Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

проект за къща в Банкя ?????

Публикувано от katy 
njama znachenie
Re: проект за къща в Банкя ?????
20-03-2006 - 11:55:53
4ovek, ot dosta vreme ti cheta izkazvanijata vav tozi forum - neshto namirisva rabotata! Pochti sam sigurna, che si njakoe podstaveno lice, na koeto chast ot slujebnite mu zadaljenija sa da sledi izkazvanijata vav foruma i lobira po razlichni temi - v sluchaja saglasuvaneto na proekta!
Az imah sashtija sluchaj, samoche oshte dokato prouchvahme parcela, maja mi se sreshtna sas slujitel na obshtinata za informacija i mejdu drugoto go pita dali shte se nagarbi s proekta. Sega tozi slujitel ne samo mi saglasuva proketa - izrabotkata mu e perfektna,ami i po vreme na saglasuvaneto podmenihme chast konstruktivna! Ne mi objasnjavaj, che v cjala Sofija njama sluchaj da si plashtash! Tova e chast ot procedurata. Vse oshte.....
Re: проект за къща в Банкя ?????
20-03-2006 - 13:30:38
Не съм казал, че няма случай на плащане, а казвам, че няма проблем и да не си платиш пак да ти одобрят проекта.
Т.е. казвам, че НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си платиш ако всичко ти е наред. Ама ако държиш да си плащаш съм сигурен, че ще ти вземат парите.
Ами подставено лице съм. АМа не за да защитавам реномето на общините или държавата. Специално в тази тема интересът ми е да не ги учите да взимат пари без да има смисъл, че после ми е по-трудно да им обяснявам за какво би следвало да взимат пари и за какво - неsmiling smiley
Stefan
Re: проект за къща в Банкя ?????
20-03-2006 - 16:04:49
Ей, няма значение, май малко си чела... Прочети повече и ще се убедиш, че ако има хора които можеш да обвиниш в ловиране, човека е извън класацията...
Аз не го и познавам, да не кажеш, че си пием бирата заедно, просто много ме е яд като се срещам с изхвърляния, под каквато и да е форма.
А ако си прочела само няколко поста по-нагоре, щеше да видиш, че именно аз писах, че минах без пари в общината, без консултантска фирма и т.н., дори без договор за електричеството... Писал съм го.
Но това, което още не съм писал, щото ми е прясно - от днес е, че вече съжалявам за това...
И ако можех да повторя, щях да се обърна, щото сега надзорника почва да ми мрънка на мен за неща, дето в другия случай консултанта щеше да принуди архитекта да си го види. А аз сега ще се надявам архитекта да намери време да се видим и говорим, след като вече всичко е пито-платено, а надзорника държи да си оправя няколко проблема преди да почвам. А вече слънцето грее......
Схващаш ли?
Така че, не си права!!
Re: проект за къща в Банкя ?????
20-03-2006 - 17:51:29
Мерси Стефанеsmiling smiley
АЗ наистина одавна защитавам тезата и на Начев (май) му бях казал, че според мен парите за консултант, който може да изпълнява и надзора на обекта по врем на строителството(макар и по закон да не е нужен) не са хвърлени на вятъра.
Най-малкото от чисто психологическия момент, че проектантите знаят, че техни колеги ще проверяват проекта, а не общински чиновници и ще се постараят повече. Както се казва дори и само да не се изложатsmiling smiley Просто си представи на теб някой да ти открие грешка в работата и дори и да няма последици от това - предполагам, че ще ти е неприятно. Да не говорим вече за груби грешки и т.н.
Като говоря за консултант някой да не си помисли, че става въпрос за един човек - 7-8 специалиста пишат становища за проекта. То и затова не може да струва 100лв. доклада за съответствие.
Stefan
Re: проект за къща в Банкя ?????
21-03-2006 - 10:26:22
Между 800 и 1200 лв струва да ти изготвят доклад за съответствие, поне на мен толкова ми искаха (за РЗП 430 кв.м.) , но аз не ги платих и си вадих всички разрешителни сам и чаках 2 месеца в общината. И 300 евро пък за самото съгласуване ми поискаха на ушенце и пак не ги платих - вместо за 1 седмица стана за 2 месеца, дори ми се стори бързо, мислих че ще ме класират под бюрото поне за половин година след като направо ги отрязах. Нямам против да плащам на хора, дето си вършат работата, но на тия мазници ми е гадно и понеже не бях на зор, отказах. Смятай колко проекта съгласуват на седмица в общ. Витоша и за какви пари става въпрос... После защо се увеличавали парите по сметките и как народът обеднявал, но всъщност купува....
Е, докато има такива като вас, "няма значение" ще си искат говедата и после ще плачат че са на 300 лева заплата. Но, така е навсякъде в държавата, и в полицията и в съда и в Софийска вода и в Енергото и в училището и в болницата... И трагедията е, че и да платиш няма да ти свършат по-качествено, като правило, трябва да си доволен, че въобще ще свършат нещо., както беше при презряния социализъм в автосервиза - с двата лева напред при приемчика.... Нищо ново!!
Баш майстора го гледаме всеки ден вече...

За това по света бият и двете страни, не че ги няма тия неща, но когото хванат - жална му майка, а тук ако те хванат просто разхода ти набъбва - трябва и контролиращия да включиш в схемата....

Сега надзорникът при строителството вече ми иска 1000 лв., приготвил ми е договор, като вече оправи там разни книги, протокол за стр. линия и ниво и т.н., та да мога да вкарам още утре багера, ако реша (но май пак ще вали и вече ми писна от това време, а като е кал ще стане мазало...)
Той си води обекта до разрешението за ползване, там всякакви заверки, протоколи и т.н.
Бивш служител на общината е, възрастен човек, вероятно скоро пенсиониран, инженер, печен ми се струва и страшен педант и си ползва уменията, а и връзките.
R. Velchev
Re: проект за къща в Банкя ?????
21-03-2006 - 10:55:46
Ако си попаднал при Болдов във Витоша, май пак малко ти е искал. Накои казвт, че им искал по 3-4000 евро. Там са една шайка от години. Главния архитект има здравословни проблеми и си правят каквото искат. Има само един свестен човек, който си върши работата, но много го натискат отвсякъде и всичко на него струпват.
Иначе за времето напълно ти влизам в положението. Аз започнах миналата година на 22 февруари, защото некадърниците от Екозид се офлянкваха с проектите цяла зима от 10 октомври и изпуснахме сухото време, изкопахме за фундаментите и като заваля дъжд и сняг, та до края на март. Изгребната яма, която беше в ниското сме я изпомпвали поне 20 пъти и накрая се наложи да я зарием и да изкопаем друга на ново място. Ами при мене като капнеше дъжд и бетоновоз не искаше да се качи, ужас. Така че давай го по-спокойно, че всичко при теб идва после. Само нерви и неприятности.
Re: проект за къща в Банкя ?????
21-03-2006 - 11:24:47
Ами нормално са ти искали - даже 800лв. е абвсолютния минимум до който може да падне такъв доклад и не зависи от квадратурата на къщата. Поне аз по-ниска цена не съм срещал - при малките квадратури се минава на минимума пари които трябва да вземат специалистите по специалности. Нещо щато при банките - комисионна 0,5%, но не по-малко от...smiling smiley
Ама то е ясно, че ще стане като при социализма - и с всяка година ще сме все по-близко. Просто обществото и държавата стимулират неактивните и непредприемчивите.
Re: проект за къща в Банкя ?????
21-03-2006 - 11:34:52
А това с шофьорите на бетоновози на мен ми е любимо - искат пари на ръка за да си свършат работата и да ти изсипят бетона където трябва, ако видят, че има калsmiling smiley. И да се обадиш на шефа им - те почват да му обясняват, че може и да затънат, а така ще изпуснат следващия курс и другия клиент ще буйства... Освен това си правят далавера и продават по малко бетон на други хора и на теб ти доставят по-малко. Ходи после доказвай, че кофражът не е подал, че не са го направили малко по широк, дълбок и прочее. АЗ лично си знам - 10% отгоре залгам, ако не ме окрадат си е бонусsmiling smiley
Наскоро наблюдавах един изкоп - няколко камиона бяха на една фирма, а един си беше на шофьор - т.е. той си работи за него. Направи с 50% повече курса от другите, като товареше и по повече от другите.
Обаче всички ще скочат (и най-вече наемните шофьори-лентяи) - той не си плащал данъци, камионът му е стар - не може с такива камиони в Европа и ще го принудят да почне работа в голяма фирма. И от един инициативен, работлив човек за няколко години ще се превърне в крадец на нафта и лентяйsmiling smiley
naceff
Re: проект за къща в Банкя ?????
22-03-2006 - 12:13:50
4ovek,
Прав си, може да се приеме, че това е една теза, която аз съм защитавал в стария форум. И все пак в интерес на истината може би е добре да уточня, че на онзи етап още не знаех за този детайл - "доклада за съответствие" на консултанта и положителното му влияние върху целия процес.

В по-голяма степен изхождах от убеждението, че когато човек се захваща с едно толкова важно начинание, освен задължителния надзор, следва да има едно лице, което е изцяло ангажирано от моя интерес (ничий друг) и би следвало да бъде безусловно лоялно към мене.
И съответно да участва под някаква форма във всички фази на процеса:
1. проектирането. Имаше една колежка в стария форум (Веса), която беше много в час и съм научил доста неща от нея. Та тя казваше : Каква ми е ползата, ако ми проектират най-красивата къща на света, но тя се окаже кръгла. :-)). В един проект аз няма да мог ада вида и да вникна в много детайли. Открито си го признавам.
2. Строителното разрешение.
3. Пазаруване и транспорт на материали. Само тук хиените могат да ти причинят вреди, които многократно биха надвишавали и една много щедра заплата. Знам, че тука малко излизам извън естествените ангажименти на консултанта, но просто желая да аргументирам идеята си.
4. Контрол върху всички останали, участващи в същинското строителство.
5. Разрешение или регистрация (според категорията на строежа).
Re: проект за къща в Банкя ?????
01-09-2021 - 17:55:17
Здравейте кажете за Архитект от Град Банкя?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход