Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно регулационна линия между два имота

Публикувано от mavro 
Въпрос относно регулационна линия между два имота
22-06-2009 - 18:51:40
Тези дни очаквам да ми издадат строително разрешение за строеж на къща на калкан. В съседния имот на границата има барака, външна тоалетна, баня. От моя страна срещу тези постройки има барака и лятна кухня. Трудно мога на този етап да проследя границата,но имам съмнения,че съседа е навлязъл с тоалетната в моя имот окопо 12-15см
Това сигурно е станало отдавна със устното съгласие на баща ми-не знам точно. Банята му ползва за стена тази на моята лятна кухня. След като ми се даде строителна линия при положение,че съмненията ми се окажат вярни и че за да се направи калкана трябва да съборя и част от лятната кухня значи ли ,че не мога да го направя при това положение.
Кави са законовите положения в такива случаи?
Много моля за компетентна помощ !
Предварително благодаря на отзовалите се.
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
22-06-2009 - 20:00:21
не мога да повярвам, че не сте викнали геодезист за определяне границите на имота ви? Съветвами ви незабавно да го направите.
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
23-06-2009 - 00:21:48
Викни геодезистите дето са ти правили трасировачния план на парцела. Но пак нищо няма да направиш. Но все пак си длъжен да пробваш.
До 30см са допостими да има отклонения и разлики. Дори и да заведеш дело нищо няма да постигнеш.
Ако става въпрос за София - то целия кадастрален план е изместен с 50см, та така че мн тръдно ще излезе истината и то най-вече заради 15см.

Попаднал си в голям АД.
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
23-06-2009 - 14:37:02
То за "калкан", по принцип май си требе писмено съгласие на съседа, респ. някакво разбирателство - иначе, ще е повече от "голям АД".
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
23-06-2009 - 21:12:38
avatar
Не мога да повярвам ,че си правите труд за 10-15 см......
То бива водене на войни за територии,но тази определено не си заслужава труда!
И все пак си парцелирайте имота щом ще си ги мерите..... *huh* *yes*

Чест и почитание
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
24-06-2009 - 21:06:05
Мавро, имах подобен случай и питах един приятел какво да правя. Той каза: забрави за тези сантиметри/ метри/ . Ти ще живееш с тоя съсед много години и по- добре да си в добри отношения с него, отколкото да си върнеш законните 50 см и да се мразите вечно.
Дано съм бил полезен *ok*
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
25-06-2009 - 12:36:59
gogol Написал:
-------------------------------------------------------
> Не мога да повярвам ,че си правите труд за 10-15
> см......
> То бива водене на войни за територии,но тази
> определено не си заслужава труда!
> И все пак си парцелирайте имота щом ще си ги
> мерите.....
>
> Чест и почитание
>
> Gogol
>
>
>
> Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим,
> пак ще имаме по една ябълка,
> но ако двамата имаме по една идея или информация и
> ги разменим, всеки ще има по две!


Не става на въпрос за 10-15 см. Аз съм написал,че чакам строително разрешение,а това ще рече,че имам папка"Геодезия". Как е направена геодезията не знам, но понеже имам съмнения,че има навлизане в моя имот,затова питам какви са законовите разпоредби в такива случаи,защото когато дойдат за даване на строителна пиния и се окаже,че съмненията ми са вярни какво става? Според тебе какво? Трябва да дърпам калкана с толкова към мен и да оставя някаква си тоалетна. Може съмненията да не са вярни,но пак повтарям- аз питам какви са законите?

И от мен чест и почитания

mavro
Re: Въпрос относно регулационна линия между два имота
01-07-2009 - 12:29:55
mavro Написал:
-------------------------------------------------------
> gogol Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Не мога да повярвам ,че си правите труд за
> 10-15
> > см......
> > То бива водене на войни за територии,но
> тази
> > определено не си заслужава труда!
> > И все пак си парцелирайте имота щом ще си ги
> > мерите.....
> >
> > Чест и почитание
> >
> > Gogol
> >
> >
> >
> > Ако двамата имаме по една ябълка и ги
> разменим,
> > пак ще имаме по една ябълка,
> > но ако двамата имаме по една идея или
> информация и
> > ги разменим, всеки ще има по две!
>
>
> Не става на въпрос за 10-15 см. Аз съм написал,че
> чакам строително разрешение,а това ще рече,че имам
> папка"Геодезия". Как е направена геодезията не
> знам, но понеже имам съмнения,че има навлизане в
> моя имот,затова питам какви са законовите
> разпоредби в такива случаи,защото когато дойдат за
> даване на строителна пиния и се окаже,че
> съмненията ми са вярни какво става? Според тебе
> какво? Трябва да дърпам калкана с толкова към мен
> и да оставя някаква си тоалетна. Може съмненията
> да не са вярни,но пак повтарям- аз питам какви са
> законите?
>
> И от мен чест и почитания
>
> mavro

Човече, нещата са прости. Геодезията ти се изготвя върху топографско заснемане на имота. То се прави от законна фирма за Геодезия (например фирма ГЕО КАД). Геодезичните фирми ползват платки (кадастрално заснемане ) на ГИЗ София, ако те са грешни (и те винаги са грешни ), защото цяла София е изместена по кадастралните планове с 50см. Това става, защото има два кадастрани плана - стар и нов. Стария е сниман още през 1957г. (може и да бъркам год., но там някъде), а тогава не е имало толкова добри инструменти и след заснемането на новия кадастрален план с цифрова техника има големи разлики. Така че имотите в София неизлизат.
Закона допуска, че до 30 см. може да има несъответствие и ти неможеш нищо да направиш.
Строителната линия, вече се прави от Геодезична частна фирма (тази дето ти е направила:топографския план и дворищно-трасировачния карнет).След което отиваш в община с изготвените вече протоколи от Наредба 3 (виж ги в ЗУТ) и заедно с техника на общината отивате на имота за да види дали всичко отговаря на документите, които си подал. Ако всичко е наред ти се разписва и ти продължаваш на по-горен етап. Ако има някакъв проблем твоя съсед трябва да пусне жалба в общината с претенциите си. Ако има такава жалба строежа ти се спира докато не се изяснят нещата. А как се изясняват? Има два начина: 1. Влизате в съда и почвате да се съдите. Но този вариянт не те устройва теб, защото искаш да строиш, а съдебната система е тромава, а и не се знае на 100%, че ти ще спечелиш (по-горе ти обясних за кадастралния план на София) Този вариянт не е за теб. Втория начин, който според мен е най-разумен и в твоя полза е да се спорозумеете със съседа. По какъв начин това вече ти си знаеш. Но задължително трябва да направите помеждуси декларация, която трябва да е нотарялно заверена при нотариус. С тази декларация след това отиваш в общината и проблемите ти се решават (ако иамаш въпроси относно текста на тази декларация ме питай). Това е за сега.

Успех и дано да съм ти помогнала.

С коя геодезична фирма работиш?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход