Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 11:40:44
при таблото на което са термостати и изходяща и входяща течност има смесителен вентил, който регулира температурата на входящата течност
naceff
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 11:58:43
Поздрави lidia,

Хубава идея си подела и си заслужава. Всяко систематизирано познание е полезно за колегите, но освен това създава и една среда, в която неизбежно и ти утре ще научиш важни и полезни неща.

Тези тръби, за които споменава са полиетиленови с метална вложка.
Успех !
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 15:56:31
Здравейте,
зная, че ще науча неща, защото както споменах съм доста далече от познания за тръби, вентили, клапи и т.п.,но точно това искам да направя - да помогна на някой ,който се интересува от това и по една или друга причина не е запознат напълно с последната дума на техниката по въпроса. Той би могъл, след като види за какво става въпрос с познанията си да допринесе, това нещо да се приложи в БГ по правилния начин. От там нататък, мисля, всички имаме полза. През пролетта бях в БГ и ми тежеше много, че почти с всеки с който разговарях каза:" Това не може да стане. Може някъде да го правят, но аз ви казвам , сложете си радиатори." Е, аз съм го видяля и знам , че може, но трябва да се направи правилно.
Изпращам един адрес, но както вече казах е на фински език. Ще го преведа, но няма да е съвсем в близките дни. Но там е описано всичко. Все пак има и малко картинки и който е компетентен в тази област може да разбере нещо и само от картинките, мисля.
Но искам да ви кажа на всички - подовото водно отопление е нещо прекрасно!

[www.nereus.fi]
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 16:11:06
А не ви ли става тежко на краката след по-дълъг престой на място с подово отопление?
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 16:45:44
Боби
Мьдреца е казал топло на краката и хадно на главата.
А сьщо не ми е приятно да ме наричат полуграмотен техник.
Признавам че правописа ми е ужасен, но имам висше образование специалнос радиоелектроникар, правоспособност за работо радиоизотопни ел.устроиства и тн.[bgcolor=orange][/bgcolor]
2v6
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 16:59:24
Виждам че някои хора тука говорят за едно, други ги оспорват но говорят за съвсем друго.
За Boby: Чети внимателно всички постинги. По-горе съм написал че подовото има гранична мощност именно поради тия 25 градуса. Ако не достига, не означава че не е приложимо, а че е необходимо и допълнително отопление. Когато има добра изолация е възможно общата мощност на подовото да е достатъчна, но дори и в този случай регулирането на температурата в помещението е лошо поради голямата инертност. Заради това е хубаво винаги да има допълнително бързоподгряващи уреди.

Мощността необходима за загряването на едно помещение старите "майстори" го изчисляват на кубик или на квадратен метър. При съвременното строителство това е несериозно. Мощността необходима за загряването на едно помещение се изчислява по загубите при съответни условия плюс допълнителна мощност необходима за загряването от по-ниска температура с определена скорост. Така или по-друг начин изчислената мощност обаче не трябва да се бърка с мощността на подовото. Необходимата мощност за загряване на едно помещение не зависи от вида на отоплителния уред. Трябва да се отбележи обаче че подовото отделя топлина и нагоре и надолу - в помещението ще влиза само топлината отделена нагоре!

Ако пода се усеща че топли, значи нещо не е наред. Краката са доста по-студени от 37 градуса, колкото е нормалната човешка температура. Усещането за топло на краката е именно над 25 градуса. Това може и да е субективно - при някои хора тази температура да е по-висока, при други да е по-ниска. Установено е че над тази температура при продължителен престой човек започва да се чуства дискомфортно. Ако температурата на пода е 38 градуса, както посочва kolio(heliantus@abv.bg), означава че ще има мощност 156 Вата/м2 при 20 градуса в стаята. Тази мощност може да е достатъчна за затоплянето, но човек няма да може да прекарва дълго време с крака на пода!

Има също така и друг фактор - комфортна температура. Получава се като се събере температурата на околния въздух със средната температура на околните предмети - например ако имаме празна стая това ще са стените, тавана и пода. Опитно е установено, че тази температура е около 38 градуса. Това е различно от температурата на околния въздух! Това означава че при подово отопление с по-ниска температура на въздуха ще бъде достигнат температурен комфорт. И обратно - при студени стени, таван и под ще е необходима доста по-висока от 20 градуса температура на въздуха!
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 17:59:14
благодаря на лидия за материала . сьштите каталози ги имам на немски и англииски . чесно казано пак теория и малко оскьдна информация за самите тьнкости . и този стопен термометьр не разбрах защо саго снимали .
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 19:06:15
на коя страница е този стопен термометър? поне това мога набързо да погледна...

ако ми кажете какви подробности Ви интересуват, винаги бих могла да звънна в някоя от фирмите и да попитам, с най-голямо удоволствие!

Ето тук от друга фирма малко по-различни чертежи.
[www.warmia.fi]
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 21:22:06
Здравеи 2v6
В периода 1993-1999 работех в можеби наи голямата фирма за ел. пдово отопление
в Бьлгария , мощноста в помещенията в офиса беше 270вт на М2.
И вобще не се чуствах зле.
А случаино да сте чували за терморегулатори
Е не ви препорьчвам 270Вт на М2 но и притази мошност човек се чуства идеално
сига да има терморегулатор.
Ако не ми вярваш обадими се 0887 412576
2v6
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 22:26:25
Здрасти kolio,

Не казвам че не ти вярвам. Това което съм го писал е информация от официално печатно издание.
Аз за терморегулатори съм чувал - изкарвам си заплатата със всякакви видове регулатори. Моето подово работи с терморегулатори. В къщи имам поне десет вида терморегулатори.
Не оспорвам, че може да се сложи мощно подово - 100-200-300 W/m2. Всеки отоплителен уред на вода или ток може да се регулира плавно от 0 до максималната му мощност. Заради това няма проблем да се сложи подово с мощност 200 или 270 W/m2. Обаче няма смисъл. Първо - защото не е добре бързото загряване на пода - ако не вярваш ела вкъщи да видиш хлопащите теракотни плочки. Второ - защото ще излезе по-скъпо.
Освен това по-нагоре бях писал и пак ще повторя - в едната стая имам 1200 W на 16 m2. От тези 1200 поне 200 отиват надолу. Значи остават 1000/16 или около 63 W/m2. В по-студените дни, когато работеше непрекъснато усещах запарване отдолу - все едно лятото да ходиш с вълнени чорапи и високи обувки. Искам да отбележа, че не съм от тия дето обичат да стоят на студено - под 20 градуса не ми харесва. Заради това съм си сложил допълнително радиатори - просто разбрах че ми трябва повече мощност от тази на която може нормално да работи подовото.
Именно това трябва да се пресметне правилно - колко ще е необходимата отоплителна мощност и дали подовото ще може да я осигури.
Ако някой има нестандартно топлоусещане това е друг въпрос.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход