Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Влага и конденз

Публикувано от pepo 
Re: Влага и конденз
26-12-2008 - 19:42:56
за да се получи толкова конденз че да тече и по теракота или няма външна изолация или не е направена както трябва. ако се живее в помещението няма начин да се проветрява дълго време. спасението е изолация ако няма възможност за външна слагаи вътре и това е
Abu
Re: Влага и конденз
26-12-2008 - 19:54:12
Малее! Добре че не сте лекари... Човека го боли пръстът, вий му изкарахте диагноза за мозъчна хирургия! По-леко с фантазиите...
Аз вече съжалявам че попитах, ама поне ми е ясно, че е инцидент. Нито строителната влага, нито кондензът причиняват наводняване.
Re: Влага и конденз
26-12-2008 - 22:55:42
абе ставаше въпрос за проблема на пепо че му прави конденз по външните стени. виждал съм подобно нещо в панелен апартамент конденза е толкова много че се стича по стената и образува локвички по пода-иска изолация. а това че mtodorov си е наводнил къщата е съвсем друг въпрос
Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 01:58:57
Абу, ние се опитваме да сложиме диагноза, затова задаваме въпроси. Ти предписа лечението без много-много да му мислиш, а то може да продължи вечно ако не се отстрани причината.
Abu
Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 11:02:41
mtodorov попита: "... влагоуловител ... студено ... почти не върши работа. ... Някои може ли да даде идея как да постъпя." Не е питал дали проблемът му е в топлоизолацията, в дограмата или в покрива.

Пак казвам - хората не са малоумни, че да харчат за осушаване без да са елиминирали причинителя на наводнението! Подобно предположение е недобронамерено и обидно, както и обвинението че си е сложил една или друга дограма, такава или онакава топлоизолация и т.н.

Вместо да спорим за дреболии, дайте идеи как да се подсушат помещенията за две седмици, че да може да се слага гипсокартон.

ПП Проблемът на Реро е толкова прозаичен, коментирали сме го поне двайсет пъти тук, че разбираемо не ми е интересно пак да го дъвчем...
Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 13:53:51
Физика.

Имаме помещение (грубо казано) с идеално изолирана атмосфера от външната. Обикновено това се постига просто с поставянето на нова дограма.

През зимния период идеално изолираната атмосфера на помещението се характеризира с високо ниво на влажност. Защото през зимата прозорци се отварят рядко и влагата, отделена от човешката дейност се натрупва в атмосферата на помещението - къпане, готвене, дишане и др (средно 10 л. вода на денонощие за едно четиричленно семейство). За появата на конденза допринася и още един фактор - ниските температури вътре в помещението. Колкото по-студен е въздуха толкова по-малко количество влага може да поеме и обратното. Така натрупаната в атмосферата на жилището влага се наслагва по-лесно по стените, когато самото помещение се обитава, но се отоплява рядко или никак. Особено характерен пример за това са спалните, където обикновено семействата ги ползват само за спане и спестяват от тяхното отопление със скромно или никакво използване на отоплителни уреди. На сутинта отделената от дишането на спящите в спалнята семейства се отлага по студените места на стените или прозорците. Просто изстуденият въздух в спалнята не може да я задържи. Този проблем е най-голям при северните външни стени от където минаваме и към изолацията на самото жилище.

По-малко студени петна по стените по-малко конденз.

При допира си до студено петно (на стена или прозорец), влагата, наситила, атмосферата на жилището мигом се кондензира и става на капка.

Азбучна истина. Затова е важо дограмата и стъклопакетите да са с високи нива на топлозащита. Затова е важно и стените на жилищата да са с високи нива на топлозащита. Най-рискови са, прозорците, северните външни стени (особено ъглите), както и частите от бетонената конструкция, които имат достъп до външната среда или/и са изолирани само със стандартната за нас изолация, остатъчната строителна влага в стените и др. Практиката на строителство у нас е изключително лоша и както в случая собственикът се оказва притежател на апартамент, който е с няколко или с всичките от горепосочените недостатъци. За капак на всичко това в съвременното строителство у нас има крещящя липса на системи за качествено проветрение, които трябва да са застъпени още в проекта а после старателно изпълнени.

Бележка:
Относно проветрението при отворени прозорци - една систематична грешка, която се прави от мнозина собственици, е да осъществяват проветрение при минимално отворени прозорци за продължителна част от денонощието. Изключително неправилно. Едва открехнатият прозорец не осъщества пълния обмен на вътрешен влажен въздух с външен по-сух. Вместо това се изстудява стената около прозореца, което води до появата на студено петно, а от там и на конденз. Проветрението трябва да става при широко отворени прозорци за 5-10 минути (особено сутрин и вечер - въобще когато се види конденз по стъклата например). Така се постига пълна смяна на въздуха с по-сух а температурата на жилището бързо се възстановява понеже стените са си останали топли.

Като имаме предвид всички тези фактори препоръчвам следното:

Проектиране, изпълнение и пускане в реализация на система за постоянно проветрение. Поставяне на отоплителни уреди под студените точки по стените на жилището - те ще ги затоплят и ще минимизират риска от появата на конденз. Освен това ще затоплят и въздуха в помещянията и ще увеличат неговия капацитет за поемане на влага. Влагоуловители на всеки 20 м2. (от тези на ХЕНКЕЛ). След доброто изсушаване на стените вече поставяне на гипсокартон с изолация между него и стената. Поставянето на гипсокартона да се извършва в добре затоплено помещение за да се минимизира количеството на влагата, което ще остане в пространството между гипсокартона и стената. Освен това да се използва максимално плътен изолационен материал, за да се минимизира и количеството въздух между гипсокартона и стената - съответно и на влагата.


Вероятно тези мерки изглеждат скъпи. Но ето за това некачественото и евтино строителство идва скъпо.
Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 15:21:50
Мерси за идеите. Май ще купя газов калорифер. Въпроса е дали може този уред да се остави спокойно да работи без наблюдение защото ако спре горенето и продължи да изтича газ може да станемного лошо.
Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 15:33:45
Газов - не!

При горенето на газта се отделя влага! По-добре електрически отоплителен уред.
Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 15:37:05
vanko7700 Написал:
-------------------------------------------------------
> Газов - не!
>
> При горенето на газта се отделя влага! По-добре
> електрически отоплителен уред.


И то МНОГО!!


Re: Влага и конденз
27-12-2008 - 15:39:24
Относно стената в стаята, която е вкопана.

Струва ми се, че там проблемът е по-сериозен - влагата от земята се просмуква по тухлената стена. Строителят там би трябвало да изолира тухлената стена от бетонената конструкция с найлон или друг материал, който възпрепятства проникването на влага от почвата към стената. Това не знам как може да се оправи.

Навлажняването вреди и в друга посока - изстудява стената, което допълнително води до конденз.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход