Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

пречиствателна станция РИОКОЗ Варна

Публикувано от MistarR 
пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 13:22:23
Има ли някой житейски опит с локална пречиствателна станция, за която трябва да се получи становище от РИОКОЗ във Варна по отношение качеството на пречистените води и одобрението от тях, което да послужи пред експертна комисия към кметстовото, където се води парцела, върху който ще се строи еднофамилна къща?
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 13:43:39
Аз имам такъв опит само, че не с РИОКОЗ Варна а РИОКОЗ София! Питай по-конкретно за да ти кажа!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-09 13:53 от hrabar.
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 14:17:38
ооо, то Варна - София големи разлики има, в положителни насока към София, макар че бюрокрацията е една.
Ами РИОКОЗ Варна се оправдават с 2-3 месечен опит по отношение на локалните пречиствателни станции, изискват проекта така художествено да е описан, че в случай на жалба от съседи да се измъкнат с чисти ръце и да прехвърлят вината към инвеститора. Това добре, направено е. Но сега изискват технически паспорт с подробни технически изисквания на съоръжението, докато в обяснителната записка са споменати основните, но и достатъчни такива. Споменаха ми и нещо, че в радиус от 15 метра от съоръжението не трябва да има други къщи?!? /освен моята-там да ми мирише, нямал съм право да се оплаквам/. И след като им дам такъм техн паспорт - тогава всичко ще се разглежда пред експертен съвет за становище.

Моят проект е със станция BIOCLERE B10.

каква е практиката в София?
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 14:32:33
Да, много добре я познавам имам монтирана BIOCLAR B6. Закупих я от Елнет. Не знам колко члена е семйството но B10 може да ви е голяма. Тя е за до 10 еквивалентни жители, B6 е съответно за до шест, върши перфектна работа! Ако искаш мога да ти опиша процедурата, но преди това да те питам до колко е спешно това нещо, защото по-принцип трябваше вече да са приели една нова Наредба към Закона за водите, дето цялата тази бюрократщина да я няма(за еднофамилни къщи става въпрос)!?
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 15:18:08
hrabar Написал:
-------------------------------------------------------
> Да, много добре я познавам имам монтирана BIOCLAR
> B6. Закупих я от Елнет. Не знам колко члена е
> семйството но B10 може да ви е голяма. Тя е за до
> 10 еквивалентни жители, B6 е съответно за до шест,
> върши перфектна работа! Ако искаш мога да ти опиша
> процедурата, но преди това да те питам до колко е
> спешно това нещо, защото по-принцип трябваше вече
> да са приели една нова Наредба към Закона за
> водите, дето цялата тази бюрократщина да я няма(за
> еднофамилни къщи става въпрос)!?


Hrabar, дай малко по-подробно за тая наредба, защото и на мен ми предстои
такава одисея напролет, макар и за региона на Пловдив. На каква цена я взе В6?



Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 16:40:44
вече 2 години точим лиги да достигнем до момента с разрешително за строеж - така че може още малко да изчакаме, таман стойността на строителните материали да спадне, но търпението се изчерпва.

BIOCLERE B10 е препоръчана, тъйкато в къщата ще живеят две семейства, и все пак да се предвиди увеличаване на поколението няма да е зле. Поне за сега е този модел и марка, веднъж да се построи мечтания дом е ще се реши БИОКЛЕР или нещо друго да бъде - те и РИОКОЗ без това казаха, че няма как да проверят след това каква е.

За разлика от вътрешността на страна във Варна влияние има Закона за устройство на черноморското крайбрежие - влизам в ЗОНА Б, където има специфични изисквания относно канализация, заустване, пречистени води, които трябва да се съобразят и с Наредба 7 на МЗ за хигиенни изисквания за здравна защита на селищната среда. И не може да има изгребна яма. Решението е локална пречиствателна станция. Поне документално.

Разгледах сайта на Елнет - обаче че има разлика между БИОКЛАР и BIOCLERE

Дистрибутора на BIOCLERE e www.smsystems.hit.bg

И, да, ако споделиш какво знаеш за тази нова наредба - няма да е зле.

Мерси
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 16:45:33
Ами идеята на Наредбата е да бъде като в Европа(малко клиширано) да няма такава дива бюрокрация, а който иска да си сложи пречиствателно съоръжение да си сложи(говоря само за еднофамилни къщи), като съоръжението се декларира в РИОКОЗ, вкарва се в кадстъра и общо взето да е това. Станцията по памет беше около 2500 Евро, това беше преди 3 години поне. Имаше и промяна в начина на контролиране. Понастоящем собственика трябва да попълва в някакъв месечник, веднъж на 3 месеца(или на 1 месец) резултати от замерванията на отходната вода, които изледвания се правят само в сертифицирана лаборатория.
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 16:55:04
това звучи добре, но виж, незнаех че могат да контролират замерванията, макар, че е редно да се прави, щото голям лайнярник ще стане! обаче това със сертифицираната лаборатория означава само допълнителни грижи.

по принцип би трябвало да е така, всеки който има възможност и иска - да си сложи локална пречиствателна станция - много по ефективно е!
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 17:02:08
Ха, извинява аз мислех, че просто си изписал погрешно името на станцията. Аз говоря за BIOCLAR, словашка фирма производител, внасят ги Елнет. Хубавото на фирмата е че собственика е много нахъсан, имат добър сервиз, абе доволен съм от това чудо. А иначе РИОКОЗ въобще не ги интересува каква е пречиствателната станция. Тях ги интересуват четири показатела на отходните води. БПК5, ХПК, неразтворима утайка и амоняк. И замерванията трябва да показват под допустимите стойности. А ти ако искаш самата станция можеш и сам да си я направиш...е стига да успее да пречисти водата smiling smiley! А щом сте две семейства значи избора е правилен, аз се обърках от това, че написа "еднофамилна къща"!
Re: пречиствателна станция РИОКОЗ Варна
09-01-2009 - 18:08:49
и аз така мисля че това са най важните показатели за една пречиствателна станция, кво ги интересува размери, материали, конструкция, в обяснителната записка всичко е написано включително и стойностите на БПК5 и т.н.

Ще ги видя тез дни и ще споделя впечатлението си какво ново се е случило!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход