Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Външен комин за локално парно на твърдо гориво

Публикувано от jolobg 
Външен комин за локално парно на твърдо гориво
12-05-2008 - 20:12:16
Здравейте!

Налага ми се да изградя външен комин за котел (20 kW) на твърдо гориво. Височината ще бъде ~ 9,5 м. Трябва също така да прекарам качващата и връщащата тръби на системата покрай димохода. Разглеждам три варианта:

1. Стоманена (черна) тръба ф 200 с деб 7 мм, изолирана със стъклена/каменна вата заедно с качващата и връщащата тръби на системата (също изолирани) оградени от фасадна тухла;
2. (пено)Бетонни коминни тела за димоход изолирани със стъклена/каменна вата заедно с качващата и връщащата тръби на системата (също изолирани) оградени от фасадна тухла;
3. Керамични коминни тела за димоход изолирани със стъклена/каменна вата заедно с качващата и връщащата тръби на системата (също изолирани) оградени от фасадна тухла.
Това последното ми е най-непознато, но изглежда най-добро от страна на тегло и устойчивост на температура и окисление. Не знам само как ще се получи с цената и технологията на изграждане (не искам да ползвам комбинираните комплектни системи)
Моля, за мнения от "старило, патило и учило"!
smiling smiley
ven
Re: Външен комин за локално парно на твърдо гориво
12-05-2008 - 20:30:00
Погледни ето тези комини:

[www.bulgariatherm.com]


Имат от неръждавейка - т.е няма да имаш проблеми с окисление ръжда както по точка 1. Има и такива двустенни с изолация.
Re: Външен комин за локално парно на твърдо гориво
01-07-2008 - 14:50:38
Здравейте отново!
Проучвам ... 4-ти вариант (благодаря за съвета на ven!):
- димоход INOX тръба ф 180 с деб. на стената 0,4 мм, изолирана със каменна вата
- качващата и връщащата тръби на системата PPR с ал. вложка (също изолирани)
- цялата система оградена от фасадна тухла.
Идеята на такава комбинация е в случай, че премина на отопление с природен газ (някаккъв вариант) да мога да ползвам комина поне за отвеждане на изгорелите газове и каквото там се отделя.
Моля, за мнения (теоретични и най-вече от опит) относно пригодността на INOX тръбите с деб. на стената 0,4 мм за котел (марка "Руски" от '90 г.) на напр. Донбаски въглища! Това, което ме притеснява доколко стомана AISI 304 (1.4301) с такава дебелина би устояла на самозапалване на саждите и сравнително висока (напр. ~200 град.) температура на изхода на котела.
Благодаря предварително!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход