Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Мухъл в банята

Публикувано от Lilisha 
Мухъл в банята
10-05-2006 - 10:19:24
Моля кажете ми как да се спася от този мухъл.
Първо да кажа, че банята ни вече е вътрешна / след като вдигнаха съседния блок на калкан/, има вентилатор, който работи доста и изсмуква влагата и след като сме спрели да се къпем. Тавана ни е с пръскана мазилка на Боро /за мокри помещения/. Имам и перде, което редовно обработвам със Саво, защото в долния край се развива "Много симпатична" розова плесен.

Мухъла по плочките също го чистя със Савото. обаче той се образува и в шкафа под четките за зъби, на ел.четка за зъби и всичките пособия около нея. И МИРИШЕ УЖАСНО НА МУХЪЛ като влезеш в банята въпреки моите грижи. /разбира се няколко дена след третирането мирише на свежо/
Махаме хавлиите от банята, че са като сюнгре и не могат да исзъхнат до следващото къпане.
Може би трябва да кажа, че сградата е нова и не минават тръби за парно през нея. също така сме и на бойлер. и двамата с мъжа ми сме живели в топли апартаменти с парно и този проблем никога не е съществувал и сега сме потресени.

Моля дайте съвет.
Мислите ли, че ако покрия тавана с варов разтвор ще се оправи.

Помагайте!!!
Re: Мухъл в банята
10-05-2006 - 11:29:26
Имаш прекалено много влага в банята!Търси източника на същата!Трябва да търсиш и разрешение на проблема за температурните разлики в помещението и прилежащата стена на която се явява мухала! smiling smiley
Lilisha
Re: Мухъл в банята
10-05-2006 - 11:57:55
Да,

когати се къпем става бяло всичко около нас /все едно водата е разпрашена/ . Възможно ли е от водата от бойлера да се получава - примерно ако е много гореща.

По стените имаше само в един ъгъл мухъл -ъгъла, който се мокри постоянно като се къпем, но вече не се явява там. само по пердето и по шкафа.
Както писах вече банята е вътрешна - на калкана е със солидна изолация и долепена друга сграда, от двете страни има стаи, а отпред е антре. не виждам какво мога да направя за темп.разлика, освен да набича отоплителен уред там smiling smiley)
Re: Мухъл в банята
10-05-2006 - 14:38:37
Ама какво значи "имаш прекалено много влага в банята"??? Нали затова е БАНЯ - да се къпем вътре и да има влага! Единственият начин да няма влага в банята е да не се ползва - т.е. да не се къпят хората в нея.

Lilisha, и ние, като се къпем, около нас става бяло - особено около МЕН smiling smiley къпя се с много гореща вода и от валмата бяла пара нищо не се вижда в банята. Ама мисля, че това си е нормално! И мухъл никъде нямаме. Не мисля, че причината е във водата от бойлера ви. Щом сте живели и другаде и там сте се къпали по същия начин, а подобен проблем не е имало, значи, причината е в "жилището/банята", а не в "поведението на обитателите".

За съжаление, аз начин за справяне не знам, освен да си третираш стените, пердето и шкафа с препарата редовно. Може някои колеги да знаят.

Може пък като "изсъхне" сградата (щом е нова), да се оправи проблемът...
Don
Re: Мухъл в банята
10-05-2006 - 16:00:08
smok е прав, но може би остана неразбран. Причината за появата на мухъл е кондензът, ако вътрешната стена на стената е студена - т.е. или трябва да се изолира или трябва да се отоплява достатъчно. Другата причина е недостатъчната вентилация, още повече, че банята няма външен прозорец и се налага принудителна вентилация. Може би трябва да ползвате вентилатора не само след къпане, а и профилактично през деня - например като го свържете с таймер. Какво ви е отоплението и как го ползвате в банята?
Don
Re: Мухъл в банята
10-05-2006 - 16:09:09
И още нещо - трябва да преборите мухъла като не допускате да се образува, а не като третирате с препарати вече образувалия се мухъл. И противно на Joan мисля, че причината е 50% в банята, но и 50% в обитателите, които не могат правилния начин да решет този проблем.
Re: Мухъл в банята
10-05-2006 - 19:39:57
Да наобиколя и аз "къпаните булки".smiling smiley
Почти 100% се присъединявам към мненията на Смок, Дон и Жоан (в частта за влагата в новото строителство).
Като пояснение:
1. Явно има много висока влага в бянята, а може би и в жилището щом не съхнат кърпите.
2. Изглежда банята не се отоплява, щом има конденз и по пердето.
3. Всеки влажен въздух може да кондензира някъде. Дори сухия (на усет) въздух кондензира в/у чаша студена ракия или чешмяна вода. От което следва, че или не трябва да се държи влажен въздух в жилището, или всичко да бъде достатъчно топло.
4. (напомнящо) Топлото се прави с отопление и изолации. Влагата се гони с проветряване и изсушители.

Извън общите приказки: Този вентилатор дали действително проветрява или само шуми?
Освен въртящ се вентилатор, трябва да има добър изход за влажния въздух (отдушникът да е проходим) и достатъчен приход на сух въздух. Последното в едно добре уплътнено жилище (или уплътнена врата на банята) може и да е проблем. Не съм виждал чак такова, но си струва да се провери - например с цигарен дим, някакви много тънки лентички станиол и др., за които не се сещам в момента. Оценете вентилирането и с открехната врата на бянята, отворен прозорец или входна врата.
Lilisha
Re: Мухъл в банята
11-05-2006 - 15:13:11
Благодаря на всички за мненията.

За отоплението на банята - имаме таванно отопление, но ми се струва безумство да го включвам сега, т.к. е на ток. за вентилатора - свързан е с таймер, за около 15 мин работа след изключване, ако работи няколоко часа успява да изсмуче всичко. през ноща оставяме отворена вратата и на сутринта е ок. но се притеснявам да не си мухлясъм останалата част от къщата. догламата е доста добре уплътнена. смеем се, че като пуснем абсорбатора почва да тегли от каналите, защото няма от къде другаде да дърпа въздух. може би просто трябва да си потърся по-мощен вентилатор за банята.

другото ми притеснение е, че имаме двоен таван, нещо като окачен, на който са закачени отоплитебните панели+гипскартон. дали и възможно те да просмукват от накъде влага според вас?
Re: Мухъл в банята
11-05-2006 - 16:57:14
Да "набичиш" отоплителен уред не е решение.Виж в dir.bg, в MARKET -бяла техника.Има една VIP реклама -МОЖЕ ДА ТИ Е ОТ ПОЛЗА.
Re: Мухъл в банята
11-05-2006 - 19:19:20
Lilisha Написал:
-------------------------------------------------------
но се притеснявам да
> не си мухлясъм останалата част от къщата.
> догламата е доста добре уплътнена. смеем се, че
> като пуснем абсорбатора почва да тегли от
> каналите, защото няма от къде другаде да дърпа
> въздух. може би просто трябва да си потърся
> по-мощен вентилатор за банята.

Тази ситуация си е притеснителна (а не смешна). Ако няма движение на въздуха и по-мощен вентилатор няма да помогне. С прости думи за да излезе (влажния) трябва да влезе (сухия) - въздух де. smiling smiley .
Иначе му се вика ПРОВЕТРЯВАНЕ. С или без вентилатор, със супермощен такъв - Ваш избор, но да работи - ако не обменя въздуха, няма файда.
За останалата къща притеснението е резонно - ако не "проветрите" бянята, влагата може да се разпространи из къщата и да се появи на друго непроветриво или студено место (зад гардероб, дрешник, килер и т.н.).
На теория е хубаво да се осигури свеж въздух в сухите помещения, а влажния и замърсен да се изкарва през влажните.
Евентуалните ефекти по панелите в банята могат да бъдат следствие - не са причина.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход