Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Влагоуловител или овлажнител?

Публикувано от bulhomes 
Влагоуловител или овлажнител?
28-12-2008 - 22:23:55
Тъй като се продават и влагоуловители, а всеки пък някога е слагал съд с вода до отоплителното тяло за овлажняване на въздуха - как можем да разберем какво ни е необходимо.

От лични впечатления: жената от 5-10 месеца слага обезвлажнител в кухнята и още не се е напълнил втория. Не сме имали зор, а да "пробваме" и се изненадах, че се пълни. От друга страна пък като студенти слагахме по печките съдове с вода за овлажняване на въздуха (също не знам от какъв зор). Очевидната преовлажненост на въздуха е ясна - мухъл, конденз по стъклата и т.н. Сухотата обаче как се определя и въобще някой знае ли какви са границите и с какво се измерват.
LKK
Re: Влагоуловител или овлажнител?
28-12-2008 - 23:10:46
Влажността /най-често се подразбира относителната влажност/ се измерва с влагомер. Освен нескъпите домашни влагомери, като този на снимката има и професионални такива.
Re: Влагоуловител или овлажнител?
28-12-2008 - 23:25:43
Re: Влагоуловител или овлажнител?
28-12-2008 - 23:37:09
Сухият въздух ще го усетиш.Пресъхнало гърло сутрин,запушен нос без да си болен,мигрена...Все гадни усещания.Влагометъра си е стандартен уред...продава се,дори в Практикер съм вижал.
Стойности...от 0 до 30-40% влажност се приема за сух въздух,Нормалното е до към 65-70%,нагоре е вече прекалено мокър и мухъла чука на вратата,заедно с други проблеми....На запад приемат,че влажноста на въздуха в жилището е нещо изключително важно за психическото здраве на обитателите.Нервната система на човека функционира различно в суха и във влажна среда.Променят се нивата на мелатонина и серотонина.Серотонинът отговаря за регулирането на гняв,агресивност,телесна температура,настроение,сексуалност и апетит.Мелатонинът е негов производен-наричат го "хормон на съня" и е най-мощният естествен антиоксидант.

Хубаво е,че повдигаш тоя въпрос...у нас общо взето се пренебрегва значението на влажноста...то няма и специалисти,които да се занимават с тоя вид планиране...
Re: Влагоуловител или овлажнител?
28-12-2008 - 23:41:40
Споделям личен опит. Зимно време когато работи отоплението въздуха се изсушава и се нуждаеме от овлажнители. Лятно време особено в сутерени се нуждаеме от влагоуловители.
Re: Влагоуловител или овлажнител?
29-12-2008 - 00:50:03
Zdraveite....stiga stezi.."na zapad-taka....na zapad-onaka...."...ne e 4ak taka....
az sam navan i rabotia to4no s klimatici i ovlajniteli koito potdarjat temp i vlaga v dosta strogi granici....ne e izhvarliane...tova sa sgradi za jivotni za experimenti....
Kato gledam pove4eto tuk ste mai sofianci i ne vijdam za kakvo sa vi ovlajniteli ili deovlajniteli...
ako pome6tenieto se provetriava 3-4 pati dnevno ne e nujno.....
za6to si uslojniavate jivota za minimalen efekt.....sas zdrave... smiling smiley
Re: Влагоуловител или овлажнител?
29-12-2008 - 06:46:17
Благодаря на всички. Отивам да търся влагомер. Жоро виж Салвадор какво казва - хич не е минимален ефект. Преди няколко месеца имахме една серия от седмица-две през които всички се будехме сутрин с пресъхнали гърла. Някак изчезна само, но мисля че няма да е лошо да знаем какво, защо и кога става.

Весело посрещане на Новата година *beer*
Re: Влагоуловител или овлажнител?
29-12-2008 - 11:38:44
Съществува много тясна връзка между влажноста,нивата на прах,прекалено високата температура и т.н. от една страна и редица психически състояния като манните,депресиите и др.За това има много материали из нета,доста резултати от изследвания...хората работят върху проблема сериозно от средата на 70-те някъде.
Re: Влагоуловител или овлажнител?
29-12-2008 - 14:48:13
Съгласен съм че е сериозен проблем , но мисля че опираме до начин на живот.....
Ако не прожетряваш-нямаш спасение от лоши ефекти.....
То ако става въпрос има и датчици за СО2 , ама са за кина и др. общ места.........
Проблемите са решени отдавна , но за малки сгради не са много приложими.....да не кажа хич.....
Мога и още ама ни е трудно с тази кирилица... *sos*
Re: Влагоуловител или овлажнител?
29-12-2008 - 14:53:13
joro varna Написал:
-------------------------------------------------------
> Съгласен съм че е сериозен проблем , но мисля че
> опираме до начин на живот.....
> Ако не прожетряваш-нямаш спасение от лоши
> ефекти.....
> То ако става въпрос има и датчици за СО2 , ама са
> за кина и др. общ места.........

> Проблемите са решени отдавна , но за малки сгради
> не са много приложими.....да не кажа хич.....
> Мога и още ама ни е трудно с тази кирилица...


Жоро, тези датчици от поне 5г. са задължителни в жилищното строителство в Канада!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход