Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори

Публикувано от BAT_GOIKO 
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 23:46:36
avatar
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Руснаците строят на някои места супер безумно.Имам
> един състудент,женен за рускиня и тя ми е
> разказвала как са си строили тяхната къща.

Според мен, това е правилния начин. Всеки си знае работата, а не е специалист по всичко и накрая нищо. И като върви на етапи- приемаш, плащаш ако ти хареса и идват следващите......... smiling smiley
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 00:21:35
Да де...ама времето за строителство се удължава с пъти.
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 00:37:44
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Да де...ама времето за строителство се удължава с
> пъти.

"Недей се сърди на хлебаря за изгорелият хляб, като знаеш че го е пекъл месарят"

Най-ми е весело, когато питам някой "майстор" какво може да прави, и последва отговор "Всичко"... - обикновенно разговорът приключва smiling smiley
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 00:43:49
avatar
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Да де...ама времето за строителство се удължава с
> пъти.


Съмнява ме, да ти кажа. Наблюдавах двамата майстори, които ми слагаха улуците- невероятен синхрон, с поглед се разбираха и никакво време за размотаване. Всичко отработено. А юнаците от бригада "всичко можем", комшийката ги изрита на третия ден, без нищо като хората да са свършили.
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 00:46:53
Гойко,
не знам защо си сложил това Бат пред Гойко! Ако са Бат няма да питаш, а ще питат теб.......закачка!
Цялата далавера идва от снабдяването! Казваш, че сам ще доставяш материалите! Струва ми се, че все още не си наясно с какво се нагърбваш! Дори и да обиколиш всички складове в района където ще строиш, пак няма да договориш добра цена.
Прибави към това и транспорта и хамалогията, която те очаква и ще разбереш за какво говоря.
Плащането на етапи е добър вариант, но ако договориш и материалите заедно с труда е още по-добър вариант. Естествено всички материали по списък като приложение на договора.
Нали се сещаш, че един строител, който е пазарувал трайно от "свои" доставчици може да постигне по-големи отстъпки, отколкоти ти самия.
Просто се въоръжи с търпение и преговаряй за цена с материали и труд!
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 09:28:23
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> А с купуването на материалите как си го решил?
> Масова практика е, да дадеш пари на майстора и той
> да ги купува. Но, рискуваш хем да ги вземе по-
> скъпи, хем да вложи "спестени" от друг строеж.
> Това лято, ако не бях обиколила предварително
> няколко склада и да разбера какви са цените, щях
> да се доверя на майстора и да получа всичко на по-
> висока цена. Най- смешно беше, когато намерих
> кабел за ел. инсталацията на доставни на едро
> цени. Реакцията беше- аз имам 200м. , останали от
> друг строеж, ще ти ги дам, ако трябва и с 10ст.
> по- евтино. Когато му казах цената, на която
> купувам, реши че щял да бъде на загуба и оттегли
> предложението..........

Здравей Камелия,

много ти благодаря за интересния въпрос.

С купуването на метериалите избора ще падне когато се спра на БАШ МАЙСТОРА, според него ако предложи прилична оеферта на труд с материали може да ги доставя той, ако ли не ще се договаря само цена за труда.

При масивна ограда от 125м се справихме (обслужващите строежа (майка ми е домакиня, баща ми работи като охрана, т.е. разполага със свободни дни)) и дядото) с време на реакция за предоставяне на материалите на майсторите под 24 часа (имаше и такива които бяха след 15мин от стройтелната борса (3 броя ги имам на 400м от парцела + чисто нов бетоновъзел на фирма Хидробетон). Нужното е да им се обясни на хората че нямяш магическа пръчка за да ги дотавиш на секундата.
Плащах на линен метър.

Важно е както посочиха други съфорумци да се обсъдят основни положения с майстора, къде ще му доставиш материалите на етажа или той ще си ги качва, в парацела или на улицата (и за охрана трябва да мисля, добре че поне имаме масивна ограда). Колко по рано трябва той да те информира че му е нужен определен материал.

С риск да стана за смях, мойте ми искаха, бормашина, флекс, свредла, разклонител (дълъг 50м), лопати мотики, моя дядо каза: майстора носи само чук и мистрия (моя имаше и отвес):ami:

За материалите ми се иска аз да се нагърбя, принципно и професията ми е свързана с търговията и предполагам че ще мога да се възползвам от ситуацията на пазара.

Поздрави
BAT_GOIKO
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 09:38:39
peco Написал:
-------------------------------------------------------
> Здрасти, BAT_GOIKO!
> Браво, браво, сериозно действаш.
> Много хубав проект, с удоволствие го разгледах ( в
> подробности).
> Голямо, бе, колко кв. РЗП е? Всъщност не е голямо,
> нормално е,
> зависи с какво разполагаш, като средства...
> Напълно съм съгласен с Markk,
> не ти трябва описание на всички дейности,
> трябва да си супер спец, за да не изпуснеш нещо.
> Направи си договор с БАШ МАЙСТОРА (писмен,
> задължително)
> за всеки етап -
> примерно - за кота 0 (с всички съпътстващи
> операции) - толкова лева;
> - за първа плоча - толкова
> лева;
>
> ..................................................
> ..................................................
> ..
>
> - за завършен покрив - толкова
> лева;
>
> Какво те интересува кой ще прави кофраж например
> и
> кой ще декофрира след това, кой ще измазва комини
> и т. н.
> И НИКАКВО КАПАРО, В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, ЗА
> НИЩО!!!!!!!
> КАПАРО Е МРЪСНА ДУМА!!!!
> Много се радвам за теб, че започваш сериозната
> работа,
> досега сигурно е имало проблеми, ама забравяй ги,
> минали са!!!
> Мисли за предстоящото!
> Стискам палци и
> УСПЕХ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
>
> П. С.: Като дойде време да купуваш
> електроматериали, обади ми се,
> ще се опитам да ти помогна!
>
> Още веднъж - успех!
>
>
>
> Редактирано 3 пъти, последният път 01/24/09
> 08:09PM от peco.
Здравей peco,

балгодаря за добрите пожелания, ще се опитам да не разочаровам форума.
Разбира се започне ли Илиадата ще предложа и снимки на уважаваната публика за да може да се коментира всичко което може да се заснеме по строежа. Нямам какво да крия от форума, пък и тук повечето хора ти мислят доброто и найстина гледат да помогнат.

"Голямо, бе, колко кв. РЗП е? Всъщност не е голямо,
нормално е, "
По проект е 250 м2, мен малко ме стряскат (та нали нормални апартаменти са по 90 / 120м2 поне тези който аз съм гледал) но да видим. И архитекта каза че е нормално и е направен проект без компромиси. Мога много на дълго да говоря за проекта но това според мен е дълга тема. Доста пъти се опитвах да намалявам РЗП но бях убеждаван че това е правилния път.

"примерно - за кота 0 (с всички съпътстващи операции) - толкова лева;" - аз към тези съпътсващи операции съм се насочил да проуча и разпиша, (няма иделани хора, пропуски ще има)

КАПАРО Е МРЪСНА ДУМА!!!! / СЪГЛАСЕН

Поздрави
BAT_GOIKO


Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 09:52:49
gateff Написал:
-------------------------------------------------------
> аз само ще добавя, че по принцип има готова цена
> на кв.м за груб строеж.
> За страната варира от 35 до 75 лв. /включва
> основи, арматура, кофраж, бетон, зидария,
> декофриране, качване на материалите на по-горен
> етаж..и т.н. - т.е. всичко що е труд /.
>
> Обикновенно плащането става на два етапа :
> след завършване на зидарията и след изливане на
> плочата ...т.е. пари не се дават предварително
> /като гледам плана една бригада от 5 човека ще ти
> вдига етаж за около 1 месец/


Здравей gateff,

благодаря за споделения опит имам какво да се научи още.
С майстора на ограда си говорихме по време на строежа и той човека си нарави предложението (10.2008) 40 лв. на квадрат на плоча (покрива бил по специален).
За основите (т.е. плоча кота 0) пак иска толкова защото било сложно да се правят фусове и останалите кофражи под носищите стени (дали това с ивични основи?) и там 40 лв. на квадрат. От посочените от теб по горе дейности само носенето на материалите не съм уточнил но и допълнителните инструменти са ми малко табу ами ако ми пойска машина която да подрежда сама тухлите (шегувам се :] ). Ще се уточни. Но накрая ме ядоса, последния ден го помолих да изкара пирончетата от шапката на ограда и да кофрира и излее една колона която не беше добре излята в основата. Дадах му и последния транш (голяма грешка) колоната я кофрира и я наля с бетон (още си стой кофража, само в долната част) но пирончетата и договоренто замазванр на местата по шапката където се показва оставеното дърво или арматура не е свършено. Два пъти го търсих - колата развалена, студено и т.н. Скоро пак ще го потърся.

Етапите на плащане които ги предлагаш са дори (марк предложи същото) и ще бъдат задължително използвани.

Ако питате мен ще им плащам веднага след положена тухла за да са мотивирани че скоро ще видят левове но може би е по добре на завършен етап.

Поздрави
BAT_GOIKO




Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 10:06:19
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Гойко,
> не знам защо си сложил това Бат пред Гойко! Ако са
> Бат няма да питаш, а ще питат теб.......закачка!
> Цялата далавера идва от снабдяването! Казваш, че
> сам ще доставяш материалите! Струва ми се, че все
> още не си наясно с какво се нагърбваш! Дори и да
> обиколиш всички складове в района където ще
> строиш, пак няма да договориш добра цена.
> Прибави към това и транспорта и хамалогията, която
> те очаква и ще разбереш за какво говоря.
> Плащането на етапи е добър вариант, но ако
> договориш и материалите заедно с труда е още
> по-добър вариант. Естествено всички материали по
> списък като приложение на договора.
> Нали се сещаш, че един строител, който е пазарувал
> трайно от "свои" доставчици може да постигне
> по-големи отстъпки, отколкоти ти самия.
> Просто се въоръжи с търпение и преговаряй за цена
> с материали и труд!

Здравей partzalev,

за отстъпките за количество си прав. Който прави голям оборот (трайно от "свои"winking smileyможе да разчита на по добри условия. Спор няма. Но ме питеснява качеството на доставените материали. Като цяло имам по голямо доверие на материала като го видя в магазина (опакован с етикетче и сертификат за качество&съответствие)
Докато ако ми ги доставя майстора малко одитирането е затруднено. Не мога да отделям по цял ден да ги гледам в ръцете какво доставят и монтират. Имам си очи и ръце на строежа (мойте родители и дядото smiling smiley). Ние българите сме подозрително племе (постоянно ни го натякват по разни медии, ТВ, радио, преса) и аз съм прехванал малко от това. Ако мога (т.е имам достатъчно средства) да възложа строежа на Сиенит или Язов или няко от подобен ранг в региона ще ми бъде малко по спокойно но и цената предполагам ще вклюва тази сигурност.

Някой някъде го написа, хубаво и ефтино няма smiling smiley

Естествено всички материали по списък като приложение на договора. с уточнение за марка материал (производител, доставчик, номенклатурен номер) и вид качество.

Прибави към това и транспорта и хамалогията, която те очаква и ще разбереш за какво говоря. / в изветен смисъл имам малка представа с горецитираната ограда и там си имаше материали координация и т. н. Разбира се имаше и малки пропуски но идеални хора няма.

Благодаря за съветите ще се възползвам максимално

Поздрави
BAT_GOIKO

Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
25-01-2009 - 10:07:03
Определено ситуацията е благоприятна за договаряне на цени и избор на бригади.Леля ми имаше едни майстори за наематели в апартамента си-те правят изолации предимно...та вчера вечерта са се обадили да кажат,че се изнасят понеже вече не могат да плащат наема-нямали никаква работа. sad smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход