Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода

Публикувано от Миташки 
Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 19:10:54
Здравейте !

Предстои ми да взема решение и реализирам отопление на барбекю - около 20м2. Стените са от камък, с дебелина 50 см. Няма комин, а само маркирано място на покрива. Та да започна с въпросите. В основното ми жилище се отоплявам с водна риза, а на селската ми къща с въздушна. Много ми се иска да комбинирам основните плюсове на двата типа. Хем много бързо да тръгва "топлото", хем да има и малко топла водица. Все от някъде трябва да може да се открадне малко топлина. За сега имам две идеи - едната е към някоя от стените на камерата да заваря водна риза, а другата е да оползотворя топлината на димните газове с топлообменник, в който да се движи топлоносител. Желанието ми е да отопля бързо помещението и загрея водосъдържател за 30-40 л. вода(пък защо не и повече)Дали не ми се иска много, а?

За оплаквания, моля обърнете се на: [www.armenskipop.net].
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 19:46:32
Вградена серпентина в горната част на камерата на камината.
А може и с лира.
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 20:34:13
Ще трябва и помпа, май? Че и UPS.
Ctef60, ти имаш ли или си правил такава система. Моря те, разкажи ми по-подробно. Ето тази камера съм си харесал. Дали ще мога да я "хибридизирам"
http://www.prity-bg.com/products/products.php?lang=bg&productid=63

За оплаквания, моля обърнете се на: [www.armenskipop.net].
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 21:27:55
По-скоро си вземи готова,с водна риза.
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 22:02:03
Не ми се гледат никакви радиатори, а и все пак не е основно място за живеене и трябва да се отопли много бързо. Това налага въздушната риза. Иначе водната, докато отопли и ние ще трябва да се тръгваме.

За оплаквания, моля обърнете се на: [www.armenskipop.net].



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-20 22:14 от Миташки.
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 23:03:23
Да де...ама тя водата ще си дърпа енергия постоянно.ОК,загряваш там някакъв бойлер примерно...ама той стига 60 градуса след 2 часа...и после какво правиш с излишната енергия...тя водата продължава да се нагрява и трябва да отведеш топлата вода някъде.Това може да се реши с клапани и някакво управление-като стигне бойлера 60 градуса,спира водата към него и я пренасочва към радиатори.Когато започнеш да използваш бойлера и температурата падне,водата пак тръгва към него.
Въздухът е ясен в тая система...въпросът е с водата какво правиш.Защото водната риза не можеш да я изключиш.Тя си се грее постоянно докато е запалена камината.
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
20-03-2011 - 23:28:08
За това си мислех за допълнителна водна риза, която да е с много малки киловати и ........ и май и така няма да стане?

За оплаквания, моля обърнете се на: [www.armenskipop.net].
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
21-03-2011 - 07:09:59
avatar
Аз направих точно такава комбинирана система .....перфектна работа върши.
Става с топлообменник (при мен около 4 kW) монтиран на пътя на димните газове.
Въздушната система е:
вентилатор с термодатчик за автоматизация и въздуховоди към спалните скрити в пода.
Водната система е:
помпа, UPS, разширителен съд, колектори и от колектора към радиатори/лири и комбиниран бойлер със серпентина (с температурно реле на този кръг за да спира кръга при падане на температурата в системата и да не охлажда водата в бойлера).

Пари си имам... акъл ми дайте.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-21 07:27 от krakalski.
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
21-03-2011 - 07:32:05
Кrakalski , ти си "моят човек". Моля те, разкажи ми повече за топлообменника. Готов лие или ти е изработен по твое задание. Ако имаш чертежи, снимки или каквито и да е "сламки" - давай. Горивната камера каква е? Колко киловата? Комина с какво сечение е ? Моля те, давай цялото ноу-хау, че войната с жена ми може да започне да взема жертви! Кой ли ще падне в битката......???

За оплаквания, моля обърнете се на: [www.armenskipop.net].
Re: Възможен ли е хибрид - въздушна риза + топла вода
21-03-2011 - 08:10:28
avatar
Топлообменника (4кВ) е готов. Аз го купих заедно с камината (20кВ) от Дявач.
Съвета ми е да постъпиш по същия начин, за да са напаснати -комплект (нямам пред вид конкретната фирма).
Камината ми е подобна на твоята.
При избор на камина спазвай принципа на мечо Пух - "Колкото повече е повече...." защото в голяма уста влиза голям залък (разбирай цепеница)
Отоплявам 300 м3 къща и се затопля за 4-5 часа през зимата за по къс ръкав и на следващия ден камината я ползвам за украса (не я "надувам"winking smiley.
Прецени внимателно накъде да се отваря вратата на камината и изисквай (при обръщане) да се обърне и командния ключ на клапата за въздух.
Аз пропуснах това и сега ме дразни , а жената дори забравя да го отваря при зареждане ако е бил затворен (не че много се използва този ключ).
Трябва внимателно да се преценят потоците вода/въздух към помещенията, с задължителни резерви.
На UPS не разчитай и си осигури източване на водата (разбирай навсякъде вместо вода в системата антифриз).
Към топлообменника разводката е добре (но не задължително) да е медна.
Бойлер български комбиниран.
Камината да се опакова съответно и системата да се изработи от специалист/специалисти. Ще Ви излезе по-евтино накрая, защото няма да се правят експерименти или ще бъдат сведени до минимум.
Ами май е това.
Успех.

Пари си имам... акъл ми дайте.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-03-21 08:59 от krakalski.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход