Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Помощ за комин?

Публикувано от kalchev 
Re: Помощ за комин?
04-10-2008 - 22:00:30
Тези врътки ги използват и за проветряване на подпокривното пространство. Въртят се и от най-слабия вятър. Виждал съм и друг пиниз за увеличаване на тягата, но едва ли ще стане при зидан кумин, освен ако не се направи нагоре удължение от тръба. По височината на тръбата се заварява спираловидно "ребро", което насочва въздушния поток обдухващ кумина нагоре.
Re: Помощ за комин?
06-10-2008 - 11:09:57
А къде продават вентилатори за комини?
Re: Помощ за комин?
06-10-2008 - 12:15:25
4oвек, аз съм ги срещал във фирмите, изграждащи и предлагащи камини и всички атрибути към тях - Секаста, Арт Деко, Камини център, Chemine de la Chanee, и т.н.
Въпросната шапка, за която иде реч я ползвах 2 години, купих я от Секаста взех им мострата от изложението. Върши работа за това, за което е направена, а именно - за възпрепятстване на обратната тяга, Представлява надежден лагер капсулован в тръба (споделиха, че ползвали от ос на пералня....че били много здрави) на която ос е монтирана щапката от неръждавейка. Върти се въпросното съоръжение от конвекцията - когато топлият въздух се качва нагоре. Върши работа за защита на комина да не влиза дъжд вътре, сняг и пр, тоест като шапка, както и да пази от въздушното противоналягане създавано от вятъра при недостатъчна височина на комина, тогава, когато не е спазено отстоянието при скатни покриви - там схемата на колко от билото трябва да е края (горният ръб) на комина, така че да не се получава завихряне (най-добре да е 50 см над билото ама не винаги е възможно).
Е, казвам, че върши работа, ама не съвсем, точно при мен - затова в крайна сметка надзидах комина и го махнах, за да не ми пречи на потока на пушека, сложих обикновена шапка. Сега стои на покрива така. Не ми се е случило да не се върти - явно лагера е добър, а и си го смазвах редовно, че иначе почва да прескърцва....

Така че, ако някой смята, че шапката "тегли" понеже я върти вятъра - няма такъв филм. Шапката не улеснява отдимяването, напротив, зартугнява го, именно димът който е горещ върти шапката и тя е преграда, не аспиратор. Но имайки предвид моментите, при които обратната тяга , тоест вятърът отгоре "запушва" комина на пориви и тогава камината изпушва, ако няма шапка, тогава тази шапка е плюс, като я имаш, не се получава това "запушване".

Иначе вентилатори се продават, на времето им искаша около 100 марки, предлагаха френски, специални за комин, разработени да работят на високи температури, иска се напрежение(кабел) в комина
Може и вентилатор в хотата на камината - просто е преди входа на димоотвода в комина, това пък решава проблема при плътното затваряне на дограмите през зимата и невъзможността да прониква въздух, който да се засмуква от камината за да минава през горивната камера и да излиза в комина - пак един вид противоналягане.
Но всички тези неша са въпрос на конкретни сметки на конкретното място - обем на камера, сечение на комина, тяга и оттам евентуални проблеми и начин на решаването им.
Въобще, огнището и камините са си тънка работа....
Re: Помощ за комин?
07-10-2008 - 04:45:05
Теглят си братче като нищо, само не знам дали ще теглят дима. Скоро влизах в един кенеф насред гората със септична яма. Та там със същата врътка се проветряваше ямата чрез тръба изкарана на покрива. В кенефа не миришеше изобщо, дори като вдигнеш капака на тоалетната чиния!!
Re: Помощ за комин?
09-10-2008 - 21:56:10
привет,
по принцип топлият комин тегли добре т.е.комина на кота подпокривно пространство и над покрива трябва да е измазан ,ако е от коминни тела трябва да се иззида с още един ред тухли и след това да се измаже.От голямо значение е и височината на самия комин- до над билото .Врътките помагат ,заменят и шапката ,но цените им са между малки 40 лева ,големи 90.
Re: Помощ за комин?
10-10-2008 - 21:26:24
Привет!
Нашия покрив е плоча, а комина е над три метра, изграден е от бетонни комински тела, измазан от вътре и от вън. Тягата е намалявала ако не е бил почистен. Възнамерявам вместо с тухли да го изолирам с вата, а после да се шпаклова с водонепроницаема шпакловка.
Имам обаче понякога конденз (не мога да оперделя кога се появява) и текат чернилки в мазата. Някои казват, че е от голяма температурна разлика (вътре/вън от комина), а други че е от повишена влажност на дървата. Последно ми се стори, че се появи малко преди да угасне котела. Бихте ли споделили решение, ако имате опит с подобен проблем.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход