Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .

Публикувано от filma-toplo 
гого . за едно и сьщо ли говорим . за термосифонките питам . от какъв материал бяха боилерите . панелите маи ви бяха медни . бързо ли идват доставките .
Май не съм ти разбрал точно въпроса!Ето и цените на пълен комплект+стойкките за монтаж:120л-1800лв;160л-1950лв;200л-2200лв.Панелчетата са наистина медни ,а бойлерите са чугун и стъклокерамика+калиев анод.Доставките са от днес за утре.Да не би да си решил да сменяш доставчика???? :crazy:
2v6
Re: как да спестим скъпата ел енергия за отопляване на битова гореща вода .
24-06-2006 - 19:58:27
gogo Написал:
-------------------------------------------------------
> Май не съм ти разбрал точно въпроса!Ето и цените
> на пълен комплект+стойкките за
> монтаж:120л-1800лв;160л-1950лв;200л-2200лв.Панелче
> тата са наистина медни ,а бойлерите са чугун и
> стъклокерамика+калиев анод.Доставките са от днес
> за утре.Да не би да си решил да сменяш
> доставчика????

Това не са ли цените на гръцките системи? Доколкото знам бойлерите им не са чугунени, а стоманени. И изобщо някой виждал ли е чугунен бойлер!?
гого това за чугуна и на мен не мие ясно .
Имах в пред вид,че водосъдържателя е чугунен!Иначе външната обвивка(ако мога така да кажа)е от Инокс!Надявам се че сега съм по-ясен и сте ме разбрали!
Към 2v6 точно за гръцките системи говорим! :!:
Преди 2 месеца посетих курс по енергийна ефективност към Американския колеж. Там имаше енергийни специалисти от няколко сфери . На тях многократно им бе задаван въпроса за слънчевите системи и тяхната ефективност и отговорът на лекторите беше че ефективноста не е директна т.е. цената на системата и разходите за поддръжка не могат да се покрият от директните икономии на нашата географска ширина. Като най икономичен бе посочен проточния тип бойлер(трифазен или газов). Ползата от слънчевите колектори бе обяснена по следния начин- първо има места на които няма необходимата мощност(ток или газ) и там тези системи са без конкуренция. Но като най важно предимство на слънчевите системи бе посочено тяхното непряко въздействие- човек показва начин на мислене(за опазване на околната среда) и в много случаи чрез своята концепция той получава и странични материални облаги(по висока цена на хотелска стая за еко туристи, по добра сделка с някой шведски бизнесмен и т.н.) Така , че ако търсите директен икономически ефект заложете на проточен бойлер,но ако искате да покажете актуален лайфстаил(който в много случаи носи много дивиденти) заложете на слънчева система. :loveu:
чак толкова нени трябва дасе задълбочаваме - 99 % от хотелите по морето са със слънчева инсталация .
Позволи ми,без да съм специалист в обрастта на енергийната ефективност,да не се съглася с лекторите!Вярно е,че не навсякъде в България има достатъчно слънцегреене годишно,но това само удължава срока на възвращане на инвестицията за слънчева система!И какво ще рече,че проточния бойлер е най-икономичен?Какво се икономисва с него?А и ако си запознат с устройството на плоските колектори сам ще разбереш,че такова нещо като поддръжка-няма!Ако погледнеш дългосрочно-15-20г. при слънчева система може(евентуално)да ти се наложи да смениш електроногревател!При всички положения това са ти 100лв м най-лошия случай!А сега остовям на теб и на всички,който се колебаят в ефективността на соларките сами да сметнат колко ще им стрева да се къпят с проточен или какъвто и да е друг тип бойлери!Е това е от мен! :loveu:
на няколко згради имам монтирани соларки- термо сифонни слънчеви системи - дори без да са имали постоянен ток в обекта . след час примерно топлата вода е вряла . така от април до октомври . лекторите може на живо да не са видели слънчева система . smiling smiley
има и друго . със поскъпването на електроенергията вашата слънчева система се изплаща по бързо .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход