Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....

Публикувано от gogol 
КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
30-07-2015 - 14:55:13
avatar
Здравейте Дюлгери и майстори! Питането ми е как сте с хората и дали само при мен напоследък започнаха проблемите? Не мога да намеря мислещи и организирани за работа хора,които не питат само за пари , могат да извършат зададената работа в срок и без проблеми....
Къде сте майстори???

Чест и почитание
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
31-07-2015 - 08:38:54
Колега Gogol,

Много хубав въпрос задаваш. Отговорът е много прост.
Читавите хора постоянно и стремглаво изчезват, не само при тебе. Това го чувам от много други колеги, така е и при мен.
Тези хора са или в чужбина, или работят вече "самосиндикално".
Единствената причина за това са ПАРИТЕ.
По времето на бума на строителството, да плащаш 2000-2500 лв. заплата беше нещо нормално, и имаше страшно много работа. Хората свикнаха на такива пари.
От няколко години нещата стремглаво вървят надолу, без изглед за промяна.
Освен това, липсата на достатъчна работа доведе до прогресивно намаляване на заплатите, и съответно напускане на хората.
Друг важен фактор е това, че през бума всеки втори учил и недоучил стана строител и майстор. Така и пазара на услугите се срина до такива нива, че в много случаи трябва да работиш за слава.
Като добавим и сивата икономика в строителния бранш (около 90%), и мисля че отговора е налице.
Друг важен фактор е тъпата ситуация в БГ, при която това, че си редовна фирма, нямаш никакви права на защита от държавата, а напротив.
Например аз като фирма, трябва да имам една камара излишни разходи (КСБ, застраховки, сертификати, и т.н.) и това ми дава една висока основа при ценообразуването. Като прибавим и плащането на данъци и осигуровки в пълен размер, сам си отговори къде съм поставен.
А Бай Х..й, който няма даже и фирма, отива да работи с 4-5 приятеля като него, и ми взема работата на 1/3 от цената. И т.н. и т.н.
Тъй като съм бил преди време по света в бели държави, там нещата са уредени по много прост начин.
1. Една дейност не може да бъде извършвана от лица, които не са квалифицирани за нея.
2. Тази дейност не може да бъде извършвана от фирми, които не са лицензирани членове на съответната браншова организация.
3. Санкциите за лица, които имат смелостта да я вършат, не е никак малка. Санкция има и за лицата, наели неквалифицирани за изпълнението й.
4. Застраховката е задължителна.
5. Техните "Тристранки" са взели едно много важно решение - договорени минимални заплащания по браншове. Така примерно един ВиК специалист НЯМА право да получава по-малко от 12,5 на час. Ако някой работодател се осмели да го направи, му разказват играта.
По този начин се избягва възможността за даване на смешни цени, което пък съответно води до това да имаш работа, да плащаш високи заплати, и кадърните хора да работят при тебе по 10-20 год.
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
31-07-2015 - 14:54:18
avatar
Синдикатите в Щатите навремето им се чудех,че само ако свирнат работата ставаше дебела за всеки осмелил се да не плати това което е договорил.Тук масово някой забравя за суми които не са малки за нашият мащаб.Договора служи само за тоалетна хартия,никой никъде не носи и спазва гаранции.Всеки се опитва да излезе на трудовия пазар сам,но след като си е повярвал - това не означава,че знае и може. Имах забележителна случка наскоро - мой човек който лично обучавах и беше при мен над 10 години на хранилка си позволи да ме учи ,че детайла който предложих бил скапан.....Представете си само, след толкова години на труд и учене какъв му набих в мусурата....Ама с кеф....
Сега си избирам хора,ама идва поколение което с мисълта си е на нивото на начално училище и ако не му кажеш какво и как да направи - никаква мисъл и самоинициатива.
Имах "майстор" съвсем наскоро който не подхващаше работа - трябваше да обмаже едни холкерчета - видите ли защото не можел да се навежда....От сутринта от 8 часа , до обед беше направил само 3 /три/ метра и то със забележки - И като ме вижда ми се хили - Шефе вика - скивай къв съм бог!!! Малеее, на къде отиваме и аз не искам да си мисля....
Иначе претенция за пари и заплати ....
Сега да ви кажа - вече не плащам....Бачкат ми за без пари - след като видя резултата от работата - преценявам какво да дам на човека....Не мислете ,че ми се свиди - на некадърния надницата давам на този свършил качествено работа...А другия да бяга в " Чистото " и да държи метлата като хурка като иска....Аз пари за некадърници нямам...Правих име 25 години и НЕ ИСКАМ някой тъпак да ми с...е на метеното....

Чест и почитание
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
03-08-2015 - 01:11:11
avatar
Да, трудно се намират читави хора вече. И като работници, и като клиенти. Затова аз освен със строителство почнах да се занимавам и с други дейности.

Да видя и так как е. ;-)
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
03-08-2015 - 15:07:42
avatar
Работа не изоставям ,а и не искам да отказвам....Все по често обаче срущам "майстори" приблизително на ниво "предучилищна"....с тикви вместо глави и до там съм я докарал,че вече обяснявам кое как искам като на дъщеря ми...
Никаква мисъл или самоинициатива - трудно става от ден на ден..Явно ще трябва пак да вкарваме я виетнамци,я китайци,ама тогава ще го ядем като нация....
Плаче ми се бе хора!!! Всичко читаво избяга!!! Днес майстор бях изпратил да довърши една промазка по тераси,взел ,че боядисал и бордовия камък....
Утре ще трябва да чисти всичко с коресилин...Не можа да ми даде разумен отговор на въпроса - защо? , а и в очите му не видях пламъчето подсказващо ,че е направил нещо нередно. Отиди разправяй на инвеститора,че ти е за първи път и ,че тоз тъпак без да иска го е направил...
Мале,на стари години за резил ще стана от писюри....

Чест и почитание
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
04-08-2015 - 08:19:23
Читавите, а и не само, ще си стоят тука ако има пари.
След като всеки втори сульо стана "строител", така ще бъде.
Липсата на кадри не е само в строителния сектор.
Продавачи, чистачи, таксиджии и бензинджии има под път и над път.
Сега и инвеститорите виждат, че няма кой да им свърши добра работа, но пак се натискат на ниските цени, и после "що тъй стана".
С ниски няма развитие, и се стига до фалит и спиране на дейност.
И затова с ниски цени няма как да се плащат високи заплати, и няма как да се задържат читавите хора.
Докато този факт не се проумее от всички, няма да има оправяне.
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
04-08-2015 - 09:33:09
avatar
*huh*

Чест и почитание
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
06-08-2015 - 23:14:19
avatar
Няма ги.
Не мога да намеря дори някой, който да ми нареже дървата.
Да ми фугира стената..........
Къщата ми е измазана като от олигофрен- на петна, изгоних ги и сега съм без цокъл.:g:
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
07-08-2015 - 08:17:05
Така е госпожо, пак ви казвам, че основната причина за това е парите. Вие като избирахте кой да ви маже къщата, кого избрахте? Този с най-ниската цена, нали?
Няма какво друго да очаквате.
Както казах преди, и съм сигурен, че всеки колега би подкрепил, е че ние, които сме читави фирми, постоянно страдаме от сивата икономика, подбиване на цените, и т.н.
И ако аз ви бях мазал къщата, щяхме да имаме сключен договор, със съответните писмени гаранции, но съответно с начислен данък и ДДС. Ако имате рекламация, имате и законово основание да си искате гаранцията.
А като сте викнали Бай Х.й, и не ви е свършил работа, нямате как да му търсите гаранция.

Темата е обсъждана много и не само тук, и резултата е един и същ. НИКОЙ не иска да сложи ред в строителния бранш, никой не иска да се пребори със сивата икономика, и никой инвеститор не иска си плаща на читави хора, а иска възможно най-ниска цена.
Re: КЪДЕ ОТИДОХА ЧИТАВИТЕ ХОРА....
07-08-2015 - 08:38:01
avatar
Не е само въпрос до пари - просто изчезнаха мислещите хора - останаха роботите - тези на които ако не им кажеш точно какво и как да направи последствията са трагични...

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход