Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фаянс върху гипскартон - как?

Публикувано от bulhomes 
Фаянс върху гипскартон - как?
10-04-2009 - 22:31:17
Преди 2 години направих една от баните с тапети за баня, но в някои краища са започнали да се отлепват (при лепенето малко объркахме лепилата smiling smiley ). Понеже има голяма вероятност да се пробвам за първи път да лепя плочки, мога ли да попитам няколко неща:


Стените са от водоустойчив гипскартон. Дали като сваля тапетите ще наруша водоустойчивостта на гипскартона (примерно от разкъсване)?


Върху гипскартона трябва ли да хващам нещо като рабица, която да държи плочките?


Освен лепило за плочки и фугираща смес (и инструменти естествено) дали ще ми трябват други неща?



P.S. За тези които ще ме упрекнат ще кажа, че мога да си наема много "майстори" - не го правя за да икономисам нещо, а защото ме сърбят ръцете да опитам...
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
10-04-2009 - 22:45:08
avatar
Със сигурност ще нарушиш водоотблъскващото покритие при демонтажа на тапетите, ама друг начин няма. След демонтажа полагаш течна хидроизолация (тука други ще подскажат кое-как), след като деструктира ( стегне) полагаш стъклофибърна мрежа със шпакловка от циментово лепило flex. След това на гребен плочките и фугираш с еластична антибактериална фуга - напр. тази на Церезит е със супер качества, но не е единствената.
Това препоръка като за монтаж на собствената баня, ако е за "сдаване" - някои детайли ги пропускат. :] :] :]

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
11-04-2009 - 08:45:01
Благодаря Николов. Гоголе, ще чакам да кажеш за течната хидроизолация
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
11-04-2009 - 08:56:04
avatar
Вземи си Аквамат /има и в Практикер и не е скъп/- средно за една баня отива около 25 кг - правиш лека шпакловка с него,изчакваш добре да изсъхне и полагаш с лепило както душа сака.....
Внимавай най вече с ъглите и пода-връзката между под и стена попълни със силикон в съответният цвят като гледаш да не оставяш никаква фуга.....
Принципно се прави по друг начин,но и това ще свърши работа.
Заложи на много добра фуга - имам такава ,но я няма още навсякъде - Мултифил Смалто се казва - Ако желаеш ще ти кажа от къде да си я вземеш,но кажи за къде става въпрос?!
Иначе хидрото се държи доста добре и няма да имаш проблеми.....
Лепилото трябва да е С2- флекс- от нашите става от АК105 нагоре.... *yes*

Чест и почитание
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
11-04-2009 - 09:40:35
Като сваляш тапетите, ще свалиш и покритието, поне ако си ги лепил както трябва. Падне ли хартията не можеш да сложиш никакви изолации, защото вече гипса не държи. Затова сменяш гипс-картона, барбар с тапетите и си лепиш плочките директно върху него, нивелираш го хубаво и лепиш на много тънко. Под картона слагаш изолация. Даже да успееш по някакъв неизвестен начин да свалиш тапетите без поражения, ще ти отнеме толкова време и нерви, а след това и да цапаш с хидроизолация, че не си струва. Естествено първо можеш да започнеш да правиш това, след което да смениш гипс-картона, щом имаш време и пари всичко става.
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
11-04-2009 - 11:36:47
Покритието е заминало...не го мисли.БОРО имат един продукт...нещо като течна гума.Като изсъхне,стои меко,но върху него може да се нанасят други покрития,защото е тънкоЗадължително сложи гумена лента по фугите.Скъпичка е малко...лев и нещо беше метъра,ама спестява много проблеми в бъдеще.Другото е както е описано вече.Стъклофибърната мрежа е евтина,другите материали също не са кой зне какво.
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
11-04-2009 - 13:21:59
avatar
Ако ми кажете как се лепи върху течна гума фаянс ще взема и аз да използвам метода......
Никакво значение няма дали покритието е здраво или не/хартията/ - въпроса е основата да не е паянта...
Това със шпакловката също ще е проблем - позволявате на основата да е още по нестабилна като цяло- виж за какво служи армировката все пак...Нали ако някъде е нестабилно товара се разпределя в по долна точка?!
Аквамата ще ти направи устойчива повърхността - може да си сложиш и малко Адипласт в него за да му подобриш качествата!
Виж за гумената лента съм съгласен ,но става с геотекстил или със стъклофибър за гипскартон.Оформяш холкери и си готов...... *yes*

Чест и почитание
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
12-04-2009 - 02:47:40
Ако някой не се е убедил, че евтиното излиза скъпо - ето. Не че сме го правили за да спестим пари. 4 бани на вилата првихме тогава и ни се искаше да пробваме всичко, което ни хареса. Тези тапети много ми харесаха и за едната баня взех от тях. И се хвалех после, че най-сладката баня е и най-евтината, ама айде сега де...
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
12-04-2009 - 02:49:22
Ми сладка си беше...
Re: Фаянс върху гипскартон - как?
12-04-2009 - 03:01:14
Гоголе, мерси пак - ти ми дава преди кооординати на твой колега. На първо четене обаче ми се чини, че отива на към смяна на гипскартона.... Ще го сметна пак де, но вече решихме, че по-евтиното е дефакто по-скъпо. При условие че мисля да взема скъпи италиански плочки, дали ще си струва да ги харча върху поразен гипскартон? *drink2*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход