Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дайте мнение за вкопаните конвектори

Публикувано от StefanB 
Дайте мнение за вкопаните конвектори
16-09-2008 - 11:03:00
Здравейте, понеже сега майстора ми пуска тръбите на парното и искам да разбера какво ще кажете за конвекторите, които се вкопават под френските прозорци - колко трябва да се остави ако се слагат в плочата (още няма замазка). Четох, че са дебели 9-11 см, значи трябва да се копне в плочата. Дали могат да заменят проектираните радиатори на около 800 Вата и дали са много по-скъпи от тях - реброто иначе е около 20 кинта. Дали се захранват по същия начин като тях - демек да се включак в съюата разпр. кутия на етажа, в която на същия кавал са включени и обикновени радиатори, дали работят със същата температура на водата и изобщо има ли смисъл, вършат ли работа, освен че са красиво скрити и обдухват прозореца, та няма конденз.
Предварително благодаря за мненията.
А, и ако някой е в час (слагал е), препоръчайте фирма, при която да отида за компетентен съвет в тая връзка .
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
16-09-2008 - 13:45:02
Аз съм човека ...но ще ти отговоря по късно днес!
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
16-09-2008 - 15:42:04
avatar
Изключително удобно решение с огромен недостатък - трябва да се слагат вентилаторчета, които както и да го мислиме - разпрашават...
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
16-09-2008 - 15:53:40
Sвързах се с фирма Наса, продават Данфус. Много хубави машинки, с малък недостатък, освен прахта, за който Николов споменава - цената... конвектор на 2 метра с мощност около 1000 вата (зависи от скоростта на вентилатора и темп. на флуида, струва 3130 лв без ДДС, 3 метровия - 4107 без ДДС, отделно електронното управление, но то е 325 лв... Без пари, на фона на другото. Иначе са слънце, влизат в замазката - около 610 мм им трябва плюс захранване и обикновени тръби за парно да стигат до него....
Фирмата има сайт и са специфицирани на оригинален ПДФ файл на Данфос, грамотно направено...
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
16-09-2008 - 20:57:44
Благодарим за инфото на Стефан... наистина е така за съжаление...НО,

не ви ли писна да гледате раззни мръсни и кирлясали радиатори събиращи прах и натоварващи интериора ...е поне на мен ми писна , за това се насочих към подовите конвектори ! тук обаче се срещнах с 2 пречки :

1. ЦЕНАТА на пустия конвектор - под 2000лв за брой нема на пазара!!!
2. МОНТАЖА , който изисква направа на сухи подове , които са около над 200лв/м2

....Но това не ме спря ...къщата сам съм си я проектирал и исках да има и конвектори подови , защото 70% от стените са стъклени и по точно плъзгаща ал. термо дограма и почти нямам място за стенни грозни радиатори /а дизайнерските радиатори са от 600евро нагоре/...

...и за това си произведох "сам" конвекторите smiling smiley

то1но другата седмица ми пристигат всички части и ги сглобяваме!

Фирмата , която се нае да ги произвежда/убедих ги да произвеждат нов продукт/ са ми близки и сега на Пловдивския панаир ще ги представи в продажба . Цената не мога да кажа защото още не съм плащал, но със сигурност няма да бъде като цените на италианските конвектори над 2000лв за бройка!!!!

Значи монтажа им трябва да бъде съобразен Овреме ...в бг не сме свикнали да плащаме по 250лв/м2 за сухи подове, а и няма нужда...това , което направих аз е да поискам от конструктора да ми съобрази арматурата в плочите заради направа на 5см низши в плочата пред вратите ...така аз си заложих 5см низши във плочите и заедно със замаската си гарантирам достатъчно ниво за да побере и да се регулира конвектора , който е висок 11см широк 30см и дълъг 2м или 2.50м!!!

Има 3 вида конвектори :

за естествена конвекция - при него не се ползва вентилатор, а е реално един радиатор в пода , но чрез специално направени жлебове осигурява естествената конвекция !те са по маломощни - около 800вата 1200вата

2ри тип са конвектори с принудителна конвекция демек имат си вентилатор , който покачва осезаемо мощноста на конвектора !

до сега стааваше дума само отопление...

3ти вид конвектор е за отопление и охлаждане , демек има в повече от 2рия конвектор само дренажна система за конденза !

Инсталацията ми е с термопомпа и си се изгражда стандартно , няма специални изисквания!

Това мога да кажа аз по въпроса ..като цяло не са стандартно решение за къща , която не е направена в contemporary urban style, защото там ората залагат на прост интериор според моето скромно мнение smiling smiley

А относно прахът не съм съгласен , напротив конвектора прави завеса и така не позволява на праха да влезне навътре в къщата , а и вентилатора има филтър и не духа , а смуче отгоре и духа във въздуховод по цялата дължина и така няма да получите облак прах като го включите , но дори и да получите ще е еднократно...нима тази прах няма да я има по стандартните радиатори ...тя си е там нема къде да оди smiling smiley

Ако имате некви въпроси ще се опитам да отговоря

smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-16 21:02 от elpigroup.
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
16-09-2008 - 22:49:19
Стефане , защо не си направиш ако позволява да задигнеш пода и ако не е вече късно - водно подово . Най евтино , най не ангажиращо с мебели- невидимо е - 4 метра тръба на квадрат и изисква мощност само -80 вата на кв .Погледни температурната крива на радиатор или комвектор и сравни с тази на подово - най здравословно е то . Аз не съм човек който те зарибява ,да ти продам или взема цена труд аз само помагам .
Abu
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
17-09-2008 - 06:44:45
elpigroup,
зяпам от време на време разни дизайнерски списания, та в едно италианско видях подобно на твоето описание. Направи ми впечатление, че дограмите, с изключение на плъзгащите врати, лежат върху едни много странни "кутии" от около 20/20 см. Малко съм назад с италианския, та докато зацепя, че това са конвекторите... Красиво и чисто направено, пред вратите само бяха вкопани - приличаха на канавки с декоративни решетки отгоре. Не е даден детайлът на плочата и замазката, но дизайнът е разкошен наистина! Абсолютно правилно - трябва да се предвиди при грубия строеж!
Отоплението не ми е в професионалния обсег, но не мога да ти опиша радостното чувство, което ме обзема когато видя (дори на снимка) напълно завършено помещение/сграда, в които е помислено за всичко и е изпълнено перфектно. Това, което ти пишеш, е много важна стъпка в тази посока, според мен - поздрави!

ПП Как мислиш, ако не се налага вкопаване както при теб, дали са по-добро решение от скритите стенни?
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
17-09-2008 - 09:49:45
Абу подовия конвектор за да му е ефективна конвекцията трябва да се монтира на макс 20см от вратите! Казвайки това и по горните неща искам да подчертая , че не съм топлоинженер и всичко това го правя на любителско ниво , даже ходих на изложение във Солун преди година да се информирам по от близо за тези конвектори , както и за термопомпите ..все пак правейки ги не искам да стоя на студено :}

Относно стенните конвектори правило ли ти е впечатление , че старите кумунистически офиси и апартаменти умело са прикрили всички радиатори със дървени решетки или са им предвидили низши в стените, така че да не ти натоварват интериора и по важното да не се налага да се съобръзяваш с тях... аз изхождам от тук - от къде на къде трябва да се съобразявам с някви си радиатори?! защо да ме ограничават при вътрешните решения?!... така изхождам и за всички други неща надявайки се крайния ефект да е задоволителен :ami:
Което не мога да го намеря или е адски скъпо заради това , че разни фирмички са си повярвали или му намирам чалъма и го произвеждам или си го внасям ...кво да прайш moody smiley


Друг вариант е подовото както спонема ФИЛМАТОПЛО , но под масивен паркет не може да се монтира . smiling smiley

Поздрави



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-17 09:56 от elpigroup.
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
17-09-2008 - 11:25:28
Благодаря на всички за съветите..
Не съм пуснал замазките още, разбрали сме се със Зестате да ги прави, може би тия дни ще почва и пионеже майстора пуска сега тръбите на парното се замислих за тези конвектори.
Замазката ще е около 5-7, оня ден техникът пусна нивата, горе-долу толкова излиза, водя се от баните, които сега правят, да не са много високи праговете.. Та не съм мерил на нивото пред вратите където евентуално биха могли да са конвекторите спрямо останалата част на плочата, но едва ли са по-високо.. Ако се реша, с един къртач 2 см в плочата е работа за 1 час, преди да се сложат замазките, може би това ще направя, ще го оградя да не слагат там замазка и ще подведа тръба, пък евентуално някой ден ще сложа конвектор, иначе имам свободнен извод на кавала за да го вържа.
Filmatoplo, не бих те заподозрял в интерес, в тоя форум те чета с интерес вече поне две години... Изчетох оная дългата тема за водно подово, но при мен единствено в баните бих могъл да сложа и под теракота на кухнята, останалото смятам да е паркет а с подово под паркет не ми се рискува, искам да е от живо дърво, не ламинат. Да, ама както ти сам обясняваш, подовото изисква макс. 40 градуса вода, което би могло да се постигне пускайки серпентина на връщащата тръба от стенните радиатори, иначе за нога да го захраня от етажната кутия, там ще влиза вода на 80 градуса, трябва да тегля отделна магистрала от котелното, абе става много сложно... Принципно има вариант да го вържа със слънчевите колектори, но ще стигне ли и за къпане от акумулиращия съд, ако не - допълнително подгряване, автоматика, дали няма да ми е по-евтино да си направя конвенционалното отопление (с радиатори) и да ползвам слънцето само за бойлера, още повече, че покрива ми позволява на южната част да се сложат с мъка 3 панела, ако са повече ще стърчи грозно...
Затова и се загледах по конвекторите, както и заради френския прозорец (то си е всъщност врата с фолксваген) със северозападно изложение към терасата, който имам. Още повече, че конвектора се връзва без проблем на кутията и работи на същата темп. като радиаторите.

Toplo, като идваш към София, дрънни един телефон да те заведа да погледнеш тръбите, тоя моя майстор го питах вчера дали ще изпитва спойките преди да зидам кутиите в банята, вика - аз за толкова години нямам протекъл бакър... Не знам да му вярвам ли... Лепи на гореща спойка, не със студените, ама знам ли, ако текне после плочки ли ще троша... Загубена работа... Ти казваш, че ги изпитваш на 8 атмосфери, с въздух нали?
Abu
Re: Дайте мнение за вкопаните конвектори
17-09-2008 - 15:33:23
Ами аз затова питам - като има вентилатор, тия скритите тела не са ли по-удобни? На комунистическите проблемът им е, че голяма част от топлото не излиза от кутията, ама тогава кой ли го болеше от загуби... Аз искам хем перваз, хем да не е на пода ( вкъщи въобще не е стерилно и си представям какви боклуци ще се насипят вътре), хем ако може да не губя много от топлината на радиатора. Знам, че ще прозвучи много като самоделка, но смятам да си налепя CPU-фанчета отдолу по радиаторите, да сложа какъв да е рефлектор към стената и нагоре (ламарина в полукръг, като горният й край е до изходните отвори) и да затворя цялата грозотия в кутия с някакви декоративни решетки за входящия и изходящия въздух. Не знам дали няма да е по-добре входящият въздух да е през перката на захранването на вентилаторчетата. То, като се замисля, не е никакъв проблем направо една стара машина да вържа, че и автоматиката да си реша, ама много бира ще искат компютърджиите ми...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход