Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпроси за усвояване на балкон

Публикувано от king_for_a_day 
Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 18:56:19
Здравейте,
искам да си усвоя балкона пред кухнята и ми трябват технологични напътствия *book* , а евентуално и координати на майстор, от когото сте доволни (става дума за София).

Балконът е със западно изложение, размери около 250/140. Съседите отдолу и отгоре не са усвоили техните.
Насочих се към 20 см Итонг, но се колебая за изпълнението. Последно избрах варианта с вътрешна изолация с вата и за всеки случай срещу конденз водоустойчив гипсокарон, а отвън да се измаже с някаква водоустойчива смес (примерно теракол?) + мазилка или в краен случай фасаген. Това нещо предполагам би могло да стане без алпинисти, като се маже докато се зида. На пода - замазка с перлит, а на тавана пак вата + гипсокарон. Външната изолация ми се струва излишна, като се има предвид, че пода и тавана ще изолирам отвътре, а и е доста по-скъпа заради алпинистите. Да не говорим, че аматьорите се притесняват от 11-ия етаж, а професионалистите от малката квадратура smiling smiley

Основно въпросът ми е при това положение дали ще имам проблеми с просмукването на влага - все пак дъждът обикновено вали от северозапад, а балконът гледа на запад. Моля, дайте някакво просто решение за хидроизолация. Разбира се, ще съм благодарен и на други съвети и крититки *sos* clap:
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 19:34:42
Това съм го правил и имам мнение!
Първата работа е да се монтират козирки.Трябва да стърчат минимум 10 см. навън .
Козирките да се от трите страни ,а не само челна!Фирмите за дограми имат и козирки.
Итонга въобще не е подходящ ,защото пие вода,като смок и горния ред, както смяташ да зидаш и мажеш,на места ще остане неизолиран.Оттам влагата ще пропие навсякъде по зида.Препоръчвам полистиролбетонни блокчета! Прозореца ляга на железобетонен пояс ,който е вързан за стените на сградата-на практика се пробиват отвори в които се вкарва арматура.Преди да се залее пояса вертикално в зида се правят отвори с дълго свредло на места и се набиват арматурни пръчки,така,че да се вържат поне три реда от зида по вертикала. Щом ще слагаш вътрешна топлоизолация,което си е принципно правилно,то дебелината на блокчетата за зидане не е нужно да е повече от 10 см. полистиролбетон.Вместо перлит на пода правих замазка със цимент,пясък и стиропор на топчета с дебелина 4 см. и върху нея теракот.Тавана стана лесно с пластмасова ламперия,щото в усвоеното пространство си сложиха фризер и кухненска газово-електрическа печка и ширм.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-19 20:09 от фло.
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 19:46:32
avatar
10 см итонг е достатъчен,за другото подкрепям Фло.... *yes*

Чест и почитание
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 20:16:41
king,направил съм около 40 броики във Варна. Не е проблем да ти направя и на теб.А сега обяснявам. Балкона се прави с не повече от 10 см. итонг. Ако тече горе задължително се слага козирка. Вън задължително се слага изолация защото итонга е хигроскопичен и поема вода. Изолацията се прави с Фибран по същата причина. Не можеш да збегнеш алпииско изпълнение както очевидно ти се иска. Всичко мога да ти направя по схемата която ти написах- ако имаш интерес пиши на лични. Иначе мога да ти дам повче конултации в посоката. Ти определено не си се занимавал с това и не си на верния път. Извинявай ,че ти го казвам. *beer*
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 20:46:03
:] Добре е да се знае,че фибрана е топлоизолация,а не хидроизолация и ,че итонга не е подходящ за външни стени,направо е противопоказан. Няма никаква нужда от алпинисти, фибран и други външни "майсторски иширети" на 11-ия етаж,прилагани за някой лев в повече!Спецификата на конкретния случай-височината и изложението изисква интелигентен подход !
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 20:57:40
avatar
Итонга е интересен поради ниското си тегло,правилна форма и т.н.
Добри изолационни качества има,но е жалко че пие вода....
Лично моя балконец си го направих с ЕПС плътност 25 кгм3 и се получи много добре.
Ако фло как каже как итонга пие вода под топлоизолационна система - шапка му/и свалям....Това може да се получи при много мърляво изпълнение - а вече не се работи така.
Добре е итонга при самият градеж да се шпаклова и отвън и отвътре- после няма проблемация...
Внимание - все пак терасите на панелките са на зъб и нямат безкрайна товароносимост - така че внимателно със големината на тухлите.... *yes*

Чест и почитание
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 21:17:19
:] Сваляй шапката !
Знаеш,че при теч замазката пропуска към фибрана,който и да е с висока плътност пие,задържа влага и тя пропива към итонга!Итонга е с отворена кухинност и е илюзия неговата изолационна способност.Веднъж напит с вода става и термомост! Не бъркайте термоизолацията с хидроизолация!Ако приемем,че итонга е подложен на сериозна хидроизолация ,то би било и приемливо за външен зид,но цената и вероятните пропуски обезмислят такова упражнение !Пък има и други видове леки и качествени материали освен итонга!

Цитат„Това може да се получи при много мърляво изпълнение - а вече не се работи така. "
Колега,това е само предположение,не бъди категоричен!
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 21:44:56
Благодаря за всички съвети!

Фло, за козирката съм 100% съгласен. Относно стоманобетонния пояс - чудя се дали има смисъл от него - все пак 2.5 МРа якост на по-ниския клас Итонг ако не могат да носят 100 кила прозорец... ако имаш практически наблюдения ще е най-добре, но поне на теория не би имало проблем. За дебелината - трима ме посъветвахте за 10 см... мамка му, на 11 етаж ми се струва малко, независимо какво казах по-горе за якостта :]

Властой, наистина не разбирам с какво би ми помогнала топлоизолация за спиране на влагата? Горе написах, че ще искам при зидане да се измаже отвън с теракол (или някакъв друг материал) което на практика би спряло водата при една външна изолация. Всъщност това беше основната идея на въпроса ми - дали това измазване е достатъчно или да слагам и друг материал? А че пие Итонга вода четох и в комбинация със западното ми изложение... smiling smiley

Гогол, блокът е ЕПК, освен това е малко като лоджия... около 50 см стенички има отстрани и не е съвсем конзолен. Непрекъснато армирана плоча е, заедно с тази на кухнята, та затова не се притеснявам чак толкова за натоварването и предлагам смело 20 см Итонг smiling smiley
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 21:46:18
avatar
Водата търси най малкото съпротивление и влиза там където има фуга или явен пропуск при зидарията.....
Ако правилно се сещам ,освен дилатационната фуга на челният панел и пода от другаде вода няма просто как да влезе.
В случая ще направи просто зидарията навътре с 5 см и готово-така или иначе това ще се изпълни с топлоизолатора....
Освен това замазката,по точно шпакловката,ако е от 5 лева би пропуснала,но има някои които са водоплътни и сертифицирани точно поради тази причина....
Изнаеш ли кое най много ме учудва - че продавам качествени материали и независимо ,че излизат с 1- лв нам2 отгоре - майсторите продължават да си дънят все със същите боклуци....
За сметка на клиента.....
Върл противник съм на пенобетон,полистиролбетон и т.н. олекотени бетони поради тяхната ненадеждност..../това си е мое мнение,но са ме дънили на важни за мен обекти и съм близал рани/......
Дано съм помогнал в избора.. *rose*

Чест и почитание
Re: Въпроси за усвояване на балкон
19-03-2009 - 21:57:42


Ето това е схемичката - балконът е общ за 4 стаи - моята дневна, кухня и 2 на съседите. С червено съм нарисувал къде ще бъде зида. Иначе и аз си мисля, че се поизхвърлих с тези 20 см, но за 15 или 17.5 съм убеден, че ще сложа smiling smiley Иначе наистина не бях обмислял варинта с други материали... Бяхме говорили с Фло в другата тема за полистиролбетона, но е по-проблемен за намиране и с по-ниска якост (всъщност колко точно беше?)
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход