Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Re: Водно подово отопление
26-03-2006 - 21:59:57
bravo liudmile . gogo ot simex ne viarvashe che ima takuv variant - sus slunchevi kolektori dase zatoplia vodno podovo .
Re: Водно подово отопление
27-03-2006 - 16:50:14
DA NAISTINA NE VIARVAH I VSE OSHTE NE SAM UBEDEN V SMISALA OT TAKAVA KOMBINACIA!!!NO MI E MNOGO INTERESNO DA PRODALJIM OBSAJDANOTO!SPORED SAVSEM SKROMNIA MI POGLED I RAZBIRANIA OTNOSNO SLANCHEVI KOLEKTORI SI MISLIA CHE V TOZI SLUCHAI(ZA PODOVO OTOPLENIE)KOLEKTORITE SHTE SE IZPOLZVAT NAI-GRUBO KAZANO OKOLO 2 MESECA GODISHNO.PREZ ZIMNIA PERIOD KOGATO KPD-to IM E MINIMALNO TE SHTE PODPOMAGAT DRUGIA IZTOCHNIK NO SI MISLIA CHE SHTE E MINIMALNO I POCHTI NIAMA DA SE USETI NAMALENIA RAZHOD PO PODGRIAVANETO NA"VTORICHNIA IZTOCHNIK NA ZATOPLIANE".NE GO OTHVARLIAM KATO VAZMOJNOST PROSTO MISLIA CHE NE SI STRUVA PARITE DADENI ZA KOLEKTORI!
P.S.GOTOV SAM DA ME UBEDITE V PROTIVNOTO
Georgi B
Re: Водно подово отопление
09-04-2006 - 19:12:34
Nikude vyv Festivalna ne vidiah firma,koito da predstavaia podovo otoplenie!!
Dimitar
Re: Водно подово отопление
12-04-2006 - 09:15:30
Do GEORGI B,
Firmata Technopipe ne vidiahte li vuv Festivalna?
Nie sme tam vse oshte.
A sushto i na trite klucha v Burgas.
Re: Водно подово отопление
12-04-2006 - 19:55:10
не всичко е изложено на длан във фестивална но с любознателност от различни щандове се намира цялата информация за подовото отопление.аз намерих всицко като информация и чакам доставка след изложението.някои друг освен димитър правил ли е изпитание на полибутиленовите тръби и сглобки и то с топла вода.прекалено лесни са за работа за да са истински.успех на трудолюбивите!!!
Georgi B
Re: Водно подово отопление
12-04-2006 - 20:10:58
Ne ia vidiah....do koga ste?Mai shte tribva da idvam pak!
Re: Водно подово отопление
29-04-2006 - 23:47:32
Ta da pitam i az...Kakvo bihte me posyvetvali za otoplenie na100kv.m x 2.5m visochina otdolu beton otgore beton.Steni bez toploizolacionna zamaska,Tuhli 4etvorki.Dyrvena dograma(ne znam kak se vodi ,ot starite modeli s dvoini prozorci).I iskam da mi e toplo pone okolo 20^.Mnogo mi se shteshe i az da doida na izlojenieto,no nqma kak.Koga shte ima novi?Daite i dati ,i mesta vse pak. clap:
Georgi B
Re: Водно подово отопление
04-05-2006 - 22:24:45
Niakude 4etoh ,4e wodnoto podowo se izpolzwa i za otoplenie i ohlajdane(ako si s termopompa).Dnes spodelih tova pred edin maistor na klimatici i toi vednaga me popita ,a kondenza kude shte otiva??ne biah mislil dosega po tova!Niakoi naiasno li e po tozi vupros?
Славов
Re: Водно подово отопление
11-05-2006 - 13:39:28
Определено най-добрият вариант е комбинирано отопление - радиатори + водно подово отопление.
Радиаторите се поставят под прозорците и освен че осигуряват топлинна завеса, предодвратяват образуването на конденз по прозорците. Кондензът е много обилен през зимата и образува постоянни локви по первазите.
В същото време серпентината от тръби в пода (всъщност се прави серпентина под формата на двойна спирала - влизаща под формата на затваряща се спирала и от средата на спиралата се развърта обратно между контура на затварящата се и така излиза) поддържат пода топъл, което е нужен комфорт при особено студено време. Под серпентината се полага изолация от експандиран полистирол и тънка арматура. Покрай стените се полага една полимерна лента с дебелина 1-2 мм /вид полимер, подобен на опаковъчните материали на телевизорите, но по-дебела, пореста/. Тя служи да поеме топлинното разширение на подовата замазка при загряването. Ако я няма, може подовата замазка да понатисне стените при затопляне и да станат пукнатини.
Поддръжката на 2 контура - радиаторен и подов, става с отделен термоклапан и помпа за подовото, защото там температурата не бива да надвишава 35-40 градуса. Иначе би могло да напука теракота, да пресуши дървените части на мебелите и те ще се напукат. Също е вредно за краката да са на много топло, защото отичат, подуват се. За това споменах, че контурът в пода е само за най-студено време. Има ламинирани плоскости за под, които излъчват вредни емисии при затопляне. На листовките с такива продукти обикновено пише, че не могат да се използват с подово отопление. Може за всеки случай да се направи подово и в такива помещения, за да се пуска, ако се смени след време настилката с друга. Докато е с непригоден за отопление в пода ламинат да не се пуска.

Почти всеки доставчик на отоплителна техника за дома предоставя елементите от монтажната схема за два контура. Някой са много скъпи: към 3000 лв. Други обаче са на много достъпна цена около 450-500 лв. Търси се в интернет.

Поставянето на водно подово под дървена настилка не е безсмислено, въпреки че дървото е изолатор. Провежда по-малко, но все пак се стопля. Има разлика между ледено студен паркет и затоплен. Докато се позва подовото, паркет и дюшеме разсъхват и леко отварят фуга. Като се спре ползването, пак се връщат. Дървото е материал, който диша все пак. Освен това всеки от кръговете на подовото може с кранче да се намалява или спира, така че...

Източникът на топла вода за такова двуконтурно изпълнение моеже да е всяко котле /на ток, на дърва, газово, нафтово.../, също и камина, а също и парно отопление от топлофикация, ако има централен топломер на жилището.

Аз не съм склонен да отрека алтернативната възможност за отопление на пода. Просто е една възможност вповече. Може да се ползва при нужда и да дава топлина при ниски температури, особено на първи етаж, кудето съседите не топлят отдолу. Но не поддържам идеята за единствено подово отопление, защото не може да се ползва с висока температура без да се рискува целостта на подовите настилки и мебелите и освен това е вредно за тялото, като подува краката. Ако пък под прозорците няма радиатори, кондензът става невероятен проблем. Стича се и локвите по первазите правят мухъл.

Интересно е да се свърже отоплението към котле, като паралелно се върже и към камина. Когато камината работи, ще замества котлето. Спестява се енергия. Въпросът как да се улови топлото от камината е тема на отделен трактат. Водната риза е най-доброто решение. Но формата на горивната камера на камината, както и димоотводите са тънка работа. Най-малкото да не пуши, но и КПД-то има значение. Може да варира от 15% до 80% - една чувствителна разлика между не добре изчислените и прецизно изчислените камини. Една малка вметка по темата - за камината е редно да има помпа, която да работи независимо от наличието на ток. Т.е. ако спре токът, да не спира помпата. В редки случаи може да настъпят проблеми в такива случаи, ако помпата спре. Използва се UPS за компютър, който поддържа помпата в работен режим при спиране на напрежението.

Ако мога да помогна с още нещо: slavov_private@hotmail.com

Поздрав!
Re: Водно подово отопление
12-05-2006 - 16:52:54
Да покажа и моя опит. Използвам подово 3 зими. Първоначално беше самостоятелно, после добавих и радиатори. С радиатолите много лесно се регулира температурата в стаите в границите на 1 градус. Само с подово това не може да се постигне, освен ако стаята е без прозорци и съседните стаи са с подтоянна температура.
Първите две зими загряването на водата беше от котел на твърдо гориво - няма никакъв проблем.
Пода в банята и коридора е теракота. В стаите ламинат, ПДЧ, 6.5 мм. Въпреки ниското качество на ламината няма проблеми от сорта на отлепвания, нагъвания, напуквания ...
Недостатъка на подовото отопление е че винаги има топлина, която преминава надолу. При изолация 4см отдолу и отгоре теракот тази топлина е около 13%. При ламинат с подложка отгоре просто съотношението ще е още по-лошо.
Може да се сметне онлайн с:
Калкулатор
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход