Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Метална конструкция-натоварване

Публикувано от Vasil Marinov 
Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 08:27:26
Здравейте,
Имаме стара къща (на около 150г.) която за съжаление изгоря при пожар преди няколко месеца.
Много искам да я възстановя и имам следното питане -
Къщата е с размер 12 х 8 м. с изцяло каменна зидария на 1-ия етаж който оцеля при пожара.
Искам да изградим отново 2-ия етаж. Фирмата с която преговарям иска да направи носеща метална конструкция
което звучи добре единственото което ме притеснява е дали е достатъчно здрава?
Идеята им е да поставят трегер 12м - IPE 200 през средата на сградата по дължина и 2 колони - IPE 160 през 4м. Трегера в двата края да стъпи в/у каменната стена. Върху трегера ще наредят дървени греди през 0.6м.

Дали тази метална конструкция ще е достатъчно за да носи един етаж + покрива.

Благодаря
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 09:29:07
Тая оферта базира ли се на някакви изчисления от конструктор?
Иначе за можене-може.Ето тук ги правят така нещата:[www.klanc.cz]
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 09:36:42
avatar
Здравей и добре дошъл във форума.
Скоро пак имаше такова питане тук.
Според мен по-правилният въпрос е дали оцелялата каменна зидария ще може да носи цялото това натоварване.
Това,че зидарията изглежда здрава не значи нищо-все пак е след пожар,при който се развиват огромни температури,компрометиращи всичко наглед изглеждащо здраво.
Моят съвет е да не предприемаш нищо без задание от читав конструктор.
Успех!

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 09:42:23
Quote
Vasil Marinov
Здравейте,
Имаме стара къща (на около 150г.) която за съжаление изгоря при пожар преди няколко месеца.
Много искам да я възстановя и имам следното питане -
Къщата е с размер 12 х 8 м. с изцяло каменна зидария на 1-ия етаж който оцеля при пожара.
Искам да изградим отново 2-ия етаж. Фирмата с която преговарям иска да направи носеща метална конструкция
което звучи добре единственото което ме притеснява е дали е достатъчно здрава?
Идеята им е да поставят трегер 12м - IPE 200 през средата на сградата по дължина и 2 колони - IPE 160 през 4м. Трегера в двата края да стъпи в/у каменната стена. Върху трегера ще наредят дървени греди през 0.6м.

Дали тази метална конструкция ще е достатъчно за да носи един етаж + покрива.

Благодаря

Няма никакъв проблем вторият етаж да се изгради с метална конструкция. Условията, гарантиращи нейната здравина са:
1. Наличието на узаконен проект за реконструкцията.
2. Грамотно изпълнение по проекта.
3. Наличието на технически контрол по изпълнението.
.............................................
Трябва да си осигурите тези три неща, а не да питате по форумите. Мнения по конкретните параметри на конструкцията при липсата на достатъчно данни са невалидни!
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 10:59:42
Quote
salvador
Тая оферта базира ли се на някакви изчисления от конструктор?
Иначе за можене-може.Ето тук ги правят така нещата:[www.klanc.cz]



Това е пиниза! Ламарината над гредите е оставащ кофраж ,отгоре е бетонна плоча ,няма дървения и опастност от рецидив на пожара!

Много си точен колега salvador!*drink2*
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 11:29:36
Не мисля ,че IPEто трябва да стъпва на камъка.Поне трабва да му се отлее частичен пояс да разпредели натоварването върху камъка по равномерни или ново фундиране.Всичко е на база статически изчисления.Предполагам ,че колоните са вътрешни и цепят отвора на равни части.При дървена подова конструкция ако колоните стигат до втория етаж и IPEто се повтори да носи покрива ще издържи.На около 60-70% от носимоспособноста на профила.При положение че вътре не зидате тежки зидове.
Вариант ламаринобетонна плоча или такава с ЛТ ламарина като оставащ кофраж плоча, настилки и по тежки преградни зидове не.Поне 240 висок профил.Отделно ако разцепваш на две сградата се получават еднопосочно армирани полета 12/4м което си иска мин.12 см плоча оптимално 14см и става тежко.Добре е да обрамчиш камъка със СТБ пояс околовръст.
Намери си конструктор да ти направи два варианта и да си направиш сметката.Аз бих предпочел да се изкарат СТБ колони които да разчленят вътрешно сградата на оптимална подова конструкциа като се съобрази с разпределенито на горния и долния етаж.СТБ колоните да продължат и покрива да се направи от метал и дърво.Това е лично мнение.
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 13:26:58
Благодаря на всички които се включиха по темата.
Само за уточнение ще спомена, че каменните стени са с дебелина 70-80 см. и не са пострадали от пожара Старата конструкция беше от дърво приблизително нещо такова 2 колони 30 х 30 и 2 трегера по 8м. в/у тях гредоред.Помещението няма преградни стени.
Май ще е по добре да се обърна към конструктор.
Бихте ли ми препоръчали някой който наистина е запознат с подобни конструкции.
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 13:50:50
avatar
И тук има достатъчно компетентни конструктори.
Няма да е лошо да споменеш къде се намира въпросната къща-ако е наложително да се прави оглед,да не се наложи евентуалния констр. да се разходи до другия край на Б-я.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 16:50:51
Намира се на 130 км. от София. До Лесидрен.
Имам още един въпрос ако някой може да ми даде съвет ще бъда безкрайно признателен.
Би ли могло тази конструкция да бъде изградена пак от дърво (доколкото знам има слепени греди) и ако да с какви размери трябва да бъдат?
Благодаря!
Re: Метална конструкция-натоварване
23-01-2011 - 17:11:07
Може да се използват слепени греди, но цената ще е друга, доста по-висока, да не говориме че тези слепени греди не виждам да се произвеждат в БГ. Не може просто да се залепят 2 греди една за друга, има си технология изисквания за материяла и т.н. По-лесно ще е, а може би и по-ефтино ако се облекат стоманените греди с дърво и останат пак открити от долу.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход