Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Колев
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 11:05:02
Надявам се приведеният по-долу пример,да ви ориентира / избрах руски превод за по-широка аудитория/

Пример предварительного расчета:
Исходные данные:
Теплопотери помещения Q =1200 Вт;
Температура в помещении t i =20 °С;
Площадь пола F =20 м 2 ,покрытие – ковер;;
Из табл.3 – R w ==0,1 м 2 К/Вт
Требуется рассчитать длину трубы 16х2 мм,потери напора в ней (P тр )и шаг
раскладки (b).
Расчет:
1.Определяем плотность теплового потока на 1 м 2 помещения:
q =1200/20 =60 Вт/м 2
2.Из табл.5.3 мы видим,что получить величину q при температуре помещения
t=20 °С мы можем при раскладке трубы с шагом 0,25 м,при этом температура
пола составит 25,3 °С,а температура теплоносителя на входе и выходе t z /t p
составит соответственно 50 °С /40 °С.
3.Определяем длину трубы (3):
L =20 /0,25 =80 м
4.Определяем расход воды через систему напольного отопления (2):
G =3,6*1200/4,187 (50 – 40))=103,2 кг/ч =0,0287 л/с =0,0000287 м3/с
5.По расходу воды (G)и площади сечения трубы (d),определяем скорость
течения воды (V)в трубах:
G 0,0000287
V ===0,25 м/с. ? d 2 /4 (3,14*0,012 2 )/4
6.Определяем потерю напора (P тр )по рис 3.4 (раздел “Гидравлический
расчет ”)при V=0,25 м/с и G=103,2 кг/ч,получаем потерю напора на одном метре
трубы равную 1 мБар,тогда на всем трубопроводе Pтр.=80 мБар.
Таким образом,для устройства отопления пола в помещении площадью 20 м2 с
использованием металлополимерных труб диаметром 16х2 мм необходимо 80 м
труб,уложенных с шагом раскладки 0,25 м.
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 12:54:30
tia danni ne znam otkude sa iskopani . nito sa podredeni , vzimani sa ot tuk ot tam . ot tazi tablitsa ot onaia - i na konets nichevo . :} pak vi kazvam - zimata niakoi pak shte reve che mu bilo studeno ot podovoto i shtial da vkliuchva i maslen radiator dase stopli . togava se setete za filma toplo . 100 puti kazah che vodnoto podovo nee za vseki . iska mnogo praktika . edva li niakoi ot vas e navil 200 metra - vchera . vuobshte niakoi znae li kolko struva montaja na podovoto . ot proekt do pulna realizatsia . ima da pravite opiti i da revut klienti . no nikoi niama dasi preznae che nemu sa iasni neshtata realno na praktika , to ot ofis i baba znae . smiling smiley
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 13:44:58
oshte poveche vseki moje da vidi koga see poiavil gn . kolev i sus kakvi amatiorski vuprosi na 27 septemvri min. god . i sega izvednuj bez dase poznavame se napadame i demonstrirame koi kvo moje , dori po losho s tritsi niakoi iska da lovi maimuni . :}
Колев
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 17:01:34
Ами изкопал ги е човек,който цял живот се е занимавал с тази дейност,издал е няколко учебника по които учат така недолюбваните от някои проектанти.Колкото до подретбата пак ще поясня - за да се получи една добре работеща система е необходимо цялостно проектиране и чак след това идва работата на монтажника.
Вторият пост няма да коментирам clap:
peichev
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 17:13:42
фирма топло.
защо всички пишат на кирилица а ти не.
Някакси обидно е във форум в който пишат и четът само българи да пишеш на латиница. Или нямаш кирилица?
Аз сериозно обмислям възможността да си направя водно подово отопление, но не ми звучите никак сериозно и се измъчвам да чета това което сте написали.
Ако имам избор между две фирми /при равни други условия/, няма да избера фирма която демонстрира отношение, като вашето.
Нядявам се да си вземете поука. Нали пишете в този форум за да зарибявате клиенти.


:!:
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 17:25:13
Aко 25 градуса е ограничението за температура на пода, излиза че подовото отопление е неприложимо, така ли? Защото за да затопли стаята, то работи на около 30-35 градуса, температура на пода и 38-40 градуса температура на водата във водния кръг под настилката. Прав ли съм? Аз виждам тука противоречие. Ако се вярва на въпросната дебела книга, би трябвало да не използваме подово отопление никъде освен в баня и то за кратко???
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 18:20:31
чесно казано никога несьм зарибявал някого , от 2 години така пиша вьв форума нов или стар - само за растоварване или то човек може да научи нешто ново . от тук не сьм имал клиенти , то и аз някои нешта неги взимам на сериозно . но темата трябва дасе развива . и стига с тия дебели книги , имам литература да се замерваме с нея от бургас до софия по вьпросите за водно подово . малко е дьлечко теорията от практиката . smiling smiley
Re: Водно подово отопление
20-06-2006 - 21:13:33
[jhcolor=orange]
Здравей, Боби
От опит знам, че при 100Вт пода се стопля на 10тия ден ,а стаята на 1 април.През 90те години ипаше фирми, които монтираха ел. подово отопление 100Вт/м2 срещу 100лв на м2 (при курс 55лв за долар). Ефекта от тази евтиния е, че 30 дни след привършване на операциите с цимент, което е необходимото време за стягане на цимента без да има опастност от отлепяне на теракота, се оказваше, че подовото отопление не може да сгрее пода и се налагаше да се премине към друг тип на отопление. Инвестицията от 60 долара в помещение от 20м2 може да се прежали, но инвестицията от няколко хиляди долара в еднофамилна къща, на която е направена икономия от 30% може да доведе до сериозни загуби за инвеститора. Относно температурата при подовото отопление , за да усетите топлината, температурата на пода трябва да е поне 38С, а на водата, която циркулира, поне 3-4С повече. За да се получи топлообмен трябва да има температурна разлика. Колкото е по-голяма тя, толкова по-бърз е топлообмена.
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 10:27:30
Здравейте всички участници във форума,
три-четири месеца следя вашите коментари, тъй като с мъжа ми строим къща в БГ и живо ме интересуваше възможно ли е в БГ да се направи подово водно отопление.Така попаднах на вашия форум.
Живеем във Финландия и тук подовото водно е много популярно. Има много фирми които се занимават с това и съм им изчела всичките материали от интернет. За съжаление всичко е на фински, но аз съм се зарекла, че ще намеря свободно време да преведа някои неща, които според мен са важни, за да ви ги изпратя. Лошото е само, че не съм техник и ми трябва помощ при някои термини, но с малко повече време ще го направя.
Това, което от раз мога да ви кажа е следното:
1. първото най-важно нещо е изолацията на пода.Освен стиропора, върху който се полагат тръбите, всички ъгли и съединения под-стена се изолират със специални ленти.
2.когато се прави заливката с бетон тръбите трябва да са под налягане,за да не се затиснат някъде от тежестта на бетона.
3.системата трябва да има помпа, която да създава налягане, за да отива течността и до най отдалечените кътчета равномерно.Съотвтно трябва и барометър.
4.разстоянието между тръбите при външните стени се прави на 3см и колкото повече отивате към вътрешните стени се увеличава до 7см, а може и повече в зависимост от изолацията на сградата.
5. Сместта, която се върти в системата е 60% вода и 40% антифриз, за да не замръзне ако го изключите през зимата и освен това водата трябва да е чиста от примеси.
6. Температурата на сместта при +10гр. течността в тръбите трябва да е +25гр.
при 0 гр.=+28гр., при -10гр. = +31гр. и при -20гр =+34гр. течността в тръбите никога не трябва да е повече от +37гр. ,ако е повече поврежда цвета или самата подова настилка. Горните температури са за температура в жилището 20- 22гр.
Подовото тук се включва най-често с геотермална помпа и ползва земното отопление, но това е друга тема на разговор.
тръбите , които използват тук са Ре-Хс, ако това ви говори нещо.Също знам, че вентилите в таблото на системата трябва да са от 40 - 500л/час.
сега вече нямам време повече да пиша.Както ви обещах, ще се заема малко по-сериозно да преведа нещо ако ви интврвсува.Сигурна съм само в едно, че след като във северната, студена Финландия това нещо работи и хората са доволни, в БГ би могло да се осъществи блестящо.





Колев
Re: Водно подово отопление
21-06-2006 - 10:42:25
Дебелата книга все пак е права,там е записано,че температурата на топлоносителя на входа е 50гр.а на пода 25гр.-къде според вас отива разликата?Обърнете внимание,че има и други много важни изчисления,като разход и скорост на движение на водата и особенно важно - хидравличния разчет.Една от основните разлики между радиаторното и подовото отопление е излъчващата площ.Нека не забравяме,че подовото е нискотемпературно отопление. При класическо отопление с радиатори,разликата входяща-изходяща температура на водата е 20-25гр.при грубо казано 1кв.м.излъчваща площ на радиатора.При същата тази квадратура,излъчващата площ на подовото е в рамките на 16кв.м. moody smiley: така,че сами решете за колко време ще достигнете желаната температура. moody smiley:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход