Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Водно подово отопление
27-09-2005 - 14:22:06
Привет на всички форумци.Очаквайки с "трепет"поредното увеличение на всички енергоносители,все по-често се замислям за алтернативно отопление.Бих желал да чуя мнението Ви относно следния вариант-котле или камина с водна риза и подово отопление/полагане на тръби като топлоносител/ вместо стандартното изпълнение с радиатори.
Я.
Re: Водно подово отопление
28-09-2005 - 12:20:52
Аз имам такова подово (вярно, не с водна риза от камината, а от ел.котле) и моето мнение е че не можете да се отоплявате на него. Ще ви бъде топло на краката при ходене и дотам.
Колев
Re: Водно подово отопление
28-09-2005 - 16:49:55
Някъде из форума бях срещнал,че имате такова изпълнение и честно казано очаквах отговор от Ваша страна.Нямам представа по какъв начин е изпълнено при Вас,с каква мощност е котлето,коя фирма е изпълнител,но миналата година бях на гости на един приятел във Финландия и просто бях очарован.При техните климатични условия-22градуса в цялата къща-чист разкош.Събрал съм доста инфо като материали,начин на изпълнение,мощности и т.н,но исках да чуя мнения и на други хора,още повече които се занимават и с изолацияsmiling smiley. Още веднъж благодаря за мнението и ще чакам и други отзиви.
Re: Водно подово отопление
30-01-2006 - 13:13:14
Здравейте,
предстоят ми довършителни работи по нов апартамент, и се ровя във всичките възможни източни на информация, и в този форум намерих много полезна информация.
Единият от въпросите ми също беше свързан с отоплението - и по-специално подовото с вода - някои казват, че ще е достатъчно, някои казват, че няма да е достатъчно топло.
Искам да кажа, че съм абсолютен дилетант във въпросите на строителството, и по принцип в инжинерството.
Значи, мисля да направя следния вариант - към радиаторите така или иначе водата ще минава по тръбите по пода, та може ли тези тръби да се сложат на зиг-заг по цялата площ на помещенията, и тогава вече да влизат в радиаторите? какво ще кажете за този вариант и възможен ли е въобще?
Благодаря ви за помощта
Stefan
Re: Водно подово отопление
30-01-2006 - 13:44:15
Всичко е възможно по принцип, друг е въпросът има ли смисъл...
Виж, аз не съм топлотехник, може би друг би могър да го сметне, чисто емпирично от собствения ми опит споделям :
парното ми е на котле, което има значение дотолкова, доколкото зная колко подавам и ако имам повишено топлоотделяне системата компенсира, ( не както при ТЕЦ-а), с медни тръби е изпълнено, които са в шлаух и изолирани, за да стигнат до радиаторите без топлозагуби. В твоя случай ти, напротив, ще направиш разводка и ще търсиш топлоотделянето, вероятно под теракот, но преди тръбите да влязат в радиатора, така те разбирам. Лошо няма, но водата в радиаторите ще стига значително охладена, тоест според мен можеш да минеш и без радиатори на тая разводка. Ако държиш да имаш и радиатор, то пусни отделна тръба за него, но тя да е изолирана, да топлоотдава в него, а не преди него.
За да направиш подово ще е нужно да топлоизолираш под него и аз лично не бих сложил отгоре нито ламиниран нито дървен паркет, дървото е изолатор...
Тоест, става за баня и за коридор, кухня, където настилката ти е каменна.
Повтарям, само казвам саско аз мисля, не съм специалист, надявам се да ти дадат и компетентно мнение.

А, и друго, имай предвид че за подово ти е нужна много по-ниска температура на водата 30-40 гр., отколкото за радиатор 50-70 гр., по ред причини, - по-голяма площ, усещането на краката и т.н., което те поставя пред въпроса как да понижиш точно тази температура, а онази към радиаторите да остане висока, съответно решение при електронното управление на котлето ти, или отделен регулатор за разводката към него. .
Дали ако отиваш на подово да не си сложиш истинско шведско електрическо подово...
Re: Водно подово отопление
30-01-2006 - 16:34:52
Благодаря, Стефане...

Мда, ти си прав, а и не бях помислила, разбира се...
И за разликата в темп-рата, която трябва да се подава към радиаторите и в тръбите за подовото, и за това, че под паркет е безмислено да се слага.
Значи, най-вероятно ще го направя това в баните (кухнята всъщност е бокс, не знам там още как ще е, ще видим), и в антрето.
В дневната и в спалните мислех да е ламинат, и там ще има радиатори, значи...
По принцип идеята за подовото много ми харесва, защото когато на краката ти е топло - то навсякъде ти е топло - не е ли така? А и имам малко дете, което все си пълзи по пода, и ми се искаше да му е топло и на него...
Благодаря още веднъж
Re: Водно подово отопление
30-01-2006 - 17:45:54
zdraveite. do sega vie samo davahte predpolojenia. poznavate zdravko ot big- bradar , az sum montiral v negovia restorant vodno podovo . 120 kv. plosht se otopliava bez problemi dori e goreshto.pod trabite ima steriopor 4 mm. skara armatura sled tova zamaska. samata posledna nastilka e smesena , terikot, moket i laminat. na drugi mesta imame montirani i smeseni sistemi- goreshtata voda purvo vliza v radiatora sled tova izlizaiki tsirkolira navita po poda .otgore e slojen terikot. v hola pred televizora detsata na stopanina si lejat na poda , dori si pishat tam orotsite. znachi hol trapezaria i kuhnia im sa svurzani. gotov sum da obedia vseki v polzata i efekta ot vodnoto podovo.
Re: Водно подово отопление
30-01-2006 - 21:35:53
Супер, много мерси за информацията.
Много съм навита на такова нещо, най-вероятно ще го направя смесено.
Остана една малка подробност - колко горе-долу струва изграждането на това нещо?
благодаря пак
Re: Водно подово отопление
30-01-2006 - 22:06:07
eli.dai mi opisanie na obekta, kato kvadratura , dograma, vid na postroikata. kakva izolatsia shte ima na poda . i nai vajnoto - kakuv shte bude istochnika na toplina , kotel na tvurdo gorivo, kotle na gaz , ili drug istochnik skupa termo pompa. varianti mnogo ti spodeli .
Re: Водно подово отопление
31-01-2006 - 11:29:50
filma toplo, нямах предвид да ангажирам някого тук чак пък толкова, но щом си насреща - мога само да ти бъда благодарна. clap:
Застроена площ: 109 кв. м.
Дограма: дървена трислойна стъклопакет - толкова засега, повече не са ми казали.
Вид на постройката: Апартамент в блокче от 4 етажа. Конструкцията на сградите е монолитна стоманобетонна безгредова. Покривната конструкция е дървена, а покривката е от бетонови керемиди. Всички външни стени се изпълняват от керамични решетъчни тухли-четворки с дебелина 25cm., топлоизолационна система CAPAROL с експандиран пенополистирол и финиш от минерална силиконова мазилка.
Каква изолация ще има на пода: нямам представа
Източник на топлина: едно отделно котле за блокчето на газ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход