Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .

Публикувано от filma-toplo 
2v6
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
30-06-2006 - 13:48:43
jolobg Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте! Много интересна и актуална тема! Не
> съм специалист и не мога да дам професионално
> мнение за КПД-то, но ми прави впечатление
> минималната разлика в цените на отделните
> мощности:
> "120л-1800лв;160л-1950лв;200л-2200лв."
> Това подкрепя едновременно и двете тези: Първата,
> че на черноморските хотели инсталацията се изплаща
> за две години (особено при цена за нощувка в
> апартамент ~ 90 лв./ден) и втората, че в България,
> когато се използват системи (напр. 120 л.) за
> битови нужди е повече въпрос на престиж пред
> комшиите, отколкото на икономически ефект!
> Или с други думи простата сметка показва, че
> система от 200 л. е с ~36% относително по-евтина
> от такава за 120 л.! При това положение можем, ли
> да говорим за пряк (краткосрочен <5 г.)
> икономически ефект при по-малките системи?


Тези литри и цени не са съпоставими, тъй като не са дадени размерите на панелите и вида им. Може да са и с един и същи панел - да са с еднаква мощност и трите, заради това разликите в цената да покриват само разликата в цената на бойлера.
Краткосрочен ефект има със сигурност при евтините системи, които работят през топлата част от годината, дори и за битови нужди.

2v6. виждам чеси на ти с тия неща . дай ми някой адрес на друг форум в който слънчевите системи дасе дискутират по на широко . тук в този удрят на камак .
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
30-06-2006 - 15:00:56
Благодаря и на двамата за отговорите! filmatoplo и 2v6, аз лично много бих искал да ползвам такава система не само заради лични спестявания, а и заради природата! Това, което трябва да знам преди да се реша да инвестирам все пак, е как изглеждат нещата през погледа на специалисти като вас и какви са плюсовете и минусите. Това е и смисъла на моите лаически разсъждения. Иначе това, което съм чел за тези системи е напр., че за Централна Калифорния, където 6 месеца ПОДРЕД не можеш да видиш облаче в небето и енергията, която би могла да се получи от слънцето е ~ 5,88 kWh/m2 на ден, цената на 3 м2 панел инсталация за БГВ за 160 л. е ~ $2500 и се изплаща за около 11 г. (при цена на електроенергията $0,12/kWh годишно се спестяват около $128 при 15 г. живот на системата). Тези данни, с изключение на броя слънчеви дни, много съвпадат с цитираните по-горе цени на слънчевите системи и цената на НЕК (не толкова :g:
Надявам се, че ще бъда разбран правилно, но при положителен баланс обоснован на изчисления за конкретен район и система много хора ще се решат на това!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2006-06-30 15:02 от jolobg.
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
30-06-2006 - 15:08:54
В момента цените на соларните клетки са около 5 долара на инсталиран ват нали така? Аз четох за най-богатия китаец (официално поне), мисля че богатството му е от порядъка на 2 милиарда и нещо долара, което повдига въпроси за надеждността на данните за богатаството, като знаем за какви мащаби става въпрос в Китай... Но както и да е, основния му бизнес е именно производството на соларни клетки, като изнася към Германия най-много smiling smiley. В едно негово интервю той твърдеше че целта им е да свалят цената на клетките на един долар на ват. Ако успеят, нещата стават съвсем, ама съвсем други.... Мащаба на този бизнес би могъл да е огромен, а това от своя страна да натисне цените и на другите енергоизточници. Ще видим.
2v6
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
01-07-2006 - 14:56:38
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> 2v6. виждам чеси на ти с тия неща . дай ми някой
> адрес на друг форум в който слънчевите системи
> дасе дискутират по на широко . тук в този удрят на
> камак .

Пробвай тези

връзки!
2v6
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
01-07-2006 - 15:17:58
jolobg Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря и на двамата за отговорите! filmatoplo и
> 2v6, аз лично много бих искал да ползвам такава
> система не само заради лични спестявания, а и
> заради природата! Това, което трябва да знам преди
> да се реша да инвестирам все пак, е как изглеждат
> нещата през погледа на специалисти като вас и
> какви са плюсовете и минусите. Това е и смисъла на
> моите лаически разсъждения. Иначе това, което съм
> чел за тези системи е напр., че за Централна
> Калифорния, където 6 месеца ПОДРЕД не можеш да
> видиш облаче в небето и енергията, която би могла
> да се получи от слънцето е ~ 5,88 kWh/m2 на ден,
> цената на 3 м2 панел инсталация за БГВ за 160 л. е
> ~ $2500 и се изплаща за около 11 г. (при цена на
> електроенергията $0,12/kWh годишно се спестяват
> около $128 при 15 г. живот на системата). Тези
> данни, с изключение на броя слънчеви дни, много
> съвпадат с цитираните по-горе цени на слънчевите
> системи и цената на НЕК (не толкова
> Надявам се, че ще бъда разбран правилно, но при
> положителен баланс обоснован на изчисления за
> конкретен район и система много хора ще се решат
> на това!
>
>
>
> Редактирано 2 пъти, последният път 06/30/06
> 03:02PM от jolobg.

Прав си, трябва да говорим само за условията в България.
Например аз преди 3 години си купих 1 панел. Взех най-евтиния за да не съм много вътре ако не сполуча. Беше 260 лева, сега същите се продават за около 200 лева - алуминиев, плоско стъкло отгоре 4 мм, 1.6 м2 ефективна площ. Свързах го директно към бойлер 80 литра, но вдигаше много висока температура лятото. На следващата година го свързах с бойлер 300 литра. При слънчеви дни лятото достигаше 65 градуса и рядко се налагаше да се включва ток. Става въпрос за консумация, аналогична на 5 кВч дневно от бойлер на ток. Това прави 75 ст дневно или 22 лева месечно. Значи ако е работил 10 месеца общо за две години ми е спестил 220 лева. Като добавиш монтаж, тръби, фитинги, изолация и лихви излиза, че след третата година топлата вода от този панел е безплатна. Недостатък е че тази система работи само на топло време.
Когато обаче се използват по-скъпи системи, с по-висока ефективност, работещи зимно време цената се увеличава няколко пъти и изплащането става след 5-10 години.

Има и друго нещо, което трябва да се отчита при сравняването на цената на електрическата енергия вкъщи и слънчевата. Скоро ще бъде въведена такса мощност. Това означава че всеки абонат ще плаща месечно твърда сума за заявена максимална консумирана мощност. Примерно ако трябва да включиш проточен бойлер с мощност 18 кВ, трябва да заявиш мощност 18 кВ плюс резерв за други уреди, които може да се наложи да работят докато се ползва бойлера. Ако се използва слънчева енергия заявената мощност може да е доста по-ниска, а и от там и таксата мощност.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-07-01 15:54 от 2v6.
2v6
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
01-07-2006 - 15:36:49
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> В момента цените на соларните клетки са около 5
> долара на инсталиран ват нали така? Аз четох за
> най-богатия китаец (официално поне), мисля че
> богатството му е от порядъка на 2 милиарда и нещо
> долара, което повдига въпроси за надеждността на
> данните за богатаството, като знаем за какви
> мащаби става въпрос в Китай... Но както и да е,
> основния му бизнес е именно производството на
> соларни клетки, като изнася към Германия най-много
> . В едно негово интервю той твърдеше че целта им
> е да свалят цената на клетките на един долар на
> ват. Ако успеят, нещата стават съвсем, ама съвсем
> други.... Мащаба на този бизнес би могъл да е
> огромен, а това от своя страна да натисне цените и
> на другите енергоизточници. Ще видим.

Да, цените на фотоволтаичните клетки са около $5/W. Тези клетки произвеждат директно ток от слънчевата енергия. Хубавото е, че колкото е по-студено, толкова им е по-добра ефективността - стига 15%. При горещо време, както е последните дни ефективността може да им падне под 10%. Ако цената им падне под $1/W ще могат да се конкурират с най-скъпите вакуумни тръби за преобразуване на слънчевата енергия в топлина. Въпреки високата цена на PV модулите в момента те имат приложение за електрозахранване без конкуренция - за консуматори, където липсва електрозахранваща мрежа.

2V6.ПРОЧЕТОХ НЯКОЙ НЕЩА В ОНИЯ ФОРУМ , МНОГО Е ИНТЕРЕСЕН . НЕЩО СРЕШНАХ ТРУДНОСТ ДАСЕ РЕГИСТРИРАМ ТАМ . ИСКАХ ДА СПОДЕЛЯ В НАПРАВИ САМ . ДЕ ДА БЕШЕ И ТОЗИ ФОРУМ ТОЛКОВА УСПЕШЕН . ТРИМА САМО СЕ НАДЛЪГВАТ ЗА ИМОТИТЕ . И ДАВАТ ПРОГНОЗИ НА КОИТО САМИ СИ ВЯРВАТ .
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
03-07-2006 - 10:43:46
2V6, благодаря за пояснението! Така вече нещата изглеждат по-реални. Очевидно е добре да се започне със "лятна" система и ако и държавата също се включи в кампанията с финансови облекчения, смятам, че ще има повече "всесезонни" системи.
здравейте . от 10 години се занимавам с доставка и монтаж на всякакъв вид слънчеви инсталации служещи за загряване на битова гореща вода . системите са приложими за всички дужди - вили, 1и2 фамилни къщи , хотели и в някои видове промишленост - без ограничение в литраж на бойлерите и броя на слънчевите панели , като се започне от 80 л с 1 панел и се стигне примерно до 10 000 литра със 1000 панела . системата се монтира абсолиутно на всеки покрив и настилка , безпроблемен монтаж на бойлерите в мазе или таван . всичко това на склад + НЕСТАНДАРТНИ ДОСТАВКИ . безплатни консултации на самия обект . собствен транспорт - падащ борд . можете да пишете тук или на имейл .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход