Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Котел и буфер?

Публикувано от kalin72 
Котел и буфер?
15-12-2010 - 15:41:01
Има ли смисъл от котел на дърва (на Бош обикновенния, примерно) и буферен съд, ако ще се използват само радиатори?
Целта е в буферния съд да има достатъчно топла вода, че да работи отоплението дори и при угаснал котел. Евентуално и слънчеви колектори след време, за подпомагане.
Давайте идеи за най-функционална система за отопление smiling smiley
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 19:39:59
Не знам как я мислиш тази работа с котела на дърва, на работа ходиш ли? Имам комшия с котле на дърва, ама той се е самопенсионирал на 50 г. Дори и така прави комбинация с ел. котле, към 3 през нощта като намалее много огъня от дървата се включва автоматично, хем ползва и нощна тарифа. Ти как ще се обслужваш? Иначе буферен съд би свършил чудна работа - да удължи този период. Ама сутринта пак ще трябва да чистиш, зареждаш, вечерта пак...
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 19:56:47
О да, мислил съм го, но няма друг вариант smiling smiley Термопомпа не, газ- няма, какво ми остава друго?
Та, ако взема пиролизен котел? Няма ли да е по-малко зареждането? Примерно два пъти дневно? И наистина, мислиш ли, че буферен съд би свършил чудесна работа??? Щото намерих чешки, един тон, с 200 литра БГВ, за 2500 лева....Само се чудя за подовото...поне на единия етаж да направя, ще си е от полза....но май няма да имам $$$ за подовото, та ще карам с радиатори smiling smiley То и пода е дюшаме....доста стабилно, като за къща 66ти набор smiling smiley
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 20:00:59
А защо не термопомпа?
Като е на твърдо гориво може и на въглища. А може и да е с пелети, с шнек може да откарва по седмица.
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 20:08:39
Термопомпа ли....ами след като твърде много хора ме омагьосват с термопомпа...не мисля ,че си заслужава. От гледна точка на това, че си зависим от електричеството, и дори и с генератор, пак не е по-добре от дървата....така мисля аз, не казвам, че е зле термопомпата, но....някак си не ми се ще. Твърде висока е и първоначалната инвестиция.
За пелетите...може би да, но и там си зависим от горивото.
Абе сериозно съм се замислил какво да бъде smiling smiley За слънчевите колектори съм с двете ръце ЗА smiling smiley Но като че ли става само за допълване....
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 20:36:09
Тия сметки ги правя не знам вече коя година и все същото си излиза....За топла вода слънчевият колектор е без конкуренция по цена/ефективност.Просто за малки обеми от по 150-200 литра няма какво да му вземе челното място,независимо от сезона.
За отопление...още няма на нашия пазар нещо,което да надмине котлето на въглища по цена/ефективност.

Като в цената се включва и първоначалната инвестиция.
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 22:26:39
Нещо не схващам логиката какво му е лошото на "твърде много хора ме омагьосват с термопомпа", ама ти си знаеш.
Иначе виж дали няма нещо автоматизирано за въглища - с шнек както пелетите.
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 22:33:22
Ами ако нещо се рекламира твърде много, и не се отчита факта, че АЗ искам независимо отопление...мисля си, че не е добре smiling smiley
Както и да е, тези котли, за дърва, на Бош, примерно, те не стават ли и за въглища?
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 22:46:53
Е не знам, сефте чувам че имало Бош котли smiling smiley Филма Топло е специалиста по тия въпроси, питай него smiling smiley
Re: Котел и буфер?
15-12-2010 - 22:49:22
[www.bosch-climate.bg]

Predpolagam sa Юнкерс....както и да е, на добри цени са smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход