Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Re: Водно подово отопление
03-07-2008 - 08:23:09
Благодаря 67gosho,

Случайно срещнах един познат, който се занимава с ОВИ и ме светна winking smiley
Значи, прав си с ф16 се правят отделни кръгове към всеки радиатор, уточнихме и за щранговете, тъй като ще подготвям и за трети етаж вертикалният щранг ще бъде от ф28, а това за изолацията на тръбите - нали тази топлина ще си остава в помещението, ще затопля и теракота. При едни познати с ТЕЦ тръбите за радиаторите минават през коридора и като са включени е супер, направо замества подовото :]
Той каза за гофрирани маркучи, предполагам, че се слагат, за да поемат топлиннити разширения, а и може би при авария по-лесно да отремонтираш нещата, това последното го предполагам.
А за снадките, абсолютно си прав, само цели тръби до там!

Благодаря ти!
Re: Водно подово отопление
22-07-2008 - 14:33:47
Колеги, моля за съвет. Наложи ми се да правя водно подово на етаж 100м2, като задачата е 42м2 (хол,трапезария, бокс) да бъдат с подово, а трите спални,коридор, баня и тоалетна да бъдат изпълнени с радиатори. Отоплението ще бъде с газов котел 24 кВ (марката още не е уточнена). Тръбите на подовото, радиаторите, тръбите от радиаторите до колекторната кутия и от колекторната кутия до котела са монтирани. Остава по някакъв начин да навържа колекторната кутия, а не знам как да регулирам температурата на водата в подовото и дали да монтирам отделна помпа само за него, която да се задейства от стаен термостат при повишаване или намаляване на температурата в стаята. Или другия вариант- предлагат колектори за подово с възможност за монтаж на електрически вентили, които да отварят или затварят отделните кръгове на подовото в зависимост от температурата в стаята с подовото пак чрез стаен термостат. Значи аз си го представям така: Газовия котел работи (респективно загрява водата) на дадена температура зададена от мен, да кажем 70градуса. При достигане на дадена температура (20-21гр)в някое от помещенията с радиатор посредством стаен термостат, котела изключва.Колетора на подовото е вързан
успоредно с колектора на радиаторите и водата през него минава благодарение на помпата на котела. Температурата водата се регулира от термовинтилите на колектора за подовото. При такова връзване помещението с подовото ще загрее по- бавно ,но затова пък и ще държи по- дълго температурата в помещението с подовото. Стайния термостат на подовото ще отваря винтилите на подовото и то ще чака вода от помпата на котела която пък се командва от термостата монтиран в стая с обикновен радиатор.Дали ще проработи такъв вид система за отопление? Имам на разположение 4 дни да реша проблема, дано добре да съм го обяснил, че да можете да помогнете адекватно smiling smiley
Re: Водно подово отопление
22-07-2008 - 16:44:40
Инхалаторе smiling smiley Ако имаш нерви прочети темата , но вярвай на Филма топло.
2v6
Re: Водно подово отопление
22-07-2008 - 22:14:24
Quote

annihilator Написал:
-------------------------------------------------------
> ...Колетора на подовото е вързан
> успоредно с колектора на радиаторите и водата през
> него минава благодарение на помпата на котела.
> Температурата водата се регулира от термовинтилите
> на колектора за подовото...

Трябва и втора помпа за подовото. За регулиране на температурата на водата в подовото чрез трипътен смесителен вентил трябва да има смесване на топла и студена вода. Топлата вода ще идва от котела чрез помпата му, но за студената (взима се от изхода на подовото) трябва допълнителна помпа.


Re: Водно подово отопление
23-07-2008 - 08:59:28
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Инхалаторе Ако имаш нерви прочети темата , но
> вярвай на Филма топло
От два дни я чета темата. Просто не може да ми "светне" решението в главата.
2V6, Може ли някаква принципна схема на свързването на помпата и трипътния вентил?
Познавате ли работата на тези колектори за подово, които описах по- нагоре? Натиска е голям да сложа от тях, но не съм убеден че ще свършат работа. А пък другата система с вентила и втората помпа още не ми е достатъчно ясна sad smiley
Re: Водно подово отопление
23-07-2008 - 14:53:15
Значи ако котела си има вградена помпа , тя остава за захранване на колектора на високотемпературния кръг - този към радиаторите .Също от изхода на котела от горещата вода с тетка взимаш захранване за нискотемпературния кръг -този към колектора на подовото . Само че ,зада се намали до нужната температурата пр.от 65 на 45 градуса преди колектора се монтира трипътен вентил и подаваща помпа .По нататък специалист на место. smiling smiley
2v6
Re: Водно подово отопление
23-07-2008 - 19:58:34
Quote

annihilator Написал:
-------------------------------------------------------
> ...
> От два дни я чета темата. Просто не може да ми
> "светне" решението в главата.
> 2V6, Може ли някаква принципна схема на
> свързването на помпата и трипътния вентил?
> Познавате ли работата на тези колектори за
> подово, които описах по- нагоре? Натиска е голям
> да сложа от тях, но не съм убеден че ще свършат
> работа. А пък другата система с вентила и втората
> помпа още не ми е достатъчно ясна

Не знам дали не съм я слагал някъде назад тази схема:


Принципа е винаги един и същ.
Свързваш долния колектор към входа на дясната помпа, а горния към изхода на трипътния вентил.






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-23 20:01 от 2v6.
Re: Водно подово отопление
24-07-2008 - 11:17:29
Здравейте отново!


Радиатори ще слагам, но ме човърка отвътре, защо да не сложа и едно водно подово, което да се върже с радиаторите. До тук добре, но си мисля за следното нещо: Как може да стане двата "кръга" да са самостоятелни, т.е. искам да работят само радиаторите - спирам кръга/кръговете на подовото, искам да работи само подовото - спирам радиаторите. Това последното съм го замислил като вариант, ако след време реша да сложа термопомпа въздух-вода, чийто КПД е най-добро при затопляне на водата достатъчно само за използване на подовото отопление.

Имате ли идея как може да се случи това, достатъчни ли са едни спирателни кранове на съответните кръгове и прекарване на самостоятелна линия от "студения" изход на радиатора директно към котлето, за да може при затваряне на кръга за подовото водата директно да отива в котлето?

Re: Водно подово отопление
24-07-2008 - 14:42:26
Благодаря колеги, вече ми се изясни. Само ако може още едно питане. Как да регулирам температурата в помещението с подовото?. В стаите с радиаторите мога със стаен термостат, самия котел има едно мостче и като се махне, там се включва термостата. А в помещението с подовото как ще бъде в такъв случай- пак термостат дето да включва втората помпа или как? В такъв случай ако втората помпа се включи от единия термостат, трябва да чака котела да се включи от другия термостат; или пък и помпата на котела да се пуска и спира от термостата и така и двете помпи могат да теглят поотделно в зависимост от това в кое помещение е паднала температурата confused smiley
Re: Водно подово отопление
24-07-2008 - 18:45:17
Някъде из темата хоках майсторите на газовите фирми(които те зарибят за абонат като ти монтират ефтина отоплителна система не отговаряща на вашето изискване) и също клиентите (които имат някаво изискване , но са приготвили малък бюджет ) . За вашето питане - може дасе изпълни с готови модули за случая или чрез сбор от отделни компоненти .Готовия термичен ансамбъл който може да захранва различни топлинни кръгове -(радиатори , водно подово и кръг за битова топла вода ) се състои от- котел , главна котелна помпа която върти водата през малък колектор-буфер на който са монтирани другите отделни зонални помпи за всеки къг .Като преди помпата за подово има трипътен вентил редуциращ температурата до 45 гр.Всяка зонална помпа праща вода до съответен колектор-разпределител , като разпределителя за подово е снабден за всеки кръг с дебитомер , спирателен кран и спирателна ел задвижка в края обезвъздушителна група . На радиаторите на входа се поставят термовентили които при достигане на нужната температура затварят притока на вода . Зоналните помпи са електронни с променлив дебит .Между подаващия и връщащия клон на радиаторите се слага дифиринциален байпас вентил - в случай че в един момент всички термо вентили на радиаторите затворят . Температурата в стаите с подово се регулира от стаен термостат който подава сигнал на ел задвижката в колектора за подово и при достигане на желана температура тя притваря притока вода в този кръг . Всичко това се контролира от главен процесор събран на едно место включващо - контрол котел (горелки,пламаци ,температура ) контрол на помпите (коя кога да се включва ) седмичен програматор (за настройка подаване на топлина в стаите по дни и температура ) контрол на задвижките на подовото и др екстри като (ако ви няма котела при нужда се пали да подържа не замръзваща температура в системата или стаите ).Има май разлика от това което аз казвам и това което е газов котел малко тръба с вложка и 2 радиатора за 2-3 хиляди лева без горния комфорт. smiling smiley На кратко описах най важното - и при нужда да се цитирам. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход