Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Борба с корозията

Публикувано от salvador 
Re: Борба с корозията
18-01-2009 - 23:23:01
Не вярвам,че това зависи от държавата пряко.В смисъл...че ако инвеститора иска някакъв набързо скован коптор,дето да се изплати за два сезона,а строителя е мърляч...държавата какво може да направи???
Принципно...може да инспектира всяка нова сграда със съответната апаратура и да се види веднага кое как е направено и става ли изобщо за експлоатация.Но на мен поне не ми е известна държава,в която това да се прави масово.Разчита се,че щом конструктора си е сложил подписа,значи е ОК.И тя наистина може да е ОК...ще може десетина години да носи собствената си тежест без да провиснат плочите и вероятно няма да падне при първото земетресение.Т.е. конструктивно ще си е ОК.Ама това изобщо не пречи отвътре да е мухлясал коптор...

Ама дай да не се отклоняваме толкова от медните тръби все пак.

КАкво казва теорията по въпроса с корозивните фактори при медните тръби:

1.Повишено съдържание на сулфати и хлориди.
2.Големи количества органичен материал по тръбите.Органични киселини.
3.Галваничен фактор-става въпрос за контакта с поцинковани стоманени тръби.
4."SRB".Това са особен вид анаеробни бактерии,които превръщат сулфатите в сулфиди,като продуктите на този процес са силно агресивни към медта.Виреят почти навсякъде,където водата е силно варовита и дори бактериите да бъдат премхнати,продуктите от дейноста им остават във водата.
5.Амоняк и амониеви съединения.Това е повече за външния монтаж и азотните торове.
6.Системите за заземяване и катодна защита не трябва да имат допир с медната тръба.Само със стоманената.
7.Старите градски водопроводи и по-скоро това,което се отделя от тях след 40-50 години работа.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-01-19 02:27 от salvador.
Re: Борба с корозията
19-01-2009 - 02:26:50
Ами като се замисля, едва ли има нещо вечно и безвредно. Опитват с разни ПВЦ тръби, ама и тази пластмаса колко е безвредна- един Бог знае. Иначе им излиза ефтинко на строителите, няма запояване, някой даже и колена не използват, направо едни големи радиуси. Аз съм привърженик на медните тръби.
LKK
Re: Борба с корозията
19-01-2009 - 17:20:48
За медните тръби бях останал с впечатлението, че единственно електрохимичната корозия им е проблема /пряк контакт с поцинковани тръби или окачване с метални окачвачи/ .
Салвадор, ти направо ми размъти съзнанието. Ще трябва да се чете и проверява.*pardon*
Re: Борба с корозията
19-01-2009 - 17:24:39
MB2316 Написал:
-------------------------------------------------------
> Химична корозия ! Спомням си на един меден покрив
> тип "боброва опашка" пироните бяха също медни .

Аз имам такъв обект с медни улуци и задължително медни пирони, даже още се сещам от къде точно ги купих медните пирони!


Re: Борба с корозията
19-01-2009 - 21:29:26
Салвадор , с изкл на химията (за която не мога да споря) , другите ти точки имат разминаване с това което съм виждал и чел.....
само за поцинкованите тръби съвпада .......
сетих се и още едно нещо което днес го прочетох:
-след сапояване остатъчния FLUX се почиства много добре , иначе "яде" тръбата......
Това често и аз го забравям...... moody smiley
Re: Борба с корозията
19-01-2009 - 22:05:35
smiling smiley salvador поздравления за поста! *ok* *ok* *ok* Напълно съм съгласен!
Re: Борба с корозията
22-01-2009 - 10:12:26
Ами малко да разширя темата! Както споменах на един от моите обекти съм монтирал медни улуци и водосточни тръби. Медни също така бяах скобите за улуците, пироните за скобите, скобите с шиш които се "набиват" в стената за закрепване на водосточните тръби, и дори болтчетата и гайките на тези скоби. С течение на времето медта естествено потъмня и придоби характерният "матов" цвят. Всички знаем, че с течение на времето медта освен това ще продължи да патинира, докато не придобие синьо-зеленият цвят на медният окис. Някой ползвал ли е някакви лакове за покриване на медта с цел предпазването и от патиниране. Между другото и един интересен случай...на въпросният обект един от работниците решил да се облекчи и къде мислите...точно върху една от водосточните тръби, и много добре се очерта после в синьо-зелено къде точно "олял"!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-22 10:19 от hrabar.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход