Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори

Публикувано от BAT_GOIKO 
помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 16:09:53
Здравейте Майстори,

*sos* *sos* *sos*

след съкралното получаване на разрешение на строеж, ми предстой (живот и здраве) на пролет да възложа грубия строеж на собствена еднофамилна къща вероятно на баш майстора (т.е. по стопански начин, но кой знае криза е). В тази посока ще се радвам ако мога да получа списък (колкото се може по подробен) на дейностите които задължително трява да бъдат договорени с кандидат майсторите за да се избегнат в последствите излишни спорове за допълнителни работи и т.н (кой ще измазва коминните тела кой не, покрева в сметката ли е или не, а улуците кой ще ги слага).
Материалите смятам да осигурявам сам (справих се с оградата защо да не се справя и с къщата)

За да улесня желаещите да помогнат прилагам архитектурата на етажи 1 и 2 (няма изба).
Етаж 1 (Кота 0)
Етаж 2 (Кота 2,80)
Фасади
Покривна конструкция
Разрез

Заложени са основи, като фусовете започват от кота -1,95, а ивичните основи под носишете стени са на -1,45

Строежа няма да се извършва с термо блок (а вероятно с тухли четворки или Винебергер). Ще се използват платна за кофража.

Геоложки доклад не фиксира подпочвени води до кота -2,10
Цитат> "По време на проучвателните работи на дълбочина до 2,10 от терена не се установи поява на водно ниво,......до определената дълбочина (глинести пясъци в интервала 1,50 / 2,10 ) при нормални хидрометеорологични условия стройтелството ще се извърши в зоната на аерацията без да се влиза в съприкосновение с грунтовите подземни води"
По архивни данни за съседни обекти статичното им ниво в района е регистрирано на дълбочина 2,50 / 2,70 от терена..... Грунтовите подземни води в района на обекта не са агресивни към бетон изготвен от обикновен портландцимент"

Ще бъда благодарен на всеки който може да ме насочи в тази посока.

Ако някой ми обясни как да влагам снимки от snimka.bg ще се постаря да не ви мъча с linko-ве

Поздрави
BAT_GOIKO
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 16:44:30
avatar
Честито! Самият аз започнах вчера. Списъкът за договаряне е доста дълъг,затова ви съветвам да го разделите на етапи.В никакъв случай НЕ ДАВАЙТЕ ПАРИ ПРЕДВАРИТЕЛНО.Поинтересувайте се какво имат построено,поговорете с настоящите собственици дали са доволни,има ли пропуски,какво им е струвало да ги отстранят и т .н.Да ви направят сметка както за цялостното строителство,така и за отделните му етапи-по този начин ,ако не се справят,ще можете да си предоговорите строежа с други и да си изчистите сметките с тях,а не"ние направихме толкова и искаме толкова".Подгответе се за постоянно присъствие на обекта(вие или технически грамотно лице) и охрана на доставените материали.Тук доста се е изписало дали да се строи с фирма или по стопански начин,няма д а ги преповтарям ,а и нямам време.Каквото и да решите,договорките -САМО В ПИСМЕН ВИД. *book* Надявам се и други да се включат-тук има доста компетентни хора и повечето сме свързани със строително-инвестиционния процес и с достатъчно опит,все ще помогнем.Желая Ви успехи clap: *ok*

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 16:53:10
Здравей markk,

много блaгодаря за добрата идея да се договорят цени за етапи. Задължително ще разделя възлагането-плащането на етапи.

останалите съвети са също много полези и ще се възползвам максимално от тях.

Поздрави
BAT_GOIKO
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 19:24:08
avatar
А с купуването на материалите как си го решил? Масова практика е, да дадеш пари на майстора и той да ги купува. Но, рискуваш хем да ги вземе по- скъпи, хем да вложи "спестени" от друг строеж.
Това лято, ако не бях обиколила предварително няколко склада и да разбера какви са цените, щях да се доверя на майстора и да получа всичко на по- висока цена. Най- смешно беше, когато намерих кабел за ел. инсталацията на доставни на едро цени. Реакцията беше- аз имам 200м. , останали от друг строеж, ще ти ги дам, ако трябва и с 10ст. по- евтино. Когато му казах цената, на която купувам, реши че щял да бъде на загуба и оттегли предложението..........
LKK
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 19:36:39
BAT_GOIKO, иска ми се да ти помогна, но нямам опит в строителството, все още не съм седнал на пързалката, но събирам кураж. Имам един материал от руски форум, там също строят по стопански начин. Ако разбираш езика може да ми пратиш мейла си на лични, за да ти го пратя, защото е 14 страници.
Успех! *drink1*
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 19:38:16
avatar
markk Написал:
-------------------------------------------------------
> ...Каквото и да
> решите,договорките -САМО В ПИСМЕН ВИД
.
>

Това нито за миг не го пропускайте и не правете компромис дори и за най-малките детайли без да описани. Някои неща, всъщност повечето, се описват предварително, а други - в последствие.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 19:59:16
Здрасти, BAT_GOIKO!
Браво, браво, сериозно действаш.
Много хубав проект, с удоволствие го разгледах ( в подробности).
Голямо, бе, колко кв. РЗП е? Всъщност не е голямо, нормално е,
зависи с какво разполагаш, като средства...
Напълно съм съгласен с Markk,
не ти трябва описание на всички дейности,
трябва да си супер спец, за да не изпуснеш нещо.
Направи си договор с БАШ МАЙСТОРА (писмен, задължително)
за всеки етап -
примерно - за кота 0 (с всички съпътстващи операции) - толкова лева;
- за първа плоча - толкова лева;

......................................................................................................

- за завършен покрив - толкова лева;

Какво те интересува кой ще прави кофраж например и
кой ще декофрира след това, кой ще измазва комини и т. н.
И НИКАКВО КАПАРО, В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ, ЗА НИЩО!!!!!!!
КАПАРО Е МРЪСНА ДУМА!!!!
Много се радвам за теб, че започваш сериозната работа,
досега сигурно е имало проблеми, ама забравяй ги, минали са!!!
Мисли за предстоящото!
Стискам палци и УСПЕХ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

П. С.: Като дойде време да купуваш електроматериали, обади ми се,
ще се опитам да ти помогна!

Още веднъж - успех!



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-01-24 20:09 от peco.
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 20:20:26
Руснаците строят на някои места супер безумно.Имам един състудент,женен за рускиня и тя ми е разказвала как са си строили тяхната къща.

При тях било рядкост една фирма да направи строеж от дупка до "тапа".
Едни копаят дупка,полагат плоча или ивици,нагоре колони,първа плоча.Ако има втори етаж,изчакват бетона и нагоре пак така-колони и втора плоча.Разкофрират,събират си боклука и си заминават.Тези само копаят и леят бетон.

Следва покрива-грубо.И там така-коват или изолират горната плоча както е по проект и си заминават.Ще се върнат пак после...ама сега са разчистили и са се изнесли.

Идват зидарите.Правят вътрешни и външни стени,след което се изнасят.Според проекта,слагат щурцове за бъдещите прозорци и т.н.Но работят само зидария.

После са електро и ВиК,дограми и т.н.

Накрая идват мазачите,мажат вътре и вън,ако вътре ще е на бордове-гипскартонаджиите работят паралелно с тях.

На последния етап се връщат тези с покрива,за да направят обшивката или да сложат челните дъски,да се обработи конструкцията на покрива срещу дървояди.

Последни са полагащите подовите настилки-това са разните плочкаджии и т.н. тук е ландшафтния архитект с озеленяването на двора,прокарването на алеите-плочници,бордюрчета и т.н.

Т.е. на един обект работят средно от 5-6 до над 10 бригади,всичките строго специализирани в една конкретна работа,максимум 2-3.Несменяем на обекта е само техническия надзор.Като техническия е постоянно там.Не да идва само да приема това или онова.
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 20:29:17
Да, де, ама трябва да си егати и спеца , за да знаеш кое след кое е най-добре да се направи!
Според мен най-добре е договор с БАШ МАЙСТОРА,
след като се захваща с работата, трябва да е мениджър, а не само
събирач на пари!
Ще си намери хора за всичко - ако успее - добре за него( а пък за теб още повече)!
Re: помогнете нужен списък / описание на дейности за груб строеж - ще се преговаря с майстори
24-01-2009 - 20:56:08
аз само ще добавя, че по принцип има готова цена на кв.м за груб строеж.
За страната варира от 35 до 75 лв. /включва основи, арматура, кофраж, бетон, зидария, декофриране, качване на материалите на по-горен етаж..и т.н. - т.е. всичко що е труд /.

Доставката на материали по-добре си я поемете вие - ако бригадира е кадърен няма да се набутвате за излишни количества smiling smiley /поне за грубия строеж няма кво толкова да се "прибере" от обекта ..най-много някой комшия да щипне с кофа вар/

Обикновенно плащането става на два етапа :
след завършване на зидарията и след изливане на плочата ...т.е. пари не се дават предварително /като гледам плана една бригада от 5 човека ще ти вдига етаж за около 1 месец/

другите неща се договарят допълнително ..и много често с други майстори smiling smiley

поне така работим ние ..откакто се навъдиха нископлатени мургави "строители"

* покрива и основите са на цената на цял етаж

Успех !



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-24 20:57 от gateff.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход