Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Измятане при дървото

Публикувано от LKK 
LKK
Измятане при дървото
16-02-2009 - 19:23:59
Това, че дървото се измята е факт, който всеки от нас познава и се е сблъсквал с него.
Питането ми е има ли някакъв начин да влияем върху посоката, в която би се изметнало дървото.
А причината за това питане, е че входната врата на апартамента ми, която е монтирана отпреди 18 години последните 2 години все повече се измята и вече ми е неприятно да я напъвам при отключване и заключване. Огънала се е дъгообразно, най-вече откъм долната страна, като изпъкналата част на дъгата /там където е ключалката/ остава откъм вътрешната страна /към апартамента/. Мога да я сваля и да я дялкам и напасвам, но дали не може да я овлажня отнякъде, така че да предизвикам обратна по посока деформация?
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 19:54:08
Не можеш ли да я обърнеш? Външната част да стане вътрешна? Сигурно ще започне да се измята в обратна посока.
Abu
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 20:17:12
Въобще не знам как се прави, но с малко въображение:
1. Да се напари хубаво вратата, да се стегне между две корави греди и да се изсуши отново. Дано да няма някакви резби, че сигурно ще се прецакат...
2. Да праснеш един корав стоманен профил и да я изправиш на място по него, като я хванеш с винтове. След месец (примерно) махаш профила и маскираш дупките.
LKK
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 20:29:10
Обръщанто е много сложно, трябва да сменям панти, ключалки .... голяма хамалогия. :]
LKK
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 20:35:39
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Въобще не знам как се прави, но с малко
> въображение:
> 1. Да се напари хубаво вратата, да се стегне между
> две корави греди и да се изсуши отново. Дано да
> няма някакви резби, че сигурно ще се прецакат...
> 2. Да праснеш един корав стоманен профил и да я
> изправиш на място по него, като я хванеш с
> винтове. След месец (примерно) махаш профила и
> маскираш дупките.

Изкривяването е около 2 мм посредата. Като се заключва трябва да се натиска, ако си отвътре, или да се дърпа, ако си отвън. В скоро време дръжката ще остане в ръката ми някоя сутрин.
Не мога да я свалям, за да я подлагам на напън продължително време.
С коравият профил навярно ще стане, но него оставам като последно средство.

Нямате ли наблюдения какво става, ако една дъска се овлажнява продължително време само от едната страна? Иска ми се да уцеля правилната страна ... :]
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 20:42:38
ЛКК, то е ясно какво става, само остава да разбереш коя страна е била изложена на влага.
Abu
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 20:44:07
Ами измята се - какво става... Само че се измята от страната на сърцевината (изпъква към центъра) - колкото по-далеч от центъра на трупата е бичена, толкова по-голямо е измятането. Мисля, че с още мокрене няма да стане.
На сухо време оправя ли се? Да няма нужда от лакиране??
LKK
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 20:55:19
Ами не знам къде е повече влагата. Вътре в апартамента е 22 градуса, отвън в коридора е 14-15. Нямам влагомер, отвътре би трябвало да е по-влажно, ама знам ли. Лятото на сухо не се оправя, но проблема като че ли се задълбочава през зимата. За пръв път го констатирахме преди две години. Иначе си е лакирана, но с 18 годишен лак, който не е в най-добро състояние.
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 22:32:47
avatar
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
> ЛКК, то е ясно какво става, само остава да
> разбереш коя страна е била изложена на влага.


Естествено, че отвътре.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Измятане при дървото
16-02-2009 - 22:38:09
avatar
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> ..но дали не може да
> я овлажня отнякъде, така че да предизвикам обратна
> по посока деформация?


В домашни условия си е хамалогия без никакви предвиждания за успех. В заводски никой няма да вземе да ти я прави. Така си мисля.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход