Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Може ли камина и котел в една система

Публикувано от bulhomes 
Може ли камина и котел в една система
23-09-2009 - 19:49:19
Да не разводнявам темата на Артур...
Ще се постарая да обясня на кратко. Вилата е още на фаза "архитект", но обмислям и питам и за по-нататъшните работи. 3 етажа - около 250 кв.м. Двойни зидове и в средата ~ 10 см EPS - нядявам се отлична изолация. Тройни стъклопакети и PVC дограма.
Предвиждам котелно и камина. Тук бях чел впечатленията на един човек (съжалявам, че не му помня името - беше отдавна) който споделяше, че като си построил къщата със сериозни изолации и в най-големите студове с 2-3 цепеници ставало голяма жега в цялата къща. Та мисълта ми е, че може би и само камината да ми стигне за отоплението. Трябва обаче да си оставя и тръби до котелното, ако камината се окаже малка. Дотук нищо сложно ще кажете. Сложното идва от там, че ми се иска системата да е гравитачна. В другата вила (родителите са там) са две отделни парна, слънчев колектор и конвектори - все принудителни затворени системи и ми е писнало все да ме питат какво и защо става или не става.
Re: Може ли камина и котел в една система
23-09-2009 - 21:35:38
Слагаш си котел и ползваш камината само за декорация-да ти топли краката в дневната и да си гориш боклуците в нея. winking smiley

Това в рамките на шегата естествено,но все пак не се предоверявай на камината.Това чудо в повечето случаи и производителя му не знае каква мощност има.
Re: Може ли камина и котел в една система
24-09-2009 - 09:19:02
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
Сложното идва от там, че ми се иска
> системата да е гравитачна.

Да се свържат камина и котел в една ВОИ не е проблем, трябва да се направят изчисления дали очакваната естествена циркулация ще осигури нужния дебит. Ако се окаже достатъчен ОК, ако НЕ, просто добавяш и помпа на си-та.
Питаш дали може да започнеш първо с камина и после да добвяш и котел - може. Предвиди и изгради комин, също и връзки за бъдещия уред. Ако ги включваш едновременно (разбирам че става въпрос за котел на тв. гориво) ще имаш пикови мощности надхвърлящи топлинния товар на радиаторите ти - слага се буферен съд...но казваш, че е вила. Тъкмо ще си излезнал на режим, вилата позатоплена буфера зареден с топла вода и трябва да си тръгваш след уикенда.
По отношение притесненията ти за прегряване и бели на двата уреда - неоснователно е. Обезопасяват се, след което можеш да тестваш си-та в движение. Нормално е да има разминаване от теория и практика.
Уредите за твоята си-ма трябва да се свържат "успоредно" (има и последователно свързване) Първия уред ако е на газ или термопомпа или ел. загрява водата до някаква температура, а камината дозагрява. При достигане на оптимален режим, единия уред се самоизключва. При котел на тв. гориво това не може да стане.

За вила - предполагат се чести отсъствия, помисли за опотлителен уред на ток (Термо помпа,ел. нагреватели, ел. котел, или електролизни нагреватели), който можеш да командаваш чрез GSM, или интернет -ден-два преди да тръгнеш, включваш си-та да подгрее, като пристигнеш палиш камината за кеф, което е по-добре от това да влезнеш в студена къща и да се намръзнеш през уикенда, след което топлото да стои още 2 дена, ама тебе няма да те има ;-)



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-09-24 11:46 от Ivo.NovDom.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход