Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Гредоред - опции за укрепване

Публикувано от RoverWanderer 
Гредоред - опции за укрепване
22-03-2012 - 10:54:29
Здравейте на всички, първи пост от мен тук.
Опитах се да търся в стари теми, но не успях да намеря отговора - всъщност търся няколко такива.

Имаме оферта за къща - двуетажна, строена е около 1940 и втория етаж по-късно - да речем около 1960.
Конструкцията е гредоред - една от основно проблемните точки. Текущият собственик сподели, че не е имал проблеми, аз се разходих също, не чух скърцане или някакви слаби или люшкащи се места.
Въпросът ми конкретно за гредореда е: има ли такова понятие като: "Изкарва максимум 100 години" или зависи как е направен? Предполагам второто, но все пак да питам, видях доста авторитетни мнения тук. На долния етаж старата мазилка е паднала, видях самите летви - профил около 20 на 40 мм.
Ако е проблемен гредореда като цяло - какви опции има да се заздрави? Може ли да се надгради нещо над него - ако да - горе-долу колко струва?

Друг въпрос:
Топлоизолация - отвътре или отвън, или и двете? Мисля да живея дълго там, така че предполагам такава инвестиция си струва. Както и соларни панели, например.

Ще съм благодарен за всякакви насоки и съвети.
Re: Гредоред - опции за укрепване
22-03-2012 - 16:47:39
Най-старата дървена конструкция,която аз съм виждал,е изградена през 1880 година.Още си стои,към момента в който аз я виждах,беше претърпяла няколко ремонта,но около 90% от дървенията си беше тази,която е сложена още при строежа.Ясно се виждаше какво е ремонтирано и защо-местата бяха около трите комина -те са пострадали от течове през годините и там си личи какво е подменяно.Поддръжка...сега вече има препарат,в миналото съм чувал,че са палили нещо вътре да се опушва срещу дървояди.Сградата е двуетажна,като първият етаж е с каменен зид,вторият е изцяло от дърво.

Това за "изкарва сто години" хем е вярно,хем не е.Просто защото на изключително малко места можеш да видиш у нас сграда,която даже да е близка до 100-те,какво остава да ги е надскочила в оригиналния си вид.Почти е невъзможно,освен ако не говорим за някакъв паметник на архитектурата или сграда в архитектурен резерват.Някои процеси си имат естествена динамика и те са много по-бързи от амортизацията на сградния фонд.И под "по-бързи" имам предвид не години,а с поколения по-бързи.
Re: Гредоред - опции за укрепване
02-04-2012 - 14:30:05
Ако няма пукнатини по носещите зидове(каменни или тухлени , и цената те устройва я вземай. Ако е строена около 40-те години най-вероятно гредореда е правен от дялан широколистен материал(дъб или нещо подобно и най-вероятно е здрав. А дори и да има някоя греда за смяна , това е по-добрия вариант , отколкото да се послушаш някой ''майстор'' и да сменяш гредореда със стоманобетон. Ако къщата се обитава постоянно - по добрия вариант е вънШна топлоизолация , както и окачен таван с топлоизолация под гредореда.
Re: Гредоред - опции за укрепване
02-04-2012 - 14:34:37
@baykata, много благодаря за мнението.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход