Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за отоплителна система на нова къща?

Публикувано от Geto 
Въпрос за отоплителна система на нова къща?
15-01-2008 - 23:10:39
Здравейте,

Архитектката ме пита с какво ще отоплявам къщата? Бях мислил по въпроса, но не зная какво се предлага на Българския пазар, тъй че мнението на онези с опит тук ще ми бъде изключително полезно.
Банкя вече е газифицирана, та моята идея беше за нещо на Природен газ? Е какво мислите? Моля за идеи от личният ви опит.

Благодаря,
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
16-01-2008 - 00:02:25
avatar
Управлението на микроклимата в една къща е задача с много параметри. Освен технология на отоплението ще ти трябва и технология на съхранение на климата. Използването на природен газ не е много ефективно, ако не е подкрепено с мероприятия по разумно проектиране на обемите и външна термоизолация без компромиси. Всъщност никое отопление не е ефективно при тези условия. Природния газ сам по себе си относително сравнен с другите горива е по-изгоден вариант, но само дотолкова. Оттам избор на оборудване и какво ли още не... Може би на твърдо гориво ще ти е по-изгодно, но мисълта за почасова поддръжка (т.е. да стана роб на оборудването) не ме влече особено.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
16-01-2008 - 17:51:56
Лелеееее и как с един котел(който е само за отопление), ще подържаш "параметрите на микроклимата".Шегувам се
Съгласен съм че да станеш роб на оборудваянето не е добра идея.Аз лично съм на газ и съм доволен.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 09:03:37
А защо не монеш на вариант камина на топъл въздух комбинирана на държа и газ???
удачно и в същото време практично(а и ефекта на горящия огън не би ти го дал никой друг вид отопление! cool smiley
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 15:59:15
В Банкя има газ, но далеч не на всякъде. Където точно е твоето място?
Аз ти препоръчвам система на биомаса - дървесни пелети.
Автоматизирана, лесна за чистене и поддръжка и не на последно место - по евтина от газта.
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 16:32:34
Ако питаш само за отоплението моето твърдо мнение е локално парно с котле на газ, което има опция да работи и само на ток. Тази система ще може да се използва и за подгряване на топлата вода за банята и домакинството. В случай, че спре газта и лятото само за топлата вода остава на ток. След време ако се наложи ще можеш без да разбиваш цялата къща да смениш само котлето с нафтово, на твърдо гориво или каквото там искаш, дори да го включиш към топлофикацията ако се появи такава в близост.

Ако слагаш климатици или климатична инсталация за лятото дилемата ти е:
1) отоплителна инсталация за зимата + климатици за лятото = най-икономичен разход + скъпо и сложно вложение
2) климатици целогодишно = по-голям разход + по-малко вложение

Относно микроклиматът споменат по-горе по степен на важност:
1) Плътни дограми и врати (да нема филтрация)
2) Повече, но по-малки помещения
3) Топлоизолация на покрив
4) Топлоизолация на стени
5) Топлоизолация на подове
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 17:56:48
Не се лъжи да слагаш система на газ, дори и да има в райна!
Особено не се лъжи със ситема на газ с бутилки на сгъстен метан.

Газта е енергоизточник който ще поскъпва непрестанно, докато биомасата е възобновяем екологичен източникза който това поскъпване е в далеч по малки граници.

Едно сравнение - познати се отопляват на газ със сгъстен метан. Всяка седмица зареждат за 300 лева. За сравнение, при мен най студения месец платих 350 за целия месец!
Квадратурите са почти еднакви - при тях 240 при мен 200. Аз топля 24 часа, те с някакви таймери си спират отоплението през нощта.

Гето, извинявай за отклонението, имаш ли нещо общо с ловешкия край?

Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 18:05:22
телмопомпа- стига да уцелите добър изпълнител
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 18:31:20
avatar
Не съм много компетентен в отоплението, но от опит - както спомена Пешо по-добре е котела да е комбиниран. Още по-добре е да си докомбинирате задачата с една система със слънчеви панели - целогодишните ви разходи ще паднат драстично, а инвестицията е някъде около 2000 евра еднократно...
Re: Въпрос за отоплителна система на нова къща?
19-01-2008 - 18:49:49
Каква е таз биомаса, че в село немаме такава още? А бомби със сгъстен метан аз не съм споменавал.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход