Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дървен сайдинг - как?

Публикувано от bulhomes 
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 03:15:57
Интересна тема. Аз съм на същото мнение както и г-н Фло и г-н ЛКК. Дървесината от Коми просто няма начин да съперничи по качвства с тази от страните на Балканския п-в. В САЩ затова най-големите дърводобивни места са на западното крайбрежие- мек и влажен климат, още при рязането на гредите мога да кажа коя е добивана в Орегон и коя в източните щати, миризмата на смола е очевидна за гредите добити в зап. част на континента, и обратно- тази миризма почти отсъства в дървесината от изт. щати и Квебек. Голяма част от дърветата в Квебек "умират"-"замръзват" през зимата и материяла от тях не става дори за пулп за тоалетна хартия, ако забиеш пирон в него, можеш да го извадиш с пръсти.
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 09:16:21
avatar
Сега тука ще излезе, че съм голям защитник на руската дървесина (щото гледам доста политически уклон в темата, май). Въобще не може да се сравнява ела с лиственица, независимо къде са добити. Нямам поглед към иглолистната дървесина, добита в Щатите, пък не ме и интересува (е, дугласката ела я познавам детайлно, пък и тя е основен вид в северна америка). Фло, от писанието ти става ясно, че освен че си зяносвал лиственица, при това директно от корабите, друго впечатление от лиственицата нямаш. smiling smiley Не се и учудвам, ако си експериментирал с твоите виждания за обработка и модифициране на дървесината. Аз познавам лиственицата от 1980 година насам. Тогава завършиме вилата си, като цялата покривна конструкция е от лиственица, даже е и в натурален вид - не сме я мазали с нищо. Освен това една част от ламперията отвън и една част отвътре е също от лиственица. Останалата е от бял бор от Родопите и вече почти тридесет години резултата ми е пред очите. Да добавя - лаперията ми е мазана с ленен безир (преди 30 години това имаше).
Nasko.Stoykov, как разбра, че лиственицата не може да съперничи по качества с иглолистния материал от Балканския полуостров. Изобщо виждал ли си лиственица, работил ли си с нея? Даже и лиственицата от Полша и Германия е по-добра от белия бор, независимо къде е добиван. И не се заблуждавайте - смолата е недостатък на дървесината, при това голям! И не е никакъв критерий за здравина!!! А ако не знаете взаимовръзката между съотношението на ранна и късна дървесина и здравината - попрочетете малко. Именно поради суровия климат процента на късната дървесина е по-голям и механичните свойства са по-големи и модифицирането е по друг начин, ама няма как да ви напиша 5 години висше образование в тази тема...
Като пишете по тематиката поне се обосновавайте, че иначе заблуждавате хората, а целта на форума е да си помагаме, а не да се подвеждаме. *beer*

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 10:08:18
smiling smiley n.nikoloff
Не вярвам който и да е клиент на борсата за дървен материял,като гледа дъските,да направи разлика между бял бор,сибирска ела и лиственица например! Обясними са и разбираеми твоите твърдения за високите качества на сибирската дървесина с интереса ти на вносител.Нямам информация обаче за доволен клиент от сибирската дървесина,не че събирам такава ,но това са ми впечатленията.Пак ще вметна, че дискутираме ламперията от гледна точка на дълготрайност и устойчивост на вредители ,а не механичните и свойства!Нямаш ли формулировка от пет изречения за биологична устойчивост на дървесината за да си направим изводите?
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 10:19:17
avatar
Ами аз вече го казах - най-доброто в момента е термо-дървесината. За по-евтин вариант има много варианти според това какви модификатори са ви изгодни, но не забравяйте - всичко трябва да се прави по технология и по система, за да има ефект. Твърдения от типа - "Садолина е велик" са ми доста смешни, защото употребен не по технология и система и със садолин резултата е грозен и потресаващ. Освен това Садолин е търговска марка на редица продукти, а не е панацея, например. Аз съм ползвал и пробвал почти от всички вносители и мога да кажа, че ако човек е наясно с технологията почти всички стават.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 11:18:19
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами аз вече го казах - най-доброто в момента е
> термо-дървесината. За по-евтин вариант има много
> варианти според това какви модификатори са ви
> изгодни, но не забравяйте - всичко трябва да се
> прави по технология и по система, за да има ефект.


Понятието термо-дървесина дали включва освен пропарването и влагането на консервант? Щото ,ако е само пропарване не решава проблема!Когато споменах формалина ,не съм имал предвид екзотична идея, а наблюдения и практичен опит от десетки тонове модифицирани целулози ,растителни гуми и растителни смоли!
Дървесината е храна и попаднали в нея подходящи гости/видими и невидими с просто око/могат да докарат до негодност сайдинга за кратко време!Аз предложих елементарен,евтин и високоефективен начин да си съхраним сайдинга по-дълго време съвсем приложимо за една къща.Останалото ,което се разбира като технологии и системи е просто реклама и маркетингови пинизи да ви вземат някой лев,щото не сте се замислили за причината за гниенето при дървесината! *drunk*
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 11:55:38
avatar
Да ти кажа замисляме се, че даже сме го и учили и експериментирали и сме наблюдавали анализи на такива събития не само от българския опит, а и от чуждия. Нещата се различават предимно в търговските марки, но ако се залепят етикетите продуктите се оеднаквявт до голяма степен. Водоразтворимите препарати проникват до около 5 м в суха (12%) дървесина и я защитават достатъчно. По желание се лакира. Лакът не прониква в дървесината, а прави повърхностен филм. При желание за оцветяване пигментът се добавя във водоразтворимия препарат. Това е принципа и работи перфектно в цял свят от години. Т.е. ето топлата вода. Останалото са детайли - коя марка, в каква дозировка, за каква дървесина, с каква влажност, има ли смоли и колко, има ли падливи чепове и т.н. и т.н. ...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 12:22:27
Ами там е въпросът, че не му добавят нищо на дървото , а се прави само термична обработка. Или поне такава е рекламата - виждам, че разбираш от химия досат повече от мен - прочети в интернет и ще ти стане ясно какво точно става, които вещества в какво се преобразуват при тази технология. Твръди се , че технологията е патентована 1999-2000г. някъде. Т.е. съвсем нова е.
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 12:22:32
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
Нещата се различават предимно в
> търговските марки, но ако се залепят етикетите
> продуктите се оеднаквявт до голяма степен.
> Водоразтворимите препарати проникват до около 5 м
> в суха (12%) дървесина и я защитават достатъчно.

> По желание се лакира.



*drunk* Поздравления! Ето ,че бавно-бавно отиваме към истината за същността на процеса на дълготрайност на външната облицовка от дърво! Дай сега един примерен състав на водоразтворим препарат.Ако препарата няма MSDS,откъдето да вземеш информация за състава ,процентното съотношение на смесване и въздействие върху човека -фирмата е менте и залага на алабализми,като системи и прочие и неинформираността на клиентите!Говоря за европейски препарат ,а не за обвитата в мистика продукция на руската военна промишленост!
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 12:39:35
avatar
Що така все биеш към Русията не ми е ясно. smiling smiley smiling smiley
Междувпрочем пропуснал съм една съществена буква. проникването е 5мм, а не 5м smiling smiley smiling smiley

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Дървен сайдинг - как?
06-03-2009 - 13:07:12
Целулозата ,ако и да е от термодървесина си е целулоза и храна за гадините-бактерии и гъби.Вероятно по-високата плътност ще забави процеса,но не може да го елиминира!Мога да предполагам,че термодървесината има толкова висока цена,че цената я прави неприложима за външна облицовка!

Майтапя се бе Николов с Русията,даже имам доста време прекарано там и може би заради това харесвам и Стефан Стамболов-защото и аз видях доста неща! *drunk*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход