Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Към Архитектите във форума

Публикувано от MB2316 
Към Архитектите във форума
13-02-2009 - 14:10:41
Въпроса ми е ...... спомням си когато учех преди 1500 години :] имаше една груба сметка за минимална осветеност на помещенията при проектирането !? Някой може ли да ме осветли по този въпрос ?
Беше нещо от сорта - дневна(хол) , площта върху някакъв коефициент , като за различните видове помещения беше различен ! moody smiley
Re: Към Архитектите във форума
13-02-2009 - 14:23:18
Наредба 7, чл. 113 (1):
Стаите и кухните трябва да имат пряко странично осветление, като площта на отворите е най-малко 1/6 от площта на дневните и 1/7 от площта на спалните, детските стаи, кабинетите и кухните.
Re: Към Архитектите във форума
13-02-2009 - 14:33:55
Благодаря ! Това е Наредба 7 от ЗУТ ?
Re: Към Архитектите във форума
13-02-2009 - 14:40:49
Да, същата smiling smiley
Говореше се, че този член ще го премахват и се изненадах, че не са.
Re: Към Архитектите във форума
13-02-2009 - 14:56:18
Предварително се извинявам, че ще използвам темата за страничен въпрос, но тъй като пак се отнася за архитектите... да не отварям нова тема!

Питането ми е следното:
На етап завършен груб строеж съм, заверено удостоверение от общината. За съжаление моят архитект почина и сега не знам какви са процедурите от тук нататък, в смисъл кой ще ми заверява последващите документи и какви са те!
Благодаря предварително за съдействието!

Re: Към Архитектите във форума
13-02-2009 - 15:05:15
Ами арйитекта не ти трябва вече , при положение , че нямаш промени по фасади заложени в проекта . Т.е. не се налага да правиш екзекутиви с неговия подпис и печат .
Re: Към Архитектите във форума
15-02-2009 - 11:53:57
ако нямаш строителен надзор ше трябва сам да се справяш , а ако имаш отиваш при него и той ти изготвя всички докименти smiling smiley
Re: Към Архитектите във форума
16-02-2009 - 09:59:50
Благодаря,

Строителен надзор - използвах за да мога по-бързо да придвижа документите за получаване на разрешително за строеж (за обект 5-та категория). След това контрола се осъществяваше от технически ръководител. Ще се допитам и до тях(строителния надзор)!
Re: Към Архитектите във форума
16-02-2009 - 17:37:40
avatar
Имам и аз едно питане точно по темата. Ако ориентацията е точно на юг, слънцето се премества зима-лято. Ако целта е зимата да грее вътре, а лятото обратно, да попада по-малко пряка светлина, ако има козирка или еркер (ако не бъркам понятието):



и ако височината е 3 метра, а прозорците са от долу до горе плътно, колко е X, за да е най-оптимално греенето?

а1 е слънцето през лятото по обед
а2 - лятото сутрин и вечер
а3 - зимата по обед
а4 - зимата сутрин и вечер

Аз сметнах ъглите според положението на София и наклона на земята, обаче представа нямам според часа на деня и сезона кога е приемливо слънцето да грее вътре и кога не.

Та как се смята X в практиката за най-голяма оптималност?
Re: Към Архитектите във форума
16-02-2009 - 18:34:15
При зададени параметри:
- 01.02.2009, 12:00
- 01.08.2009, 12:00
- макс. еркер 1.50 м
се получава:
- зимата: по обяд помещението се осветява до дълбочина 3.90 м
- лятото: помещението не се осветява директно
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход