Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 17:33:59
Въпроса ми е до колко една селска-ваканциона къща може да бъде независима от Енергото през цялата година? Приемам всякакви идеи.
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 17:51:28
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
> Въпроса ми е до колко една селска-ваканциона къща
> може да бъде независима от Енергото през цялата
> година? Приемам всякакви идеи.


Без да уточнявам някакъв бюджет, ще спомена само следното:
- Мачта с перки за механично вадене на вода и захранване на резервоар;
- Мачта с перки за ток - до 1 kW + 5-6 яки акумулатора (не стратови) и инвертор за 220 в.;
- Слънчеви панели за топла вода - в зависимост от кубатурата и броя на баните;
- Фотоволтаици до 5 kW/h;
- 1-2 сонди, мин. 40 м. за термопомпата;
Ако нямаш мрежа на енергото за продаване на ел.енегията от фотоволтаиците, направете една пречиствателна станция за отпадни води с комшиите и я захранвай с тях срещу годишна такса през общината!
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 18:02:51
*ok* Браво бе Еко Защитници smiling smiley Наистина си е така ама той ще даде повече пари отколкото струва цялата къща .
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 18:11:58
shutov Написал:
-------------------------------------------------------
> Браво бе Еко Защитници Наистина си е така ама
> той ще даде повече пари отколкото струва цялата
> къща .


Не е точно така! И все пак тези пари ще си останат на място, а не в джопчето на някой като Вальо Толото! Или с две думи - себестойността на целия имот се покачва с вложените средства!
Или само един пример:
На ливадата на дядо ти, някъде в планината, си поставил на стационарна основа една луксозна каравана (от Германия до 5000 Е- втора ръка) и си накичил всички онези неща за, които говоря по-горе. На колко ще изчислиш масрафа?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-26 18:20 от partzalev.
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 18:31:35
добавка - и камина /битов тип/ с водна риза вързна към парно и бойлер
..скара и гърненце /за готвене задължителен аксесоар/
...за зимата красота и топлина smiling smiley
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 18:35:48
Един генератор освен перката може да свърши работа за по-евтина инвестиция - за да не правиш фотоволтаици, че са доста скъпи. Осветлението го правиш с енергоспестяващи крушки, отоплението и топлата вода на пропан-бутан и твърдо гориво. Има хладилници на газ - използват се в караваните, значи се произвеждат. Има по книгите и климатици на газ - ама у нас още не съм видял.
Не ,че имам против вятъра и слънцето, но все пак въпросът ти е да си независим от енергото, а не да си независим от Световната Енергийна Мафияsmiling smiley
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 18:43:56
Балонски....на път си да откриеш нови спортни дисциплини.
Примерно:

"За колко време Манго сваля ветрогенератор с кирка и тесла"
"Носене на фотоволтаици-на гръб-500 метра,с препятствия"
"Бързо рязане на мачта"
"За колко време Айше,Манго,Асан и 7-те му по-малки братя изравят инсталация за термопомпа"

и др.подобни. :g:

Тая апаратура,дето ще ти позволи да си независим от енергото,струва толкова,че ще изисква 24/7 въоръжена охрана от поне трима човека...като е желателно и тримата да не са съвсем наред с главата и да са достатъчно репективащи още на външен вид.
Ще трябва и специално оборудване-електрошокови палки,тейзъри,флакони с газ,уреди за нощно виждане,склад за амуниции...Т.е. достатъчно,за да може да се формира линия на кръгова отбрана,способна да издържи масирано нападение от около 30 противникови единици едновременно. *write*
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 18:52:28
А забравих - ако генератора е на водно охлаждане ще си топлиш и вода. Нещо като двигателя на автомобила.
И тъй като се приемат всякакви екзотични идеди - ако ти е голям двора и с добра денивелация може перката да е без генератор , а с помпа - да изпомва вода от ниско разположен водоем към високо разположен такъв. И да си монтираш една турбина дето да ти произвежда ток . Един вид да си направиш микро ПАВЕЦsmiling smiley
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 19:39:47
gateff Написал:
-------------------------------------------------------
> добавка - и камина /битов тип/ с водна риза вързна
> към парно и бойлер
> ..скара и гърненце /за готвене задължителен
> аксесоар/
> ...за зимата красота и топлина


А има ли такава камина с антифриз? Ако евентуално зимата те няма за 1-2 месеца?Готвенето е на газ при всички случаи. Аз не казвам че няма да имам партида в Енергото, но не искам да разчитам на тях поне за готвене и отопление. Осветлението може всякак, но за дугите нужди не искам да съм зависим.
Парцалев, много мачти бе братко, ще заприличам на шхуна.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-26 19:53 от Don Balon.
Re: Селска къща независима от Енергото. Възможно ли е и до колко?
26-01-2009 - 20:08:02
Много хубава и полезна тема.Аз отдавна се занимавам с намаляване на сметките и съм се убедил че в голяма част зависи ит това докаде е склонен човек да направи баланс между икономия и компромис с комфорта....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход