Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

vatre6na ili van6na izolaciq

Публикувано от anito 
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
19-11-2008 - 10:44:01
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
що не вземеш да
> напишеш нещо в темата за "Проблемният покрив с
> битумни керемиди", че то както е тръгнало може и
> един боб да хвърлим за да решим как да го
> направим.
>
>
Там където не разбирам - питам. Сори, но по тази тема не мога да се включа с необходимата висота на професионализъм.

LKK
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
19-11-2008 - 15:17:11
asdf123 Написал:
-------------------------------------------------------
> Там където не разбирам - питам. Сори, но по тази
> тема не мога да се включа с необходимата висота на
> професионализъм.
>
Благодаря, все пак си я погледнал.


Abu
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
19-11-2008 - 15:49:52
Хайде сега скромност! То и аз кво съм му писал? Спазвай си проекта, гледай предписанията на производителя... А ако може да си представи кое как работи и защо изобщо се слага - сам може да вземе решение. Стана въпрос за точните мерки при вентилацията - ами такова нещо никъде не намерих, обаче намерих тестове, правени в продължение на 30 години в 10 климатични зони на САЩ, които даваха несъответствие до 20% между проектната и действителната консумация на енергия при различни типове топлоизолация. Научен институт, но не дават обяснение защо така се получава... Защо го казвам ли - за да не се вживяват толкова хората, щото наистина не може всичко да се сметне, а да правят повече проверени и доказани неща. Преди време ти споменах колко не харесвам "системите" - мръднеш едно нещо и всичко се прецаква. Да, ама в случая не виждам друго решение, освен да се заложи на проверена система, за която проектните и действителните стойности съвпадат или поне се доближават, останалото си е неоправдан (понеже е непридвидим) риск.
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
19-11-2008 - 22:41:30
Благодаря,
asdf123 Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо, топлината е енергия, която се "движи" от
> по-висока температура към по-ниска. Количеството
> на тази енергия зависи от контактната площ и
> температурната разлика.

Това специално го разбирам именно като разлика, а не като "поток" , по смисъла на Фло "от вътре до вън". Помагам си с "тухлата на баба ми" - слагаш я студена във фурната и я вадиш топла - нещо няма "вън/вътре", а потока е само към средата на тухлата. Да някакъв затихващ поток има, ама да го кажем "локален". Същото ще се получи и в зид с примерно 1м (или 100м, за по-ясно) външна ТИ - температурата на зида ще се изравни с тази на помещението много преди нещо да е излязло навън - практически нулев поток "вътре/вън".
Или греша?


> Любо, при вентилирана фасада съпротивлението на
> топлопренасяне на въздушната междина Rsa=0.08, а
> не както при нормалната 0,04. Иначе ламдата на
> въздуха е 0,025 и се ползва при стъклопакетите,
> т.е. при абсолютно неподвижен въздух.

Объркал съм, sad smiley
Повече ме интересуваше следващите слоеве отвън междината, като нормални ли ги пресмятаме за U (или игнорираме) ? Например - в двойните зидове с ТИ вътре, външния зид, ако пред него има вентилация ?
Поздрави,
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
20-11-2008 - 06:58:42
Любо Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Това специално го разбирам именно като разлика, а
> не като "поток" , по смисъла на Фло "от вътре до
> вън". Помагам си с "тухлата на баба ми" - слагаш я
> студена във фурната и я вадиш топла - нещо няма
> "вън/вътре", а потока е само към средата на
> тухлата. Да някакъв затихващ поток има, ама да го
> кажем "локален". Същото ще се получи и в зид с
> примерно 1м (или 100м, за по-ясно) външна ТИ -
> температурата на зида ще се изравни с тази на
> помещението много преди нещо да е излязло навън -
> практически нулев поток "вътре/вън".
> Или греша?
>
>
Грешиш ,точно защото не го разбираш като поток, а като разлика.Температурната разлика дава потока.Температурата е енергия,а енергията движение и затова говорим за посока на температурния пренос при зида.И запомнете най-накрая нещо от термодинамиката:Движението /потока Любо/на температурата е еднопосочно от топло към студено и никога ,ама никога в обратна посока

п.с. Ще допълня две съществени неща:
1.В днешно време трябва да се говори за коефициент на ТЕМПЕРАТУРНО СЪПРОТИВЛЕНИЕ при изолационните материали
2. Изобщо нямаше да стои такъв въпрос-вътрешна или външна топлоизолация,ако българина беше малко по-грамотен!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-20 08:01 от фло.
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
20-11-2008 - 08:34:49
Най добре средна между тухли.
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
20-11-2008 - 20:45:19
Фло,
Започваш да ме ядосваш - нищо лично, просто като ниво на дискусия. Престани да повтаряш ЕДНО И СЪЩО - никой не го оспорва. Само оставяш впечатление, че си до това ниво и аз не съм ти виновен за това. Още повече, въпросите са по твоите идеи - ако знаеше отговорите, можеше да отговориш.
Приемам, че си най-грамотния Българин, но има и такива "неграмотници", които търсят отговори и доказателства...

И хайде по същество - КОЙ ТЕ ОТКРЕХНА, че "твоята" термодинамика НЕ ВАЖИ при външна ТИ???? Има темпер. разлика, има поток навън, среща преграда и ... какво следва - ТОВА НЕ Е ИЗОЛАЦИЯ (според Фло). Действително ставаш досаден и си единствения, който оспорва, с това си твърдение, любимия ти закон. Пишая ти 1-100м. външна ТИ, да се усетиш, ама не. И не ми мешай постоянно физични и търговски доводи. Знаеш - обясняваш. Когато е физика-физика, когато е пазарна икономика-пазар. Ако не знаеш, не се правиш на интересен.

Апропо, какво ти пречи да изслушаш асдф123 - почти всички усещаме, че е вътре в нещата и се надяваме да ни "просветли" - може и да е от "мафията", но поне ни обръща внимание и само ти искаш да си "по-открехнат" от него. sad smiley
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
20-11-2008 - 21:40:29
Любо,понеже ,кой знае защо накланяш плосткостта на дискусията ще ти отговоря,че пак грешиш и нищо не си разбрал за температурния пренос.Просто не е истина да имаш толкова противоречия в това изречение:Има темпер. разлика, има поток навън, среща преграда и ... какво следва - ТОВА НЕ Е ИЗОЛАЦИЯ (според Фло).
Я помисли малко....ако имаш преграда може ли въобще да има температурен пренос?!
И понеже си много вещ в изчисляването на разни мю-та,у-та ,си-та и други характеристики на топлоизолацията да те питам каква дебелина на стиропора ще ни даде максимума на температурното съпротивление?После го сложи отвън тоя стиропор теоритично и да кажеш дали за да не излезем от строителната линия да не махнем тухлите от зида! *huh*
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
20-11-2008 - 22:25:55
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Я помисли малко....ако имаш преграда може ли
> въобще да има температурен пренос?!

Ура!
От поне два месеца се опитвам да ти кажа, че НЕ МОЖЕ, НЕЗАВИСМО КЪДЕ ТОЧНО Е ПРЕГРАДАТА (вътрешна/външна ТИ) - открихме топлата....

Което също не е абсолютно точно - а според качеството на преградата, винаги, все някакъв пренос има (теоретично).
При външна ТИ, също има и съществен пренос ("локален", както писах) в рамките на зида, докато се прогрее (акумулира) последният.
Вярвам, с нищо не противоречи на Закона.

каква дебелина на
> стиропора ще ни даде максимума на температурното
> съпротивление?

Отг.:Максимална дебелина.

После го сложи отвън тоя стиропор
> теоритично и да кажеш дали за да не излезем от
> строителната линия да не махнем тухлите от зида!

Ето за това говоря - не мешай доводите, а ако настояваш, ти си го сложи отвътре на тухлите (върху 1000Е/м2 РЗП), без да ти пука за стр. линия. smiling smiley

П.П. Каква е тази "нова любов" - "температурно съпротивление", което вероятно трябва да е "термично/топлинно"? Да не се стягаш за Щатите/Канада? В БГ умните грави са казали (преписали) да ползваме топлопроводност. Не знам защо - вероятно за да се разбираме помежду си. winking smiley
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
20-11-2008 - 22:53:31
Любо ,температурно,термично и топлинно са синоними!Приеми го като топлинно съпротивление и това е коректния коефициент за изолираща способност и няма нищо общо с коефициента на топлопроводност- би трябвало да го знаеш.И не те питам случайно за стиропора ,щото ще се окаже ,че да има ефект външната ТИ дебелината трябва да е 25 см.Хайде вади таблиците!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход