Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Градеж с четворки- лепило или вар?

Публикувано от radula 
Градеж с четворки- лепило или вар?
13-04-2012 - 22:20:19
Здравейте, отдавна съм се логнал, но за сега само чета. Строя къща на два етажа от по около 100 м2.
За първият използвахме единични тухли, защото бяха купени преди време, но ми глътнаха 10 м3 вар. Верно, всичко стана много масивно и сигурно, сеизмична шайба на целия първи етаж, но много дебело откъм вар. За вторият етаж ще използвам четворки и майсторите искат да ме навият да използваме лепило! Дайте съвети и мнения- строителите казват, че за 45 лв./ 10 торби лепило/ ще иззидат целия етаж. За първия варта ми легна около 500 лв. , та си мисля че мога да ги спестя за втория!
Другият проблем е, че кофража ми е от дъски, които ще ползвам и за покрива, но са го направили крив, с разстояние между дъските, доста голямо!, и са започнали да редят арматурата без да поставят найлон отдолу!
Страховете ми са, че "млякото " от бетона ще даде фира и горе ще остане само камънак. Има и още пропуски, които ме дразнят за които ще им "намажа ските" , но съм ими дал една сума напред и ще държа да си поправят поразиите и после.....метла!
Ще ви бъда много благодарен, ако ми дадете съвет и най-вече ако някой от вас е практикувал по този начин!
Весели празници!!!!
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
14-04-2012 - 00:13:24
Какво имаш предвид под "лепило"....готова суха зидарска смес,която се разтваря във вода или нещо друго?
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
14-04-2012 - 10:44:49
Quote
salvador
Какво имаш предвид под "лепило"....готова суха зидарска смес,която се разтваря във вода или нещо друго?
И аз нямам идея какво имат предвид дюлгерите, казаха само, че торбите са по 10 кг. и с 10 торби ще опаткат етажа! Нямам време да обикалям по магазини, за това се обърнах за помощ към вас!
Тези скоро ще ги гоня- крив кофраж, разстояние между гредите и т. н., тъй че новите потенциални изпълнители може да имат и други идеи, но мен ме интересува възможно най- тънкия вариант!
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
14-04-2012 - 10:55:44
Идея си нямам какво може да е това с цена 4,50...дето да дава такава икономия на материал.Зидарски разтвори има готови няколко марки от клас М5...ама цената им даже и на едро е по-висока.
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
14-04-2012 - 11:47:09
Quote
radula
Quote
salvador
Какво имаш предвид под "лепило"....готова суха зидарска смес,която се разтваря във вода или нещо друго?
И аз нямам идея какво имат предвид дюлгерите, казаха само, че торбите са по 10 кг. и с 10 торби ще опаткат етажа! Нямам време да обикалям по магазини, за това се обърнах за помощ към вас!
Тези скоро ще ги гоня- крив кофраж, разстояние между гредите и т. н., тъй че новите потенциални изпълнители може да имат и други идеи, но мен ме интересува възможно най- тънкия вариант!

Ми то това 4,50лв за 10кг никак не е "тънко",ама се съмнявам с една количка материал да иззидат цял етаж. Пък с тия пари напред....мъка.Извикай си стр.техник,плати му един хонорар да ти остойности свършената работа (ще ти се изплатят дадените му пари,повярвай) и ги гони.
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
14-04-2012 - 18:16:32
Имам надзор- много кадърен мъж, но проблемът е, че дюлгерите бързат и претупват нещата! И не се вслушват в съветите на човека, който е там- мой роднина, дори се опитват да го юркат да им помага!
Вече са пътници, но все още имат да си дооправят нещата, иначе горя с кинтите...пазарлъка беше 30лв. на м2 с декофриране на плочата, а те сега тепърва редят полетата с арматура, а съм им дал 2300 лв.
Въпросът ми беше, че много се разводнихме, кое е по-правилно при четворките- вар или т. нар. лепило?
И още нещо се сетих- отказват да сложат найлон върху дъските, а има на места по 2-3 см. разминаване между дъските. Ще ми изтече ли бетона, млякото, или не е толкова фатално?
Благодаря!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-04-14 18:34 от radula.
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
14-04-2012 - 21:21:11
Quote
radula

И още нещо се сетих- отказват да сложат найлон върху дъските, а има на места по 2-3 см. разминаване между дъските. Ще ми изтече ли бетона, млякото, или не е толкова фатално?
Благодаря!

Ще тече,докато спре и като втвърди там ще останат ръбчета,които ще тесаш със секача дни наред,както и пода долу.По-важното е ,че плочата ще ти се напука,освен ако не намажат добре с кофражно масло дъските или с друг отделител за бетон,но това вече е невъзможно след като са ти наредили арматурата.Ако е омазнена проектанта няма да ти разреши да заливаш бетона.Накарай ги поне да запушат цепнатините с хартия от чували от цимент или друга дебела хартия и преди за заливаш бетона хубаво да намокриш дъските на кофража.Час -два след като залееш поливай с вода плочата поне два дена да не допуснеш съсъхване на бетона.

Колкото до разтвора за четворките теорията е следната: разтвора трябва да е с якост ,колкото якостта на натиск на четворките и по-ниска.Ако е по-голяма липсва елемента еластичност и тухлите от всеки ред остават стиснати като в менгеме и се строшават при улягането на сградата,или при трус. Така,че ако е със циментово лепило зидарския разтвор,би трябвало да му се добави пясък,щото то е със 40 % съдържание на цимент.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-04-14 21:43 от фло.
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
15-04-2012 - 23:16:36
Днес имаше спешна оперативка и набиване на канчетата на инвеститора и т. нар. бригадир! Признаха си грешките без бой, изгонихме мърлячите и до събота ревизия на всичко! В събота наливане на плоча и след това - кой от къде е, освен ако не надскочат себе си и не ме изненадат приятно с оферта за втория етаж и с качество на плочата..
Весел празник на всички!
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
18-04-2012 - 15:42:25
avatar
eye popping smiley Учудваме вашият мазохизъм в случая....
Едно на ръка,че вече сте надскочили бюджета си,а още повече че виждате какво правят и какъв им е майсторлъка и ги оставяте да безчинстват?!
Не виждам смисъл във вашите дейтвия,а и на какво разчитате - че ще се оправят на втората плоча ли?
Блажени са верующите......както се казва......:cry:

Чест и почитание
Re: Градеж с четворки- лепило или вар?
25-04-2012 - 16:21:34
Quote
gogol
eye popping smiley Учудваме вашият мазохизъм в случая....
Едно на ръка,че вече сте надскочили бюджета си,а още повече че виждате какво правят и какъв им е майсторлъка и ги оставяте да безчинстват?!
Не виждам смисъл във вашите дейтвия,а и на какво разчитате - че ще се оправят на втората плоча ли?
Блажени са верующите......както се казва......:cry:
Много сте прав! Вече са ми бившите строители! В събота наляха плочата- бяха супер старателни, но това не заличи горчилката от нервите и похабените пари!
И пак имаше кусури...Не протече, на надзора ги "нарита" и сложиха още армировка на няколко места, бяха объркали стълбището, но го оправиха...И най-учудващото за мен- плочата ми "глътна" 24 м3 бетон на 117 м2! На места е около 22-23 см. дебела, но има и греди, стълбище, четери колони за дозапълване, такива неща!
Не знам- много бетон ли наляха, кофража ли криво направиха- времето ще покаже! Разплатих се с тях, естествено не бяха доволни, че им удържах сума за недовършената работа, че и един аванс от 300лв. бяха забравили..абе , факана и много неприятна история, но вече е история!
Сега на основният въпрос- днес бях на обиколка из строителните магазини и в Або/ дано де не го сметнете за реклама/ бях посрещнаj и изслушан най-внимателно. Предложиха ми четворки на виненберг- форати на 59 ст., при положение, че ще взема около 4000 бр.
С калкулация на транспорт, разтоварване на плочата и прочие тухлата се върза на 63,5 ст. Как мислите, добра ли е офертата? Видях ги тухлите и ми харесаха- прави, изпечени и т.н.
Сухият зидарски разтвор 1 торба-6,50 лв. Ще ми трябват около 60-65 торби- значи около 450 лв. Аз мисля, че е за предпочитане пред варовия разтвор, който за 3 м3 до обекта е 155лв., като знам, че за първия етаж с единични тухли ми глътна 12м3.
Лепилото съхнело по-бавно и трябвало да се спазва технологията, описана на торбата- не знам новите "специалисти" дали ще се съобразяват с това, защото не мога да им вися на главата постоянно- все пак ходя и на работа!
Така че- давайте съвети- отворен съм към всякакви мнения и коментари, все пак в тях се крие истината!
Поздрави и лек ден!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход