Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Външна изолация

Публикувано от StefanB 
Външна изолация
28-03-2007 - 16:10:08
Здравейте,

след като обсъждахме темата за изолациите във форума говорих с фирма за изолации к споделих какви цени ми дадоха:
Аустротерм 5 см ЕПС положен и измазан с всичките му там дюбели, ръбове, дивотии - 37лв. на кв.
Отделно 10 лв/кв. за измазване - труд, а мазилката си я харесвам като цвят и качества и те ми я доставят - дали Боро, дали Вебер - на цената в магазина или склада, мога и сам да си я купя, моя работа.
Така...
Вчера дойдоха на обекта и като разбраха, че искам не 5 а 7 см Аустротерм и като уточнихме къде ще има камъни, съответно ХПС отдолу, ме зарадваха, че има лека корекция

Искат ми 44 лв. на квадрат за полагането на ЕПС Аустротерм шпаклован, което включва и всички материали, грунд, лепило ъгли, мрежа, дюбели и т.н. и 49 лв/кв. за ХПС 5-ца за местата където че е с камък.

Отделно за мазилката искат по 10 лв/кв за работа плюс цената на вида мазилка, която си избера.

Били се качили цените... Какво ще кажете....
Предварително благодаря за отговора
Re: Външна изолация
28-03-2007 - 16:49:28
Стефане, при тези дивотии, които се случват май е по-добре да си вземеш 2 месеца неплатен отпуск и колкото имаш платен и с 2 приятели или свестни твои хора, че даже надница да им плащаш да си направиш изолацията и останалите довършителни работи, струва ми се че и по-добре ще я изпълниш и по-доволен ще останеш. Аз така бих направил. Технологичните карти ги има на страниците на производителите, материали бол и са ти необходими само 2 дена практика. А скелето включват ли ти го в цената, че при мен и там се опитаха да ме изработят. Май се опитват да те работят ако виждат, че имаш зор.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-28 17:09 от R.Velchev.
Re: Външна изолация
28-03-2007 - 17:14:47
Стефане,
Да споделя скорошни неволи по изолациите.
Първо малко история. Изолиран съм отдавна (2002), цените на материали паднаха, на труд се увеличиха драстично, но все пак за статистиката.
Материалите ми бяха около 18 лв. м2, трудът 10.Скелето от тях, но ниско - 2 ет. Нарочно го оставих без мазилка. Знаех, че съседите ми ще втасат все някой ден и тогава да направим фасадата еднаква и хубава. Мечтиииииииииии.

От ноември до януари опаковаха 3 етажа над мене. Не можаха да се разберат за финишната мазилка (еднаква) и направиха три типа - разни нюанси на бяло до сиво - ужас.
Южната ми страна не беше изолирана (бързах тогава да заминавам и ги спрях да го правят). Викам - разгеле - саща ще довърша, хем и мазилка ще сложа. Питах, колко ! Каза ми 40 (при готово скеле), мазилката отделно, а знаех че на двама от останалите трима работи на 37 до шпакловка включително. (За третия виж долу)
Тъй като въпросът беше принципен, предложих да си помисли много добре. Не успя да оцени правилно ситуацията и всичко си остана без промени.

Спцефикацията им:
ЕПС - 6 см., някакав унгарски беше, тежък плътен
Ъгли
дюбели
лепило
мрежа
шпакловка

Третият имаше някакав пазарлък с други монтажници и на тази база си беше купил материалите сам. В процеса на работа стана ясно, че е безсмислено двете групи да се изчакват и да строят отделни скелета, разбраха се нещо и продължиха само едните (тези с 37 лв.).
Страшно туткане падна. Три месеца ми късаха нервите и цапаха здраво.
Съседът с купените материали сподели на ухо, че на него материалите са му излезнали около 13,50 лв. м2, а до шпакловката вкл. е платил на своята група по 24 бруто. Какво и как са се разбирали двете групи не знам, но старото правило проработи и тук. Който както намери, или за свадбата и брадвата.
Къде е 24, къде 37, къде 40.

Допълнително за измазване с мазилка (силиконовова, пък може и минерлна да беше) Боро имаше спазарена цена 11 лв м2 с материала вътре. Другите двама ползваха някаква немска и италианска мазилка и не ги знам, как са спазарили.

В резултат на което - стана такова мазало и цветово многообразие, че аз ги благослових и ще си довърша нещата по-нататък сам и обезателно с още един цвят. :-()))))



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-03-29 09:35 от nacheff.
Re: Външна изолация
28-03-2007 - 17:17:19
О Дa, дори си го докараха още първия път като си говорихме и го оставиха на обекта. Аз, досега рових сайтовете, - например "Дъглас" и други разни подобни фирми за изолация залепена и шпаклована с мрежата и дюбелите и ръбовете шпаклована- (миналата година е било около 24 лв/кв. до този етап) - искатнад 40 лв за 5см... А моите са 7см. Е, ако си строител (4овек) сигурно в тая цена и ще положат мазилката, ако не и по-евтино, но аз не им давам 3-5000 квадрата, а само 300...

Все пак ще отърся и по-тънки оферти но се боя че ще е за сметка на качеството.
Най-големият виц - питат в Аустротерм как така 7-цата е по- скъпа от 5-цата, като цените са уж за кубик и би трябвало да няма разлика. Отговорът е - Ми то 7-ца никой не търси, затова.....
Re: Външна изолация
28-03-2007 - 17:41:20
Прави са май за цената, рязането и опаковането се прави с машини и за пренастройването на машината на друга дебелина си калкулират времето и труда, аз едно време исках 8-ца неопор, предложиха 6 или 10, че такива имат на склад, и аз взех 6, но пък чаках да го докарат с влака, комбинираха товара с Баумит, после вагона беше 2 седмици на Драгоман и така....Ако не е много голяма разликата пак си заслужава, даже и по-дебело да сложиш ако позволява.
Re: Външна изолация
28-03-2007 - 17:55:57
Ami ето - 5-ца 37 лв, 7-ца 44 лв. По-дебело не ща, че вече ми стои грозновато, архитекта го е проектирал с 5 и е догадил на симетрия за врата, прозорци, сега ако го направя двойно става грозно, трябвало е да се сетя по-рано и да се съобрази с отворите... Затова такава междинна, но пак е нещо в повече...
Неопора е също безумно скъп, впрочем.
Abu
Re: Външна изолация
28-03-2007 - 20:55:50
От три дни правим топлоизолация на една къща (по-малко от 100 м2). Не ми е точно по специализацията и съм поизтървал как вървят цените за труд. Стори ми се справедливо около 10 лв. По документи ги изкарах 4,70, ама без ДДС, рентабилност и не се сетих още какво, последно 7-8, обаче за такава цена трябват пона 300-400 м2. За обръщане на прозорци и лайсни по ръбове не му вземам допълнително. Човекът сам си купува материала, а на мен ми е все тая какво полагам (всъщност по-скъпият се полага много по-лесно и бих ОТСТЪПИЛ за цената при качествен материал). Изолацията е 5 см EPS, купува всичко от най-близкото, а не от най-евтиното място и по последни сметки завършено без фасадна боя/мазилка е под 20 лв./м2 с труда. За мазилката иска да е пръскана циментова и се е разбрал с двама колеги за 3 лв./м2 труда (аз не ща, щото е голяма кочина пръсканата). С фактура - почти същото. Ако аз доставям материалите - не мога да го докарам над 30 лв. В случая повече ме е срам, че работим сравнително тънко, а не че съм прибавил два кинта над това, което мога да докажа като цена труд. ОБаче така ме устройва, колегите също (е, никой няма да откаже повече пари!)...
ПП Поне 4-5 души минаха да ни разпитват кво аджеба правим - хора с къщи по 400-500 РЗП хабер нямат какво е EPS/XPS и за какво служи. Като им кажеш за какво става дума: "Ей, вий сте си е...ли м....та бе! Бати скъпото!"
С горното нямам за цел да ви правя нещастни колко ви вземат, явно конюктурата е такава. И аз не съм нещастен, че не вземам 42 лв./м2.
Re: Външна изолация
31-03-2007 - 15:31:50
Стефане , проблемът е, че и на мен не искат да ми правят добри отстъпки, опитват да ми пробутат разни допълнителни, та се налага да организирам сам нещата. Обаче ми яде много от времето. Много са прости - зор да ме правят техен конкурент и не се усещат, че така остават без работа.
А и не забелязвам заскеляването да ти е включено в цената.
Изобщо не одобрявам метода на 99% от фирмите да кажат някаква ниска цена и след това да изнудват клиента, който вече си е загубил доста време с истинската.
Няма да намериш по-ниски цени - ще намериш по-големи измамници. Не се ли убеди вече, че те зарибяват с 35лв. на кв.м. ДА не говорим, че повечето не гарантират , че материалите заложени в цената ще стигнат.
Съветвам те да сключиш договора на твърда цена, а не на кв.м.
Re: Външна изолация
31-03-2007 - 16:02:42
Абу работиш на безценица. Вдигай цените, съвсем сериозно ти казвам. Иначе не можеш да се развиваш. Ще вземеш по-голям обект, ще трябват още работници и няма да намериш, защото тези с високите цени ще могат да им плащат повече. Ще те разнесат като такъв дето малко плаща и не си изпълнява сроковете.
И престани с доказването на цени пред клиентите - на нас никой не ни доказва как алуминиевия корниз от 9лева килото е станал сто.
Анализите на себестойността са за вътрешнофирмена информация - да знаеш в кое перо трябва да оптимизираш, къде е добре, къде се плаща повече за труд, къде трудът е подценен... Другото се офирира така - виждаш, че конкуренцията дава 50лв. , ти анализираш себестойноста и ако можеш отиваш на 45лв. за да си конкурентен. Вече за постоянни клиенти (строителни фирми, архитектурни бюра - един вид дилъри) трябва да работиш и на по-ниска цена за да може те да ти носят обекти, като взимат разликата.
Сега ти и за крайния клиент и за постоянния работиш на една и съща цена, което е престъпление.
За твое успокоение ти казвам, че това не е само при теб - в последно време се опитвам да науча по-дребните подизпълнители , че трябва да вдигнат цените към крайния клиент (забележи, че не искам да намаляват към мен), защото иначе си пречим. Защото то не става така "я намери още обекти, че е по-добре да се работи с теб, а не със случайни хора а пък за теб - сложи си колкото си искаш"smiling smiley
Мисля и с това да се преборя - все пак натам е бъдещето. А в момента положението е такова - на крайния клеинт се казва намалена цена с куп условнисти и аз като оферирам излиза , че печеля двойно и тройно, а истината е, че доста пъти се радвам, че съм на нула и не съм на загубаsmiling smiley
Abu
Re: Външна изолация
01-04-2007 - 13:23:58
4ОВЕК,
напълно съм съгласен с теб:
"Анализите на себестойността са за вътрешнофирмена информация - да знаеш в кое перо трябва да оптимизираш, къде е добре, къде се плаща повече за труд, къде трудът е подценен... "
Обаче тук си помагаме и сметнах, че тази информация е полезна за колегите във форума. В крайна сметка четирима свършихме за четири не много напрегнати дена, клиентът плати по 8 лв./м2 - 800 лв., от които за надници фирмата плати 500 и 300 останаха за разходи и печалба. Удовлетворително за всички (както споменах материалите си ги купуваше сам и цената бруто му излезе 1600 лв., т.е. 16 лв./м2). Повтарям: ако всичко беше през фирмата - не повече от 30 лв./м2 с ДДС. Освен това, тази работа беше инцидентна и я поехме, защото човекът ми е донякъде близък и защото го умеем.
А за бъдещето и развитието - отново си прав, само дето не смятам да се пенсионирам като строител. Най-вероятно строителната фирма ще я оставим на някой от по-отворените ни работници (не можем просто да я закрием, защото не искаме да ги оставяме без препитание), а с брат ми (който в момента ни е шеф) ще захванем нещо по-мащабно - идеи много, като намерим и парите...
ПП Споделям информация, защото така искам. Това може да не се одобрява от колегите-строители - много им здраве! Тази информация не би трябвало да е някаква тайна, но другаде съм обяснил как според мен трябва да се ползва тя.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход