Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

започвам от гаража...

Публикувано от коза в кашон 
започвам от гаража...
26-09-2011 - 17:03:04
avatar
Здравейте всички,

С половинката решихме да направим следното: на съществуващ наследствен имот ще построим първо масивна постройка със статут на гараж, в която ще живеем (незаконно), за да можем неплащайки наеми да построим същинската къща. Гаражът вече е с готова проектна документация, и чакаме края на отпуската на общински служител, за да я внесем. Цялото нещо е представено със съответната ситуация пред районния архитект, и е одобрено (без незаконното обитание разбира се). Възникнаха следните въпроси:

- един от проектантите каза, че било възможно тази постройка да получи разрешение за ползване без никой да я гледа, само "по документи". Има ли такова нещо?

- електроснабдяването в района е с частна кооперация, в която членуваме. От ЕОН обаче направиха проблем - кооперацията била незаконна, и те не можели да включат нов абонат чрез нея, не можели и да я придобият. Това при съществуващо заварено положение от десетки техни абонати по същата тази незаконна мрежа. Въпросът е може би повече юридически, но има ли правно основание, с което да ги подгоня? Съгласиха се да ми пуснат партида, но на границата на трафопоста им, което означава да пускам 140-150 метра изключително скъп и дебел кабел (70 мм2 алуминиев въздушен), чиято цена е сравнима с цената на целия строеж!

- преди 2 години беше изградено частно отклонение от централния водопровод, за да захрани околните 100-тина вили. Тогава това беше учредено като ДЗЗД, в което членувахме, като договорката с ВиК беше следната: ние изграждаме за наша сметка инфраструктурата, и им я подаряваме. В момента имам пуснато отклонение на водопровода в имота, със съответният тротоарен кран и шахта, но от ВиК ми казват, че няма да ми пуснат партида, тъй като и тази мрежа била незаконна. Това е абсурдно - както и в случая с ЕОН, всички наоколо имат партиди и водомери! Оказва се, че ВиК пускат собствените си абонати през мрежа, изградена и с мои средства, и ми казва да си гледам работата, отказвайки дори да ме включат! Нямам идея какво да правя и по този въпрос.

В имота има изграден сондаж, регистриран в басейнова дирекция, макар и тампониран, предполагам че с неголяма инвестиция ще може да зарааботи отново и да снабдява домакинство с вода. Така е записано и в проекта - собствен водоизточник.

С ЕОН ми е голямата чуденка, защото на цената на кабела и другите подробности по пускането му (скоби, кутии, клеми) мога да купя директно комбинирана вятърно-слънчева инсталация с все акумулаторите и чудесиите. Мястото е на върха на северен склон, обърнат към морето, и баш си е подходящо за ветрогенериране. Ясно е че няма да мога да ползвам големи мощности, но те не ми и трябват - отопление на твърдо гориво, готвене на газ, и тока само за хладилник, осветление и компютър... Най-много да пускам генератор, за да се ползват неща като прахосмукачка. Сега живеем така, и месечната ни сметка за ток е под 20 лв.

За информация: мястото е гр.Варна, община Аспарухово, м-ст Боровец-Север. Приемам всякакви съвети, отговори и коментари, били те положителни или отрицателни ! Благодаря на всички.
Re: започвам от гаража...
26-09-2011 - 20:18:10
Абонатите не са точно техни.Част от таксите отиват при собственика на трафопоста.Имаше срок ЕРП-тата да изкупят тези съоражения...но срокът изтече,а те се оказаха толкова много,че пари няма.Аз не съм към ЕОН...но при ЧЕЗ работата е същата.Навремето всеки по-голям склад по селата си е вдигнал по един траф и дава ток...от десетина къщи,до половината село.Не са те излъгали,че те няма как да те свържат към тази мрежа.Техният ангажимент прилючва до трафа.От там нататък търси чия собственост е.Защото в бъдеще част от сметката ти ще отива в собственика на трафа.ЕРП-тата събират парите,но правят отчисления за собственика на съоражението.
От голям трафопост се печели добре и още известно време ще се печели добре.Поне докато ЕРП-тата не изкупят всички трафове,а с тия темпове,с които сега изкупуват....това няма да е скоро.
Re: започвам от гаража...
27-09-2011 - 09:43:07
avatar
Салвадоре, така е както го казваш. Подробността е, че трафопоста си е собственост на ЕОН - дори наскоро го смениха и си лепнаха логото на него. "Кооперацията" е няколко стълба и кабели. Членуваме в кооперацията. Ходихме с председателя и до ЕОН с искане да им бъдат подарени съоръженията, за да ги поддържат и да няма проблеми - не искат. Твърдят, че след приемането на ОУП ще махнат тези стари незаконни стълбове и ще направят всичко както трябва, само дето не е ясно дали ще е след 1 или 21 години. Така че абонатите са си чисто техни и никой нищо не отчислява.

Специално за тока май се спирам на варианта да се самоогранича в потреблението с 25 А (6 kW) предпазител, което ще ми позволи да сложа 2,5 пъти по-тънък и евтин кабел. Има си всякакви други варианти за отопление и топла вода. В края на краищата това ще остане гараж, а за къщата ще пусна нормален ток, и без това нейният строеж е далеч във времето. Само се чудя дали трябва да се коригира ел.проекта за гаража ако реша така.
Re: започвам от гаража...
27-09-2011 - 11:22:03
Дори еднофамилна къща без проблем се ограничава до 6kW вече,ти се притесняваш за едно помещение,което надали ще е повече от 25м2.
Става...но иска поне минимално желание човек да се запознае с начина,по който го правят хората по света,а не да разчита на моделите от соц време.С тях определено няма да стане.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход