Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

vatre6na ili van6na izolaciq

Публикувано от anito 
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
16-11-2008 - 21:33:15
Фло,
Примам, че някои майстори "гонят паричките и бегат".
Не връзвам обаче, какъв е "келепира" на сериозните производители да гонят краткотраен ефект, давайки грешни препоръки в брошурите и ръководствата. Ако се обхванат всички термомостове, вътрешната ТИ няма да е по-малко от външната като материал - така, че изключвам производителите от "групата на с итереси".
Имам и подозрение за вероятната причина - особеностите, които подчертах по-горе.
Една от тях е недолюбваната влага ("онази" тема).
Но пак отиваме на яйцето и ... - "ако" го няма в Термодинамиката.
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
16-11-2008 - 22:45:40
Любо ,по едно време често посещавах различни офиси и забелязах разни мъдрости по стените.Ето една от тях:"Кой ,каквото и да Ви говори ,знайте ,че става въпрос за пари"
България вече е Мека на полистирена и ватите за производителите.Ще видиш всякакви твърдения в рекламните брошури.Целта е да се продава и то много, а има къде и държавата помага с каквото може/закона за енергийната ефективност/Само си представи милионите квадрати на панелното строителство и перспективите за новото с нуждата от топлоизолиране.За целта има създадена мощна асоциация в кабинета на един професор,който нещо не ти допадаше с вижданията си.Така ,че не бъди предубеден от рекламите ,а търси логиката.Това поне е моя подход.Хайде,че стана много сериозно ,а това не ми е присъщо! *beer*
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
17-11-2008 - 21:49:09
Здравейте на всички,
не знам колко от вас имат външна изолация, но аз лично имам такава на къщата си от 4 години и нямам никакви оплаквания, напротив. Изолацията е 4 см ЕПС с плътнос 14-17 кг/м3. До ден днешен в къщата ми температурата се задържа постоянна между 16-23 градуса в зависимост от сезона. Абсолютно нокъде няма влага, макар че в някои от стаите е гипсокарнон, а в други гипсова шпакловка. По фасадата до ден днешен не съм видял никъде нито пукнатина, нито пък някъде да се вижда стиропора, макар че съм виждал фасади в трагично състояние след поставяне на външна топлоизолация. Явно съм случил на майстори.
Така че моя съвет е да се постави външна изолация, стига да попаднеш на добри майстори.
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
18-11-2008 - 01:37:17
Аз също съм на мнение, че в С. Америка ТИ се поставя вътре. На едно изложение гледах стр. технологии на Пасивни и нискоенергиини къщи, същата работа-сериозна ТИ но само от вътре.

Поздрав,
LKK
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
18-11-2008 - 16:59:33
Моите наблюдения по въпроса дали е по-материалоемка външната от вътрешната ТИ, са че това е все едно да спориш по коя пътека на стадиона е по-кратко да бягаш, по външната или по вътрешната. А относно степента на ТИ твърдя че при еднакви материали и еднаква дебелина разлика няма.

Който не вярва да си слепи два еднакви куба от ГК например, като единият го топлоизолира отвътре, а другият отвън и да монтира вътре дистанционни термометри. След това да внесе вътре равно количество топлина /напр. един литър кипнала вода/ да затвори кубовете и да наблюдава кой от тях ще изстине по бързо.

Е те тогава ще разберем истината за лицевата и опаковата част на нещата.
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
18-11-2008 - 18:00:31
Много ми е чудно как хора, които никога по никакъв случай не са се занимавали с нещо се пънат да дават съвети и мнения как точно да стане. *xxx* *xxx* *xxx*
Лошото е, че има и хора, които ще вземат да повярват. Имаше няколко теми точно като тази, където по-подготвени участници горещо обясняваха, но явно те се умориха да спорят.

Основен проблем: термомостовете - студени повърхности - конденз - мухал!!!
Къде? - вземете тавана на стаята, точно в ъгъла между нея и външната стена. Там температурата на повърхността е под точката на оросяване при всички случаи. Тавана, стените и пода на въпросната стая са в контакт с външния студен въздух, нали? Разбира се и такива фирми като борба с мухала трябва да се изхранват. Да, като топлинни загуби при еднаква дебелина, вътрешната и външната ТИ са съпоставими, но като странични ефекти има голяма разлика. Не ми се иска да ви обяснявам как се образува конденз и съответно мухал, точно между изолацията и тухлата при неправилно изпълнение. Точно там нито един мухалоубиец няма да ви помогне. Само съжалявам, че наскоро си изтрих снимките с всичко това, което ви обяснявам. Ефекта щеше да е съвсем различен.

Има у нас няколко от фирмите, които са водещи в Европа в изолациите. Питайте и тях.
LKK
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
18-11-2008 - 18:09:42
asdf123, за мухъла и конденза си абсолютно прав. Моето твърдение беше само за топлоизолационните характеристики.

Понеже всички знаем, че си специалист в областта при това с доста практически опит, що не вземеш да напишеш нещо в темата за "Проблемният покрив с битумни керемиди", че то както е тръгнало може и един боб да хвърлим за да решим как да го направим.

Re: vatre6na ili van6na izolaciq
18-11-2008 - 21:12:25
asdf123,
Не се мяркаш често или ти омръзна.
Ако решиш да ни "налееш" малко акъл, да помоля за мнение по два въпроса - признавам, възникнаха ми по повод категоричните твърдения на Фло:

1. Въпросното акумулиране на топлина в зида при външна изолация.

Фло е прав (многократно), за посоката на топлинния поток (от топло към студено). И това в общия случай си е все така - от топлата стая навън. Кога и как, аджеба се оползотворява акумулираната топлина, освен евентуално в кратките периоди на положителна темпер. разлика стена-стая? Сигурно касае и някои по-сложни сметки, които в простите стационарни пресмятания тук не ползваме.
2. Вентилационната въздушна междина - под сайдинг (друго покритие на вентил. фасада/покрив) или при ТИ в средата на зида. Някъде мисля дискутирахме топлинния R, но в "суматохата" не стана ясно кой точно случай се обсъжда (като при вент. фасада или статично, както в стъклопакет. Останах с впечатление, че ти даде стойност, числено равна (по памет) на резчетната за външната повърхност.
Защо ми се струва (при вентил. междина), че практически до там (или почти) приключва ефективната топлоизолационна система. Това което е извън междината не играе при сметките за U (поне през отпл. период)?
Ако имаш нерви, благодаря. smiling smiley
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
19-11-2008 - 07:58:53
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> 1. Въпросното акумулиране на топлина в зида при
> външна изолация.

Малко предположения!За да се затопли зида до външната ТИ трябва да има движение на температурата.Както вече отбелязяхме ,за да има движение или пренос на топлина,трябва да има температурна разлика от двете страни на зида.А щом има температурна разлика,значи ефекта от външна ТИ е минимален-графиките сочат около 3 градуса ефективност.За да се поддържа преноса на температура се изисква енергия.Логиката е ,че щом зида поема топлина то не може и да я спре от външната си страна.Така,че стените не са акумулатор на топлина-те са енергиен потребител.Да не бъркаме външния зид с акумулиращата печка!

И ето едно мнение,с което съм напълно съгласен:
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
Изпратено от: Geto (IP съхранено)
Дата: November 18, 2008 01:37AM


Аз също съм на мнение, че в С. Америка ТИ се поставя вътре. На едно изложение гледах стр. технологии на Пасивни и нискоенергиини къщи, същата работа-сериозна ТИ но само от вътре.

Поздрав *yes*
Re: vatre6na ili van6na izolaciq
19-11-2008 - 10:41:01
Любо, топлината е енергия, която се "движи" от по-висока температура към по-ниска. Количеството на тази енергия [W/m2K] зависи от контактната площ и температурната разлика. Ти специално можеш сам да изчислиш как се променят температурната крива на стената и в единия и в другия случай, както и влажностния режим, който не знам защо се подценява или просто не се разбира, но всички говорят за мухал.
Да, Фло със сериозна външна изолация се защитава зида от атмосферните влияния и термодинамични натоварвания. Да, Фло, в този случай служи и като акумулираща печка.
За да се поддържа комфортен микроклимат в едно помещение едно от многото изисквания е качеството на въздуха. Иначе казано ние по някакъв начин трябва да обновяваме въздуха с външен, като в болшинството случаи това става с просто "проветряване". Точно тук идва акумулиращия ефект на тухлата, защото след като затворим прозорците и температурата на въздуха стане по-ниска от тази на стените, акумулираната топлина "се връща" в стаята.
Любо, при вентилирана фасада съпротивлението на топлопренасяне на въздушната междина Rsa=0.08, а не както при нормалната 0,04. Иначе ламдата на въздуха е 0,025 и се ползва при стъклопакетите, т.е. при абсолютно неподвижен въздух.
Съгласен съм, че в С.Америка изолациите са вътрешни, но те са вътре в стените, като при сглобяемите къщи, защото те там са основно такива.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход