Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвет - за стара кирпичена къща

Публикувано от MammaMia 
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
13-08-2008 - 06:18:03
чудесна работа сте свършили, поздравления. Моля ви дайте коодинати на този майстор на кирпич. Смятам да строя такава къща.Благодаря ви предварително. clap: clap: clap:
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
13-08-2008 - 07:53:20
avatar
Много добра и качествено извършена работа.....
Свободен Ви е дал добро решение за измазването и въстановяването на къщата.... clap: clap: clap:
Задължително направете дренаж и влагата сама ще си отиде!Няма изолация за кал в момента освен самата кал....!
Независимо от новите технологии там оставам безсилен дори аз... :cry: :cry: :cry:

Чест и почитание
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
15-08-2008 - 16:36:43
kaike Написал:
-------------------------------------------------------
> чудесна работа сте свършили, поздравления. Моля ви
> дайте коодинати на този майстор на кирпич. Смятам
> да строя такава къща.Благодаря ви предварително.

А вие от къде сте? Защото ако сте от другия край на България, вероятно на майстора ще му е трудно да дойде :-) Пишете ми на лично съобщение и какво и кога искате да правите, и аз ще се обадя на човека да говоря с него...



Re: Съвет - за стара кирпичена къща
15-08-2008 - 18:01:49
avatar
clap: clap: clap:

Чест и почитание
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
16-08-2008 - 22:08:52
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
17-08-2010 - 20:46:52
Quote
svoboden
Аз съм на същото положение като тебе. Купихме място със стара кирпичена къща от 1932 г. едната стена на която беше с пукнатина колкото юмрук. Ще ти кажа какво направих аз. Дали е добре - майсторите да кажат, и най-вече - времето ще покаже.

> Къщата май не е с особена стойност. И като знам че
> е на 90 години, Ви съветвам да направите нескъп
> ремонт (ако неможете да си построите нова къща) -
> не си струва да влагате много средства в къща на
> границата на пределната си конструктивна възраст.

И мен така ме съветваха и мен. Аз не ги послушах: кирпича си има определени предимства - през лятото държи много хладно, през зимата е топло. Знам го от опит. По-евтино - нямаш нужда от климатик, по-малък разход за отопление, част от строителните материали са ти без пари. По-здравословно е - само природни материали. По-екологично е - ако решиш да разваляш къщата, може да разтрошиш тухлите в градината, а гредите да изгориш - нямаш проблеми с отпадъчни строителни материали. Имах готова къща, не исках да я бутам и да започвам на чисто - твърде много разправии и разходи за 2 стаи. Като започнах да работя по стаите, открих и други предимства - работи се много лесно с него: трябваше да пробия дупка в стената - става с обикновен трион, когато закачваш нещо за стените, може просто да забиеш пирон - няма дюбели, няма бормашини :-) Въобще - хората едно време са знаели какво да ползват, когато не е имало фирми да ги залъгват. Та какво направих:

Намерих един стар майстор, който знае как се работи с кирпич. Той проследи посоката по която са гредите на тавана. Сложи напречно една здрава греда под тях, която подпря с греди опрени на пода. Отвън подпря също стрехата на покрива (която е над стената) с греда за да не поддава и да не тежи. Укрепи гредите добре и ... .бутна проблемната стена (тази с пукнатините). Е, по-коректно е да се каже - внимателно я разруши, тухла по тухла, като запази кирпичените тухли. Никога не съм вярвал че проблема ще може да се оправи без разпокриване на покрива, но ето на - стана. После иззида стената наново с запазените тухли и кал, която се бърка лесно (използвахме материала от разрушената стена). Аз исках да направим прозорци и врата на тази стена, така че сложи дебела и здрава греда над тях и остави отворите за прозореца и вратата. Когато иззида стената догоре, уплътни я добре и всичко изсъхна, махна гредите с които подпираше покрива и тавана. Никакви проблеми :-) После измаза стените с кал, в която се слага накълцана слама (за арматура). Където е много дебело и проблемно, слагаше пирони и рапицова мрежа. Накрая, за фината замазка на мазилката, слагаше пак кал, в която имаше много вар (май само това). Като изсъхне, става като обикновена хоросанова мазилка - не може да се познае - равна, почти същата на цвят.

Запазих старата дограма. Боядисах я 2 ръце. От едната страна, от където духа много и набива дъжд, уплътних всички процепи на прозореца със силикон. Сега не се отваря (не ми е и нужно), но не влиза никакъв дъжд, не духа, изолацията е добра и не костваше почти нищо. Запазих старите врати. Много по-здрави и красиви са, има атмосфера в тях, усещането при отварянето име е съвсем друго, направени са от истинско дърво, а не от стърготини и шперплати, като много нови. Пък е и по-евтино. Е, има играчка докато ги накараш да изглеждат добре, но сравнено с разхода за нова врата в същия стил е нищо.

Отвътре направих циментова замазка на пода, наредих греди със сгурия между тях за изолация и пак замазка. Сега ще слагам дюшеме. Традиционно, от дъски, а не разни ламинирани паркети. Къщата ще се отоплява с акумулираща печка на дърва, като старинните кахлени камини, един приятел австриец ми я прави по тяхна технология. Пали се веднъж на ден и после само топлоотдава. Поставих я между двете стаи, за да топли и двете, а да се пали само от едната страна. Ще се отоплявам само с дърва - много по евтино, по-чисто, по-приятно и здравословно. Правя го от 4 години и съм много доволен. Не завися от произволите на разни монополисти, в нашата къща е много по-топло от всяка друга в която съм бил, а разходите ми за отопление са по-ниски :-)

Отвън не мисля да слагам външна изолация - според мен не е нужно. Но ще направя дренаж около къщата, ще сложа улуци и ще я оградя с поне метър циментова пътека, за да отведа влагата далеч от основите.

Е, това е. Дали преценките ми са добри, ще разбера след няколко години :-)
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
17-08-2010 - 20:58:45
Svoboden,molq te dai telefona na tozi 4ovek.6te mu platim dvoino.
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
17-08-2010 - 21:01:59
svoboden,molq te dai tel.nomer na tozi maistor.6te mu platim dvoino ako trqbva 4e mnogo se napatihme s maistori.
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
17-08-2010 - 21:31:16
Тая тема е отпреди 2 години. svoboden не съм срещал скоро тук.
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
17-08-2010 - 22:21:35
avatar
eye popping smiley

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход