гласувам за естественото.
Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 11:43:28
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
"креозот" (колегата дето го
> спомена не каза каква силна и задушлива миризма
> излъчва години наред)

Николов , всеки е пътувал с влак. Достатъчно е да се спомене ,че дървените траверси се обработват с него.

Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 11:53:12
nelina_london Написал:
-------------------------------------------------------
>Още повече ,че и единия вариант и другия,все
> изискват грижи,така че аз гласувам за
> естественото.


*ok* също така , всичките изкуственяци се мъчат да наподобяват на естествените материали , но илюзията е до време - личи си . Няма и нищо вечно.
Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 19:53:36
Ами нали затова е темата. Надявам се колегата Николов да разясни предимствата и недостатъците на иглолистния пред широколистния материал (признавам, че това са ми много мътни води). Все още не сме достигнали до конкретен начин на обработка на дървото, така че да не се налага всяка година да сглабям скеле за лакиране.
Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 20:33:25
avatar
Предимствата на иглолистния са само две - по-евтин и по-лесно намеряем. А! и още едно важно - много по-малък разход на инструменти. Според изискванията де, ама на мене широколистния повече ми допада.

А! и още едно предимство на иглолистния - по-лесно се обработва химико-темично. Всичко останало е в полза на широколитния - дъб, бук и т.н. ....

Ако човек може да си го позволи - широколистен, ако не - иглолистен - добит, съхранен, подготвен, изсушен и пак обработен, но този път химико-термично по технология и си пейте... Ако правите компромиси - тогава материала ще става само за борсите на околовръстното - техническа дървесина и нищо друго.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 22:00:25
argonavt Написал:
-------------------------------------------------------

> Не съм съгласен за безира. В момента има много
> хубави лакове на водна основа . Ползвал съм такива
> и съм доволен.

Под безир разбирам лененото масло.То е бързосъхнещо-течните естествени мазнини/ масла/ се делят на бързосъхнещи и бавносъхнещи.Ако е затоплен ленения безир прониква дълбоко в дървесината и прави голямо съпротивление на водата/хидрофобност/.Такава е и идеята за лаковете на водна основа-дълбокото проникване.Работата е там,че те съдържат много вода-повече от 50-60% и 10-15 %смоли,които след изпаряване на водата би трябвало да правят и филм, но това е и обратим процес,т.е. те могат отново да поемат вода.Правят се главно за поевтиняване!
Там ,където съществува опастност от намокряне на дървенията се използват тъй-наречените яхтени лакове/100 % хидрофобни/след нанасяне на топъл безир!Добре е дървения сайдинг/ламперията/ да е под козирка!Естествен ленен безир се намира обаче трудно и под наименование безир се продават всякакви варианти на синтетиката!Извинявайте за многословието! *drunk*
Re: Дървен сайдинг - как?
07-08-2009 - 23:05:58
avatar
Моето скромно мнение е такова - ако къщата е в планината или на село - с естествени материали (даже ако може по-напукани, а дюшемето да скърца като се ходи по него), печка за готвене на дърва, идеалният вариант - къщата на bezopit, а ако е в града - къща с плосък покрив, огромни прозорци hi tech гъзарийки, с вид на нещо, което в никакъв случай не е с вид на стандартна къща и което повечето хора със закостеняли разбирания за естетика биха казали, че е отвратително на пръв поглед smiling smiley
Re: Дървен сайдинг - как?
08-08-2009 - 09:45:53
...например..."трафопост" :} :} :}
Re: Дървен сайдинг - как?
08-08-2009 - 10:37:16
"1.Греди бял бор - 5/10, 8/8, 10/10-250лв. 2.Дъски/ламперия/ 4м.-210лв. 3.Греди 10/12, 12/12-260лв. и 14/14-270лв. 4.Талпи смърч/сухи/ -360лв. Широколистен материал: 1.Букови талпи -420лв. 2.Дъбови талпи -600лв. 3.Трепетликови талпи/сухи/ -280лв. 4.Талпи върба/сухи/ -260лв. 5.Черешови талпи -650лв"

Колега Николов, кое от тези е за предпочитане?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-08 10:38 от bulhomes.
Re: Дървен сайдинг - как?
08-08-2009 - 20:29:45
avatar
Най-добре - дъб.
Но добре подготвен иглолистен материал също не е за пренебрагване.
Всички други дървесни видове предложени по-горе не си струват играчката.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход