Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

многослойно слепени греди

Публикувано от Freestyler 
многослойно слепени греди
16-01-2012 - 08:46:55
Здравейте!

Казусът е следния: носещата греда на покрива ми със стари керамични керемиди /т.е. тежък покрив, не битумен/ е прехвалената многослойно слепена греда от (1000 лв/м3). Дължината й е 6 метра, с една опорна колона по средата. По цялата й дължина от 6 метра има две места, на които гредата е слепена. Колкото и производителят да твърди, че слепката не е слабо звено, аз се притеснявам, че е. Притесненията ми се засилват от това, че под нито едно от тези две места няма колона.
Имате ли опит с такива многослойно слепени греди и трябва ли под всяка слепка да има колона?

Благодаря!
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 09:35:20
Щом се притесняваш разпробии 10 мм.отвори през лепените места и стегни гредата със шпилки от двете страни.Примерно общо 4 шпилки , по 2 от двете страни на колоната.
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 09:44:49
не съм особено технически грамотен. имаш предвид да хвана гредите от двете страни на слепките с нещо като скоби ли? дупките няма ли да отслабят дървесната структура?
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 10:23:47
Не казваш колко е сечението на "прехвалената" греда, а все пак е от значение. На мене лично не ми става ясно, това многослойна греда ли е, или наставена греда със ситни челни зъби. Ако е второто, към предложеноото от ФЛО бих добавил и по 2 метални планки от 2те страни на гредата. Колкото по-дълги, толкова по-здраво ще стане. А и с повече но по-малки по диаметър шпилки или винтове, бих го направил.
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 10:39:09
Quote
Freestyler
не съм особено технически грамотен. имаш предвид да хвана гредите от двете страни на слепките с нещо като скоби ли? дупките няма ли да отслабят дървесната структура?
В духа на един стар виц,в който инж.Ганев спечелил награда за най-здраво самолетно крило,като го разпробил с дрелката,като идеята му дошла от примера на българската тоалетна хартия,която не се късала при перфорацията ,ще кажем,че няколко отвора в гредата няма да я скъсат.:]На тия свободните 3 метра разпробиваш с дрелката със свредло 10 мм. по 2 дупки през 50 -60 см една от друга,през които прекарваш шпилки и затягаш шпилките с гайки така,че освен лепилото слепването се осигурява и от шпилките.Просто е и ефективно.
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 11:37:05
градата има множество ситни нарези, които образуват нещо като улеи и влизат в същите на съседната й греда, като преплетени пръсти един вид..
дължината на улеите е малка, около 2 см.
по този начин градата стои вече почти половин година.
кажете, моля, да взимам ли спешни мерки, че параноята ме е хванала...
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 12:10:16
Quote
Freestyler
градата има множество ситни нарези, които образуват нещо като улеи и влизат в същите на съседната й греда, като преплетени пръсти един вид..
дължината на улеите е малка, около 2 см.
по този начин градата стои вече почти половин година.
кажете, моля, да взимам ли спешни мерки, че параноята ме е хванала...
Някой беше казал,че една снимка върши работа на 1000 постинга.
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 12:24:05
четох в нета за тия греди... захващането им една за друга е като при мен, само че гредата е от отделни ламели, наслоени шахматно. а моята греда май не е с ламели, според мен е монолитна, хваната чрез нарези и залепена за друга монолитна sad smiley дано да греша. по препоръка на моя дърводелец ходих за нея чак на майната си. 12 метра греда едва я докарахме. при това не е българска, има печати по нея, някъде в западна Европа е правена... язък!
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 12:34:52
ето снимка на подобна греда. моята изглежда доста по-качествена, но принципът е същия. [rozhen-bg.ucoz.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-01-16 12:40 от Freestyler.
Re: многослойно слепени греди
16-01-2012 - 13:22:15
Гредата е клинозъбно снадена,щом е от западен производител трябва да се знаят параметрите като якост на огъване,а един стр.инж да изчисли дали е достатъчно здрава и нужно ли е укрепване.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход